جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/04/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4474

 ايران زمين 

 نخستين جلسه نقد کشوري کتاب دختر شينا برگزار شد

همدان – خبرنگار آفرينش

نخستين جلسه نقد کشوري کتاب دختر شينا با حضور منتقدين و نويسنده اين کتاب در محل کتابخانه اعتماد همدان برگزار شد.در اين جلسه که خانواده شهيد ستار ابراهيمي نيز حضور داشتند مرتضي رزاق‌پور به عنوان منتقد و بهناز ضرابي‌زاده نويسنده کتاب دختر شينا به سئوالات حاضرين در جلسه پاسخ دادند. رزاق‌پور در تشريح نوع نوشتاري اين کتاب افزود: کتاب دختر شينا از يک نوع ادبي بهره مي‌برد و آن خاطره‌نويسي است.کتاب دختر شينا روايت خاطرات قدم‌خير محمدي همسر شهيد ستار ابراهيمي از شهداي برجسته استان همدان است که در منطقه عملياتي شلمچه به درجه رفيع شهادت نائل آمد.

تجهيز شرکتهاي تعاوني مرزنشين استان به دستگاه کارت‌خوان

سنندج – خبرنگار آفرينش

اولين کارگاه آموزشي- توجيهي مديران عامل تعاونيهاي مرز نشيني کردستان برگزار گرديد.معاون توسعه تجارت خارجي سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت:در راستاي اجرائي نمودن فرايند صدور کارت الکترونيکي مرزنشينان استان اولين جلسه کارگاه آموزشي - توجيهي مديران عامل تعاونيهاي مرزنشيني کردستان در سازمان صنعت، معدن و تجارت اين استان برگزار گرديد. محمد پورنگ افزود: در اين جلسه فرايند ثبت نام دارندگان کارت الکترونيکي مرزنشيني در شرکتهاي تعاوني تشريح و به هريک از شرکتهاي تعاوني مرزنشينان يک دستگاه کارت‌خوان تحويل شد.

وي خاطرنشان ساخت، در استان کردستان 19 تعاوني مرزنشيني با 109 هزار نفر عضو فعاليت دارند.

مدير کل کتابخانه هاي استان همدان:

هدف از راه اندازي ايستگاههاي مطالعه ارتقاء سرانه مطالعه مي‌باشد

همدان – خبرنگار آفرينش

کتابخانه مرکزي استان همدان در مسافتي بالغ بر 8 هزار و500 متر زير بنا در بهترين نقطه شهر همدان که قابل دسترسي براي همگان باشد احداث شده است. ارشاد استردادي مدير کل کتابخانه‌هاي استان همدان افزود: اين کتابخانه داراي بيش از 60 هزار جلد کتاب با عناوين مختلف براي تمامي گروههاي سني مي باشد که ما در پي آن هستيم که تعداد کتابهاي موجود را تا پايان سال جاري به 100 هزار جلد کتاب برسانيم. وي ادامه داد: کتابخانه مرکزي بايد ترازي از کتابخانه ملي باشد وما مي خواهيم که ترازي از کتابخانه ملي با حداقل 200 هزار جلد با بخش هاي مختلف و خدمات پژوهشي را تعريف کنيم.

وي در ادامه به اهداف راه اندازي ايستگاههاي مطالعه اشاره کرد و افزود: هدف از راه اندازي ايستگاههاي مطالعه ارتقاء سرانه مطالعه مي‌باشد که يا اين ايستگاهها رسيدن به منابع مختلف کتاب براي همگان سهل الوصول مي باشد و همچنين تحقيق ايستگاههاي مطالعه لبيک گفتن به فرمايش مقام معظم رهبري در راستاي فرهنگ مطالعه مي باشد. استردادي تعداد ايستگاههاي مطالعه موجود را 8 ايستگاه برشمردو گفت: تعداد اين ايستگاهها تا پايان سال به 14 ايستگاه در شهرستان همدان و در استان به 22 ايستگاه برسانيم که 8 ايستگاه موجود در 2 فاز که در فاز اول 4 ايستگاه در فاز دوم نيز 4 ايستگاه به بهره برداري رسيدند.

سابقه شعر خواني کُچن ويژه دانش آموزان دماوندي برگزار شد

دماوند – خبرنگار آفرينش

مسابقه بزرگ شعر خواني کُچن همزمان با روز ادبيات کودکان و نوجوانان با هدف زنده نگاه داشتن گويش و لهجه محلي شهر دماوند در سالن اجتماعات فرهنگسراي کوثر برگزار شد.به گزارش آفرينش، عليرضا عليجاني عضو شوراي اسلامي شهر دماوند در حاشيه اين مراسم گفت: پايه هاي هويت ملي کشور بر مبناي پايه هاي هويت بومي استوار شده و براي احياي زبان و گويشهاي محلي بايد تلاش شود.

وي با بيان اينکه لهجه و گويش دماوندي رو به فراموشي است، خاطرنشان کرد: برگزاري اين گونه برنامه ها در قالب فرهنگي و هنري و نيز ترويج گويش و لهجه دماوندي به صورت محاوره مي تواند در حفظ و ماندگاري آن بيافزايد.

عضو شوراي اسلامي شهر دماوند گفت: کُچن در زبان و گويش مردم دماوند به معناي بخشي از محصول يک زمين است که در گذشته مردم شهر براي پربرکت شدن محصول خويش، قسمتي از آن را به رهگذراني که از کنار زمين مي گذشتند، اهدا مي‌کردند.

مرتضي اسدالهي يکي ديگر از اعضاي شوراي اسلامي شهر و از شاعران به نام شهرستان دماوند، به اهميت برگزاري اين مسابقه پرداخت و گفت: گويشها و لهجه‌هاي مختلف در ايران ميراث ارزشمندي هستند که بايد در قالب برنامه هاي فرهنگي در حفظ و تقويت آن تلاش بيش از پيش داشت.

وي ادامه داد: در اين راستا بنده نيز در بخش عمده ايي از اشعار خويش سعي داشته ام تا گويش محلي شهر دماوند را که برگرفته از مازندراني و تهران قديم است، حفظ کنم.اين مسوول گفت: گويشها و لهجه ها بخش مهمي از فرهنگ، آداب و رسوم يک شهر محسوب مي شود و به دلايل مختلف در حال از بين رفتن است که اين برنامه ها زمينه تقويت و احياي آن را افزايش مي دهد.

اسدالهي زبان فارسي را بخشي از ارکان هويت ملي ايرانيان خواند و افزود: گويش ها در ايران بخشي از زبان فارسي است و هويت ما از گويش هاي ما جدا نيست.محمدهادي کرماني رييس واحد فرهنگي و اجتماعي شهرداري دماوند نيز با اشاره به برگزاري اين مسابقه افزود: مسابقه ادبي کُچن همزمان با روز ادبيات کودک و نوجوان براي گروه هاي سني نونهال، نوجوان و جوان برگزار شده است.

برگزاري اولين سالگرد بهره برداري از واحد احياء مستقيم شهيد خرازي شرکت فولاد مباركه اصفهان

اصفهان – خبرنگار آفرينش

مراسم اولين سالگرد به بهره برداري رسيدن مگا مدول هاي 5/1 ميليون تني آهن اسفنجي فولاد مباركه اصفهان كه به نام سردار رشيد اسلام حاج حسين خرازي مزين و در تاريخ چهاردهم تيرماه سال 91 با حضور رييس جمهور به بهره برداري رسيده بود در كنار تربت پاك اين شهيد سرافراز در گلستان شهداي اصفهان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان در اين مراسم با شكوه كه مسئولين فولاد مباركه و كاركنان مگا مدول شهيد حاج حسين خرازي به اتفاق مادر گرامي شهيد حضور داشتند با قرائت فاتحه، ياد و خاطره اين سردار رشيد اسلام گرامي داشته شد.مدير روابط عمومي فولاد مباركه اصفهان درخصوص برگزاري سالگرد افتتاح اين پروژه در كنار تربت پاك شهيد خرازي گفت: شهيدان همواره سند افتخار‏، اقتدار و مايه بركت، عزت و سربلندي ايران اسلامي بوده و هستند.

عليرضا صانعي در ادامه به عملكرد بسيار خوب فاز اول مگا مدول شهيد خرازي اشاره كرد و گفت : بحمدا... به بركت خون شهيدان و با تلاش همه همكاراني كه در اين واحد تلاش مي نمايند اين مگا مدول از روزهاي آغازين بهره برداري تاكنون همواره ركوردشكني داشته است.

در همين راستا مهندس عبدي مدير ناحيه آهن سازي اظهارداشت: ضمن تشكر از برگزاركنندگان اين آئين ما كاركنان خطوط توليد با تأسي گرفتن از مقام شامخ شهيدان برخود لازم مي دانيم تا با تلاش بيشتر به اهداف مقدس نظام جمهوري اسلامي ايران جامه عمل بپوشانيم.

در پايان اين مراسم مادر شهيد حاج حسين خرازي ضمن تشكر از كاركنان حاضر در كنار تربت پاك فرزندش، از مديرعامل شركت فولاد مباركه با اين تعبير كه به فرزندم سميعي نژاد سلام برسانيد براي ايشان و ساير همكاران در شركت فولاد مباركه آروزي سلامتي و موفقيت داشت.

از 52 نفر فعال در عرصه توليد و تجارت تجليل شد

سنندج – خبرنگار آفرينش

در راستاي سياستهاي وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان هم به پاس ارج نهادن به زحمات صنعتکاران، معدنکاران و اصناف و بازاريان مراسم مشترکي را با حضور معاون صنايع و امور اقتصادي وزارت صنعت، معدن و تجارت و هيات همراه، استاندار کردستان، نماينده ولي فقيه در منطقه کردستان، نماينگان مردم در مجلس شوراي اسلامي، روساي سازمانها و نهادهاي اجراي استان و جمع کثيري از فعالين عرصه توليد و تجارت برپا نمود.

در ابتداي اين مراسم سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان گفت: فعالين بخش توليد و تجارت سربازان خستگي ناپذير سنگر اقتصادي کشور هستند که با تلاش خستگي ناپذير خود باعث خنثي شدن توطئه هاي دشمنان اين مرز و بوم شده اند.

اسراري در خصوص اقداات انجام شده درخصوص معادن در استان افزود، ستاد اجرايي بر معادن کردستان که براي اولين بار در کشور راه‌اندازي شده است. نقش بسيار مهمي را درراستاي ضابطه مندتر نمودن واگذاري معادن ايفا مي‌نمايد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي