جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/03/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4439

 دشتهاي بردسير؛ غرق گل محمدي 

کرمان - خبرگزاري مهر: دشتهاي گسترده لاله زار اين روزها رنگ صورتي به خود گرفته و تکاپوي چيدن و عرق گيري گلهاي محمدي روستاها و گلستانهاي کرمان را متحول کرده است اين درحالي است که مهمترين مقصد اسانس گلهاي محمدي کرمان کارخانه هاي مشهور ادکلن سازي فرانسه و بلژيک است. دشتهاي استان کرمان در شهرستان بردسير اين روزها مملو از گلهاي خوش بو است و رنگ صورتي گلهاي محمدي بر رنگهاي ديگر غلبه کرده است. طبق آمار وزرات جهاد کشاورزي شهرستان بردسير در استان کرمان بعد از شهرستان کاشان بيشترين سطح زير کشت گل محمدي در کشور را به خود اختصاص داده است و از سوي ديگر به دليل کيفيت بالاي گل لاله زار استان کرمان شرکتهاي عطر سازي و ادکلن سازي مشهور جهان مشتري پر و پا قرص گل محمدي کرمان هستند اين مسئله باعث شده است ميليونها دلار ارز آوري عايد استان کرمان از طريق صادرات اسانس گل محمدي شود.

اقتصادي برپايه گل

فرماندار بردسير در اين خصوص گفت: پيش بيني مي شود تا پايان خرداد ،بيش از پنج هزار تن گل محمدي از گلستانهاي شهرستان بردسير برداشت شود.

هادي احمدي گفت: شهرستان بردسيرازلحاظ سطح زير کشت گل محمدي بعد از شهرستان کاشان رتبه دوم کشور را داراست.محمد ارجمند مدير جهاد كشاورزي شهرستان بردسير نيز گفت: هر ساله با نزديك شدن به نيمه فصل بهار برداشت گل محمدي از باغات اين شهرستان آغاز مي شود.

چه کسي گل محمدي را به کرمان آورد؟

همايون صنعتي در سال 1304 در تهران به دنيا آمد. پدرش، عبدالحسين صنعتي زاده، از اولين رمان نويسان ايراني و پدربزرگش علي‌اکبر صنعتي‌زاده بود. کودکي خود را در کرمان نزد پدر بزرگ و مادر بزرگش گذراند. سپس در دبيرستان البرز تهران تحصيل کرد و به کار تجارت پرداخت. مادرش و همسرش اصفهاني بودند. او خواهرزاده ميرزا يحيي دولت آبادي نويسنده «حيات يحيي» است. در طول دوره پهلوي او در انتقال بسياري نهادهاي وابسته به فرهنگ به ايران پيشرو بود. ايشان همچنين زماني مسئول برنامه سوادآموزي به بزرگ‌سالان - موسوم به کلاسهاي اکابر- بود.

از دو سه سال قبل از انقلاب او معتقد بود که کار حکومت تمام است. خود را از مشاغل دولتي کنار کشيده بود و در لاله زار کرمان، در ملک پدري اش، به کشت گل مشغول شده بود. شعر مي‌گفت و گل مي‌کاشت و گلاب مي‌گرفت. در زندگي او همواره بيش از هر چيز به دو کار مشغول بود، کشاورزي و تحقيق در احوال ايران باستان. بزرگترين کارخانه گلابگيري ايران در کرمان توسط همايون صنعتي‌زاده و همسرش شهين‌دخت صنعتي در سال 1358 خورشيدي تاسيس شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي