جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/05/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4493

 جزئيات مهم انتخاب رشته ماراتن چهل و سوم؛
 انتشار دفترچه جداگانه انتخاب رشته براي مجازنشدگان و غايبان کنکور 

تمام داوطلبان مجاز نشده به انتخاب رشته، غايبان کنکور و آن دسته از افرادي که در کنکور سراسري ثبت نام نکرده اند، دفترچه انتخاب رشته جداگانه دريافت مي کنند.به گزارش خبرنگار مهر، دفترچه راهنماي انتخاب رشته‌هاي تحصيلي (شماره 2) آزمون سراسري سال 1392 در دو بخش شامل بخش اول مربوط به روش پذيرش با آزمون و بخش دوم مربوط به روش پذيرش با سوابق تحصيلي براي داوطلباني كه در آزمون سراسري سال 1392 ثبت‌نام کرده‌اند، تنظيم شده و از دو طريق در دسترس داوطلبان قرار خواهد گرفت.

روش اول

دفترچه راهنماي شماره 2 مربوط به هريك از گروههاي آزمايشي 5 گانه در سايت اينترنتي سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org از ساعت 20 يكشنبه منتشر شده است.

زمان توزيع دفترچه چاپي

دفترچه راهنماي انتخاب رشته‌هاي تحصيلي (شماره 2) اين آزمون علاوه بر انتشار در سامانه سازمان از ساعت 9 صبح روز چهارشنبه 16 مرداد تا 22 ماه جاري در باجه مركزي پست شهرستانها و در شهرستانهاي بزرگ در مناطق پستي شهرستانهاي ذيربط توزيع مي‌شود.

نکات مهم در خصوص دفترچه هاي کاغذي

در باجه‌هاي پستي به هر يك از داوطلبان گروه‌هاي آزمايشي علوم رياضي و فني، علوم تجربي و علوم انساني كه مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، دفترچه راهنماي انتخاب رشته گروه آزمايشي ذيربط تحويل مي‌شود.

در باجه‌هاي پستي به هر يك از داوطلبان گروه‌هاي آزمايشي علوم رياضي و فني، علوم تجربي و علوم انساني كه بر حسب مورد مجاز به انتخاب رشته از گروه آزمايشي هنر و يا زبانهاي خارجي و يا هم گروه هنر و هم زبانهاي خارجي هستند، منحصراً دفترچه راهنماي انتخاب رشته گروه آزمايشي اصلي يعني علوم رياضي و فني و يا علوم تجربي و يا علوم انساني داده خواهد شد.

در باجه‌هاي پستي به داوطلباني كه منحصراً در گروه آزمايشي هنر و يا منحصراٌ در گروه آزمايشي زبانهاي خارجي و يا در گروههاي آزمايشي هنر و زبانهاي خارجي مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، يكي از دفترچه هاي راهنماي انتخاب رشته يعني دفترچه راهنماي انتخاب رشته علوم رياضي و فني و گروههاي هنر و زبانهاي خارجي يا علوم تجربي و گروههاي هنر و زبانهاي خارجي و يا علوم انساني و گروههاي هنر و زبانهاي خارجي داده خواهد شد.

امکان يک بار انتخاب رشته وجود دارد

داوطلبان به ياد داشته باشند که تنها يک بار امکان انتخاب رشته دارند و پس از انجام مراحل انتخاب رشته، شماه رمز 15حرفي توسط سيستم به عنوان رسيد دريافت مي کنند، پس از دريافت اين رسيد به هيچ عنوان امکان انتخاب رشته مجدد وجود ندارد و تنها در صورتي كه نياز به تصحيح و يا ويرايش انتخابهاي خود را داشته باشند مي‌توانند با مراجعه به بخش ويرايش نسبت به اصلاح انتخابهاي خود اقدام کرده و رسيد لازم را دريافت کنند.

تذكرات مهم:

تمام دانش آموزان دوره پيش دانشگاهي به شرط قبولي و دريافت گواهينامه دوره پيش‌دانشگاهي حداكثر تا شهريور ماه 1392 حق انتخاب رشته خواهند داشت.

داوطلبان شركت كننده در آزمون سراسري سال 1391 مشمول بند ذيل، حق انتخاب رشته‌هاي تحصيلي آزمون سراسري سال 1392 را ندارند. بديهي است در غير اينصورت به عنوان متخلف تلقي و برابر مقررات مربوط با آنان رفتار خواهد شد.

پذيرفته شدگان دوره‌هاي روزانه (اعم از متمركز يا نيمه متمركز) آزمون سراسري سال 1391 كه بدون دريافت مجوز شركت كرده‌اند.

از آنجا كه بر اساس ضوابط آزمون سراسري سال 1392 منحصراً آن دسته از داوطلباني كه داراي مدرك پيش دانشگاهي و يا شاغل به تحصيل در دوره دانشگاهي بوده‌اند، مجاز به ثبت نام و شركت در آزمون بوده، بنابراين آن دسته از داوطلبان نظام جديد آموزش متوسطه كه به دوره پيش دانشگاهي راه نيافته‌اند، مجاز به ثبت نام و شركت در آزمون سراسري سال 1392 نبوده‌اند. بديهي است چنانچه در آزمون شركت کرده و مجاز به انتخاب رشته تلقي شده باشند، مجاز به تكميل فرم انتخاب رشته نيستند و در صورت تكميل فرم انتخاب رشته از گزينش نهايي حذف و برابر مقررات با آنان رفتار خواهد شد. تبصره: داوطلبان شركت كننده در آزمون سراسري سال 1392 كه ديپلم آنان كار دانش و يا فني و حرفه‌اي نظام جديد است، طبق ضوابط مجاز به شركت در آزمون نبوده‌اند، مگر اينكه داراي مدرك فوق ديپلم يا دوره پيش دانشگاهي را گذرانده باشند.

حق انتخاب رشته غايبان، مجازنشدگان و ثبت نام نکرده ها

آن دسته از داوطلباني كه در آزمون سراسري سال 1392 ثبت‌نام کرده اما مجاز به انتخاب رشته نشده و يا غايب جلسه آزمون بوده‌اند همچنين داوطلباني كه اصولاً در آزمون سراسري سال 92 ثبت‌نام نکرده اند، مي‌توانند منحصراً متقاضي رشته‌هايي شوند كه پذيرش براي آنها با سوابق تحصيلي صورت مي‌گيرد.

براي اين قبيل داوطلبان دفترچه راهنماي ثبت‌نام و انتخاب رشته بطور جداگانه پيش‌بيني شده كه از روز پنجشنبه 17 مرداد از طريق سايت سازمان منتشر خواهد شد و علاقه‌مندان لازم است ضمن مراجعه به سايت و مطالعه شرايط و ضوابط و پس از پرداخت وجه ثبت‌نام (حسب مورد) با توجه به توضيحات مندرج در دفترچه راهنما نسبت به ثبت‌نام و انتخاب رشته‌هاي تحصيلي مورد علاقه خود در محدوده زماني اعلام شده براي انتخاب رشته، اقدام کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي