جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/05/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4496

 خبرها از عالم علم 

 «بارهنگ» دواي سرفه‌هاي مزمن

«بارهنگ» گياهي سبز و بومي آمريکاي شمالي، اروپا و آسيا است و از مدت‌ها پيش به عنوان يک داروي مسکن مفيد بويژه در درمان التهابات ريوي شناخته شده است. به گزارش ايسنا، در دهه‌هاي 1500 و 1600 ميلادي، مردم اروپا از گياه بارهنگ براي بهبود جراحات ناشي از گازگرفتگي سگ استفاده مي‌کردند. علاوه بر اين جوشانده اين گياه براي درمان تب و آنفلوآنزا موثر است.گياه بارهنگ در ميان مردم بوسني و هرزگوين براي درمان اختلالات سيستم تنفسي، اختلالات دستگاه گوارش، مشکلات پوستي، اختلالات سيستم گردش خون و سيستم عصبي کاربرد داشته است.

مردم کلمبيا نيز از اين گياه براي درمان التهاب استفاده مي‌کنند. همچنين نتايج بررسي‌هاي جديد خواص دارويي بارهنگ براي کاهش علائم آلرژي را تاييد کرده است. همچنين محققان آلماني اظهار داشتند برگ‌هاي بارهنگ براي درمان سرفه و تحريک غشاي مخاطي به منظور مقابله با عوارض عفونت‌هاي مجاري تنفسي، کاربرد دارد. خاصيت ضدالتهابي اين گياه براي کاهش التهاب در بافت‌هاي ريه‌ها تاثير التيام‌بخش دارد. بررسي پزشکان بلغاري نيز حاکي از کارآيي بارهنگ براي درمان برونشيت مزمن است.

طبق نتايج مطالعات انجام شده در تايوان، برگ‌هاي گياه بارهنگ در درمان بيماري‌هاي عفوني مرتبط با دستگاه تنفسي، مجاري ادراري و دستگاه گوارش مفيد است و عصاره گرم اين گياه سلاح خوبي براي مقابله با ويروس‌ها است.

آنچه درباره شکلات نشنيده‌ايد!

پزشکان دريافتند که در زمان خوردن شکلات به دليل ترشح هورمون شادي و شعف‌ به نام دوپامين است که اين هورمون در شبکيه چشم مي‌تواند باعث تحريک عصب چشم در مقابل محرک نور شد.

به گزارش آرمان: پزشکان به تازگي دريافته‌اند که مصرف شکلات باعث تغييرات در شبکيه چشم افراد مي‌شود. در يک تحقيق دانشگاهي پزشکان به افراد مختلف در رده‌هاي سني مختلف شکلات دادند و در زماني که آنها شکلات در دهان خود مي‌گذاشتند از چشم آنها با استفاده از نوعي تصويربرداري خاص، عکسبرداري کردند. گفتني است، پزشکان دريافته‌اند که در زمان خوردن شکلات به دليل ترشح هورمون شادي و شعف‌ که به نام دوپامين شناخته مي‌شود، نوعي سيگنال‌هاي الکتريکي در شبکيه چشم ايجاد مي‌شود، که اين سيگنال‌ها به شدت به نور حساس هستند و با استفاده از دوربين‌هاي خاص عکسبرداري قابل ردگيري هستند. پزشکان دريافتند که با دوپامين در شبکيه چشم مي‌توان باعث تحريک عصب چشم در مقابل محرک نور شد. پزشکان به افراد توصيه مي‌کنند: تا براي جلوگيري از بروز بيماري‌هاي مختلف قلبي عروقي و نيز پوسيدگي دندان‌ها در مصرف شکلات زياده روي نکنند. پزشکان در حال يافتن راهي براي استفاده از اين هورمون براي کمک به درمان بيماران مبتلا به بيش فعالي هستند.

جراحي «سالپنگو اوفورکتومي» چيست؟

سرطان تخمدان براي بسياري از زنان محکوميت به مرگ تلقي مي‌شود چون اين بيماري به سختي درمان مي‌شود و اغلب تا مراحل پيشرفته آن، قابل تشخيص نيست.

به گزارش ايسنا، «آماندا انيکز فادر» دانشيار و مدير بخش زنان بيمارستان «جانز هاپکينز» در اين رابطه گفت:‌ محققان با انجام مطالعات بيشتر در تلاش هستند تا سرطان تخمدان را در همان مراحل اوليه تشخيص دهند.

«آماندا انيکلز فادر» در مورد روش «سالپنگو اوفورکتومي دوطرفه» يا عمل برداشتن تخمدان‌ها و لوله‌هاي فالوپ براي زنان مبتلا به اين سرطان و زمان انجام آن اظهار داشت: «سالپنگو اوفورکتومي دوطرفه» در موارد متعددي از جمله سرطان، وجود کيست تخمدان يا اقدام پيشگيرانه براي ابتلا به سرطان تخمدان
انجام مي‌شود.

همچنين «سالپنگو اوفورکتومي دوطرفه» پيشگيرانه، فرآيندي است که در زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان سينه، لوله رحم يا تخمدان انجام مي‌شود.

افرادي تحت عمل سالپنيگو اوفورکتومي پيشگيرانه قرار مي‌گيرند که سرطان تخمدان و سينه در سوابق خانوادگي‌شان وجود دارد.

همچنين براي زناني که جهش ژنتيکي در آنان ديده مي‌شود و در معرض ابتلا به تومور بدخيم زنانگي هستند تجويز مي‌شود.

چه افرادي به عمل سالپنگو اوفورکتومي پيشگيرانه نياز پيدا مي‌کنند؟

زناني که بايد تحت اين عمل جراحي قرار گيرند اغلب افراد مبتلا به سرطان سينه هستند. همچنين در زناني که زمينه‌ ارثي ابتلا به سرطان سينه، لوله رحم يا تخمدان وجود دارد و با در نظر گرفتن اينکه خطر ابتلا به سرطان تخمدان در مبتلايان به سرطان سينه 40 درصد بيشتر است، اين عمل جراحي گزينه حيات‌بخشي محسوب مي‌شود.

خطرات عمل جراحي «سالپنگو اوفورکتومي دوطرفه» چيست؟

در اين شيوه نيز همچون ساير عمل‌هاي جراحي شکمي، خطر خونريزي و عفونت‌ وجود دارد اما در صورتي که اين عمل جراحي توسط متخصص جراحي زنان انجام شود، خطر کمتري بيمار را تهديد مي‌کند.

در بيشتر موارد، «سالپنگو اوفورکتومي دوطرفه» با ايجاد شکاف‌هاي کوچک بر روي نقطه مورد نظر انجام مي‌شود که دوره بهبود هم سريع‌تر اتفاق مي‌افتد. همچنين در صورتي که اين عمل جراحي پيش از يائسگي اتفاق افتد ممکن است به يائسگي و نازايي زودرس منجر شود.

عمل جراحي سالپنگو اوفورکتومي چه تاثيري بر سلامت فرد دارد؟

در زناني که با خطر فزاينده سرطان تخمدان يا لوله رحم روبرو هستند اين عمل حيات بخش است اما تصميم براي انجام سالپنگو اوفورکتومي پيشگيرانه بايد ضمن آگاهي از تاثيرات آن بر سلامت بدن اتخاذ شود هرچند مي‌توان با استفاده از روش هورمون درماني جايگزين يا درمان‌هاي غيرهورموني وضعيت بيمار را تعديل کرد.

آيا زنان مبتلا به سرطان سينه به انجام عمل سالپنگو اوفورکتومي پيشگيرانه ترغيب مي‌شوند؟‌

نسبت موارد رحم‌برداري و اوفورکتومي پيشگيرانه در آمريکا از 29 درصد در سال 1979 ميلادي به 45 درصد در سال 2004 ميلادي افزايش يافته است. همچنين با آگاهي بيشتر از آسيب‌پذيري ژن‌هاي سرطان سينه و شيوع بيماري سرطان سينه و بيماري‌هاي زنان در خانواده‌ها،‌ تمايل بيشتري به عمل جراحي در زنان پرخطر ديده مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي