جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/05/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4493

 تريبون اقتصادي 

 قيمت سکه و ارز

جدول قيمت انواع سکه و ارز در بازار منتشر شد.به گزارش مهر، نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد در بازار يک ميليون و 90 هزار تومان، طرح قديم يک ميليون و 60 هزار تومان، نيم سکه 590 هزار تومان، ربع سکه 390 هزار تومان و گرمي 250 هزار تومان اعلام شد.همچنين نرخ هر گرم طلاي زرد 18 عيار در بازار داخلي 105 هزار تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1314 دلار است.در همين حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را براي فروش 3 هزار و 280 تومان، هر يورو را 4 هزار و 330 تومان، هر پوند را 4 هزار و 960 تومان و هر درهم امارات را 897 تومان اعلام کردند.

ارزش سهام عدالت حداقل 2.5 برابر شده است

مديرعامل سابق کارگزاري سهام عدالت با اشاره به اينکه سهام عدالت از شهريورماه وارد فرابورس مي‌شود، گفت: شرکت‌هاي مهم بورسي در سبد عدالت قرار دارند و ارزش روز اين سهام حداقل 2.5 برابر شده است.محمد‌جواد شيخ در گفت‌وگو با ايرناگفت: البته دو نوع سهام در مورد عدالت وجود دارد يکي مربوط به شرکت‌هاي تعاوني سهام عدالت و يکي شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري استاني سهام عدالت است که قرار است شهريور‌ماه سهام شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري استاني وارد فرابورس شود.

مديرعامل سابق کارگزاري سهام عدالت تأکيد کرد: اين شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري استاني ابتدا بايد تبديل به سهامي عام شوند که اين کار انجام شده، سپس اساسنامه اين شرکت‌ها بايد اصلاح شود که انجام شده و بايد افزايش سرمايه بدهند و سپس در بورس پذيرش شوند،همچنين مديران شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري استاني بايد مورد تاييد بورس قرار گيرند. در حال حاضر کارهاي اوليه براي پذيرش شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري استاني در فرابورس انجام شده است.

شيخ افزود: در حال حاضر مردم سهام‌دار شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري استاني نيستند و آنچه از سهام عدالت در دست مردم است سهام شرکت‌هاي تعاوني عدالت است که در مورد دو دهک اول جامعه تخفيف قائل شده‌اند و آن دو دهک مالک سهام عدالت هستند.وي افزود: در مورد چهار دهک بعدي که بدون تخفيف سهام عدالت دريافت کرده‌اند از محل سود آينده اين سهام اقساط آن پرداخت مي‌شود و تاکنون تقريبا اقساط سه سال از اين سهام پرداخت شده است.

اين کارشناس بازار سرمايه گفت: در مرحله اول سهام عدالتي که به ارزش اسمي يک ميليون تومان در دست مردم قرار دارد بايد تبديل به سهام با قيمت اوليه صد توماني يعني تبديل به 10 هزار سهم 100 توماني شود که مثلا از اين مقدار 20 هزار تا 30 هزار سهم قابل معامله و بقيه در وثيقه سازمان خصوصي‌سازي بابت پرداخت اقساط آينده گرو گذاشته شده است.

وي تأکيد کرد: فهرست شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري استاني بايد به شرکت‌ سپرده‌گذاري مرکزي سازمان بورس ارائه شود و اگر کسي بخواهد مالک سهام در دست خود شود بايد مثلا 70 يا 80 درصد باقيمانده اقساط را نقدي به سازمان خصوصي‌سازي بپردازد و آن موقع با گزارش دادن شرکت سپرده‌گذاري مرکزي سهام آنها آزاد و قابل معامله مي‌شود.

مديرعامل سابق کارگزاري سهام عدالت در مورد اينکه ارزش بازار سهام عدالت با ورود به بورس چه تغييري مي‌کند،گفت: وقتي اين سهام تبديل به 100 تومان و در بورس کشف قيمت شود حداقل ارزش آن 2.5 برابر يعني يک برگ سهام يک ميليون توماني عدالت حداقل 2.5 ميليون تومان ارزش پيدا مي‌کند.بنابراين دارندگان اين سهام نبايد به راحتي آن را بفروشند.

شيخ در پاسخ به اين پرسش که آيا سهام عدالت که با هدف سهيم‌کردن مردم در کارخانه‌هاي بزرگ و ايجاد عدالت منتشر شده، اگر توسط عده‌اي خريداري شود تبديل به بي‌عدالتي نمي‌شود،گفت: بايد در اين زمينه از سوي مسئولان و رسانه‌ها فرهنگ‌سازي شود که سهام عدالت در دست مردم ارزش ذاتي بالايي دارد.

وي گفت: اگر سهام عدالت در بورس هم عرضه شود معادل ارزش کل NAV يا ارزش روز بازار معامله نمي‌شود بلکه بين 70 تا 80 درصد ارزش روز خالص دارايي اين شرکت‌ها معامله مي‌شود. مثلاً اگر ارزش روز آن 2.5 برابر باشد به ارزش 2 برابر معامله مي‌شود، پس بهتر است دارندگان سهام عدالت در فروش آن عجله نکنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي