جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/05/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4496

 تريبون اقتصادي 

 واريز نخستين يارانه دولت روحاني به حساب مردم

يارانه نقدي مرحله سي‌ام خانوارها مربوط به مردادماه، در هفته جاري به حساب بانکي سرپرستان خانوار واريز مي‌شود.

به گزارش مهر،ميزان يارانه نقدي به ازاي هر نفر 45 هزار و 500 تومان است. يارانه نقدي مردادماه، اولين يارانه‌اي است که دولت حسن روحاني به حساب مردم واريز خواهد کرد.

با واريز يارانه مردادماه ميزان يارانه پرداختي به هر ايراني با احتساب يارانه 28 هزار توماني نان در سال 91 ، از ابتدا تاکنون به حدود يک ميليون و 500 هزار تومان خواهد رسيد.

تغيير شکل پرداخت يارانه‌ها

اين در حالي است که ،وزير پيشنهادي وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعي در دولت يازدهم با بيان اين‌که پرداخت يارانه‌ها در برنامه‌هاي اين دولت مدنظر قرار دارد گفت: تنها ممکن است شکل پرداخت يارانه‌ها تغيير کند واين موضوع نيز بستگي به تصميمات آتي دارد.

علي ربيعي با اشاره به اين‌که بعضي‌ها نسبت به صبحت‌هاي دکتر روحاني مبني بر پرداخت يارانه‌ها موضوعاتي را مطرح کردند اظهار کرد: بعضي‌ها به صحبت‌هاي ايشان انگ کوپني بودن زدند و نسبت به آن خيلي زود قضاوت کردند در حالتي که دکتر روحاني براي مهار تورم موضوع يارانه کالا را مطرح کردند.

افزايش قيمت شيرخام

رييس اتحاديه مرکزي دامداران گفت: اگر نرخ ارز براي واردات نهاده‌هاي توليد تغيير کند قيمت شيرخام نيز متناسب با آن تا دو برابر افزايش مي‌يابد و نوسانات بازار نهاده‌ مي‌تواند کاهش چشمگير توليد شير را به همراه داشته باشد.

سيروس روستا در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: دامداران تمايلي براي افزايش قيمت شيرخام ندارند اما اگر نرخ ارز براي واردات علوفه تغيير کند و ارز مرجع از اين کالاهاي اساسي حذف شود قيمت تمام شده براي توليد هر کيلوگرم شير خام تا دو برابر افزايش مي‌يابد و به همين نسبت قيمت خريد اين فرآوده پروتئيني نيز گران‌تر خواهد شد.

وي افزود: در حال حاضر توزيع نهاده‌ها در قبال تحويل شير خام ادامه دارد اما کمبود برخي نهاده‌ها سبب ايجاد اختلالاتي براي تحويل خوراک دام به دامداران و آشفتگي بازار نهاده‌ها در کشور شده است.

رييس اتحاديه مرکزي دامداران با انتقاد نسبت به افزايش چشمگير قيمت نهاده‌ها و نوسانات بازار اين کالاهاي اساسي در کشور گفت: عليرغم اينکه دامداران شيرخام را همواره به کارخانه‌هاي لبني تحويل مي‌دهند اما هنوز نهاده‌هاي مورد نياز خود را که سهم آن‌ها از تحويل شير خام در سه ماهه پاياني سال گذشته بود، تحويل نگرفته‌اند و حتي بخش از اين توليدکنندگان در سال جاري هم مجبور بودند که نهاده‌ها را از بازار آزاد و با قيمت‌هاي سرسام آور تهيه کنند.

روستا تصريح کرد: حتي در تفاهم نامه جديد منعقد شده براي تحويل شير خام به کارخانه‌هاي لبني قيمت نهاده‌هايي مانند جو و ذرت نيز به کيلويي 650 و 800 تومان رسيده است که اين افزايش قيمت‌ها مي‌تواند در گراني شير خام موثر باشد.

وي ادامه داد: در سال گذشته به ويژه پس از انعقاد تفاهم‌نامه و سامان يافتن بازار نهاده‌ها روند توليد شير همواره افزايشي بود اما از ابتداي امسال دامداران با ديدن چنين شرايط توليد و بازار آشفته‌ايي انگيزه خود براي ادامه توليد را از دست داه‌اند که استمرار چنين مشکلاتي مي‌تواند کاهش چشمگير توليد شيرخام در سال جاري را به همراه داشته باشد.

رييس اتحاديه مرکزي دامداران اظهاراميدواري کرد وزير پيشنهادي جهاد کشاورزي ضمن اخذ رأي اعتماد بالا از نمايندگان مجلس بتواند شرايط توليد براي دامداران را بهبود دهد تا در ادامه شاهد حذف اجباري گله‌هاي مولد نباشيم.

قيمت نفت و طلا در بازار جهاني افزايش يافت

قيمت نفت در معاملات بازار جهاني با افزايش 1.5 دلاري به 108.22 دلار در هر بشکه رسيد و هر اونس طلا با 2.2 دلار افزايش قيمت در برابر 1312.9 دلار معامله شد.به گزارش تسنيم به نقل از رويترز، به دليل پديدار شدن نشانه هايي مبني بر افزايش تقاضا براي نفت از سوي چين و نگراني ها در خصوص اختلال در عرضه در درياي شمال و خاورميانه، قيمت نفت روز جمعه بر خلاف 5 روز قبل افزايش قابل توجهي را شاهد بود.قيمت نفت برنت که به پايين ترين ميزان در بيش از يک ماه گذشته رسيده بود، افزايش يافت.

بر اساس اين گزارش، قيمت نفت خام آمريکا براي تحويل در ماه سپتامبر، با 2 دلار و 57 سنت افزايش به 105 دلار و 97 سنت در هر بشکه رسيد. قيمت نفت برنت نيز با 1 دلار و 54 سنت افزايش، به 108 دلار و 22 سنت رسيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي