جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/04/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4469

  گياهي معجزه‌گر  

يک کارشناس گياهان دارويي با اشاره به خواص مفيد کاسني گفت: تصفيه خون و شستشوي کبد از جمله خواص کاسني و عرق آن است.به گزارش ايسنا، حميد رضا عبدوس افزود: کاسني يکي از گياهان دارويي موثر است که در انواع مختلف در طبيعت وجود داشته و همه اجزاي آن خواصي بسيار مفيد براي بدن دارد، البته اگر به‌ اعتدال مصرف شود.

وي ادامه داد: کاسني و عرق کاسني، از ديرباز در ميان ايرانيان جايگاه و منزلتي خاص داشته و همه مادربزرگ‌ها، در ميان تمام شيشه‌هاي عطر و ادويه در مطبخ خانه‌هايشان، يک قرابه کوچک، عرق کاسني را در کنار شاتره، گل گاوزبان، نعناع و ... نگه‌داري مي‌کردند.

اين کارشناس گياهان دارويي افزود: عطاران و صاحب‌نظران در حوزه گياهان دارويي و طب سنتي،عرق کاسني را سرد مي‌دانند که تاثيراتش در از بين بردن حرارت و التهاب بدن احساس رخوت و سستي، رنگ پريدگي و زردي چهره و خصوصاً تنبلي کبد است و اگر با دقت و مستمر استفاده شود، تاثيراتش قابل مشاهده است.

عبدوس با بيان اينکه در ايران، از گذشته دور تاکنون قسمت‌هاي مختلف گياه کاسني و عرق آن را به عنوان تصفيه کننده خون و شستشو دهنده کبد، استفاده مي‌کردند، خاطرنشان کرد: کاسني در دو نوع صحرايي يا وحشي و کاسني کشت شده توسط کشاورزان، وجود دارد که نوع وحشي آن در اوايل بهار در کنار جويبار يا در ميان سبزه زار مي‌رويد.

وي اظهار کرد: اضافه کردن کاسني به سرکه‌ انگبين يا همان شربت سکنجبين در ايران امري متداول بوده و مردم از اين خوراکي براي کاهو خوران بعدازظهرها، بهره مي‌بردند.

اين کارشناس گياهان دارويي با اشاره به خاصيت تب بري کاسني گفت: کاسني با تاثيراتش روي کبد، زمينه دفع صفرا از بدن را فراهم کرده و زردي را مي‌زدايد و بار کبد را سبک مي‌کند، به همين دليل مسکني تاثيرگذار براي تب محسوب مي‌شود.

عبدوس با اشاره به کارکردهاي کبد در بدن گفت: کبد عضو سم زداي بدن بوده و بيش از 500 کارکرد حياتي دارد که تفکيک مواد مغذي از مواد زايد، سم زدايي، تجزيه مواد شيميايي، انهدام ميکروب ها، تنظيم هورمون‌ها، سوخت و ساز چربي‌ها، پروتئين‌ها و قندها، دفع اوره و ... از جمله وظايف کبد است.

وي ادامه داد: هر چيزي که مي‌خوريم، مي‌آشاميم، تنفس مي‌کنيم يا با پوستمان تماس دارد سرانجام به کبدمان مي‌رسد، بنابراين اگر اين عضو دچار اختلال شود، همه بدن را درگير کرده و عوارض آن به سرعت انتشار پيدا مي‌کند و علائمي چون زردي پوست، خستگي مفرط، التهاب بدن، عطش، چربي خون بالا و... از جمله علائم بروز مشکل در کبد محسوب مي‌شود.

اين کارشناس گياهان دارويي خاطرنشان کرد: عرق کاسني ملين و ادرارآور خوبي بوده و با خروج سموم از بدن التهاب بدن تب‌هاي صفراوي، يرقان و زردي ناشي از گرمي را رفع، کيسه صفرا، کليه و مثانه را از سنگ پاک، التهاب معده را برطرف، اسيد کلريدريک معده را تحريک و اشتها را زياد مي‌کند.

رييس منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان مهدي‌شهر تصريح کرد: هرچه اين عرق تلخ تر باشد خواص بيشتري داشته و در التيام امراض کبدي موثرتر است. عبدوس همچنين با اشاره به مفيد بودن اين عرق براي مبتلايان به نقرس و هپاتيت گفت: ايمني در برابر بيماري‌هاي عفوني از ديگر خواص عرق کاسني است.

وي اضافه کرد: اين عرق سرشار از ويتامين C بوده و نوع وحشي آن فسفر و آهن گياهي دارد. عرق کاسني با تقويت کبد، رنگ پوست را روشن، بيماري‌هاي مزمن پوستي به خصوص اگزما را التيام، رسوبات ادراري و جوش‌هاي ناشي از گرمي غذاها را رفع کرده و بهترين دارو براي افزايش نيروي جنسي است.

به دليل آن که اين عرق روي کبد اثري نيکو دارد اين عضو مي‌تواند به تنظيم هورمون‌ها پرداخته و در افزايش قدرت باروري نطفه و تنظيم و تقسيم کروموزوم‌هاي نر و ماده تاثيرگذار باشد.

اين کارشناس گياهان دارويي خاطرنشان کرد: زمان برداشت اين گياه دارويي اواسط خرداد ماه است و کار برداشت کاسني به مدت يک ماه به‌ طول مي‌انجامد.

وي با اشاره به خواص دارويي گياه کاسني، تصريح کرد: مصرف کاسني در درمان فشار خون، تقويت معده، کبد، کليه، درمان ضعف اعصاب و همچنين رفع عطش بسيار مناسب است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي