جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/05/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4498

 دكترروحاني در جلسه دفاع از وزاري پيشنهادي:
 تعامل بين دولت و مجلس بسيار کارگشا خواهد بود 

رييس‌جمهور با بيان اينکه "تعامل دولت و مجلس بسيار کارگشاست"، گفت: مجلس آگاه،‌ پويا و پيگير مي‌تواند سلامت و موفقيت قوه مجريه را تضمين کند.به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي براي بررسي وزراي پيشنهادي دولت يازدهم، با اشاره به اينکه "بارها به عنوان نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي شاهد تقاضاهاي روساي جمهور گذشته در مورد کسب اعتماد براي وزراي پيشنهادي بوده‌ام"، تصريح کرد: اکنون مفتخرم که در پيشگاه نمايندگان ملت ايران ايستاده‌ام تا چهره‌هاي کارآزموده‌، آشنا و دورانديش را در معرض قضاوت شما قرار دهم.

روحاني با بيان اينکه "وزراي پيشنهادي در گزارش خود درباره تعامل با مجلس، از نمايندگان آزاده ياد کردند که اثر خيرخواهي و دقت نظر صلاحيت،‌ توانايي و برنامه‌هاي وزراي پيشنهادي را مورد کنکاش قرار دادند"، گفت: ما دقت نظرها را ارج مي‌دهيم و اميدواريم پس از دولت نيز همينگونه تعامل‌ها پا بر جا بماند.

راي مردم را به عنوان ميثاق بين خود و آنها تلقي مي‌کنم

وي در ادامه صحبتهاي خود در مجلس شوراي اسلامي جهت دفاع از برنامه‌ها و وزراي پيشنهادي دولت گفت: با شناختي که از شرايط خطير کشور داشتم، پس از انجام مشورت‌ها و بررسي‌هاي فراوان تصميم به ورود به عرصه رقابت‌هاي انتخاباتي گرفتم.

وي ادامه داد: بديهي است که راي به رييس‌جمهور تنها راي به يک شخص نيست و انتظار به‌حق اين است که ميثاق بين مردم و رييس‌جمهور از طريق تشکيل دولت شکل نهادينه بگيرد تا بتواند خواسته‌هاي مردم را محقق کند.

راي به وزرا، راي به افراد نيست بلکه راي به دولت و برنامه‌هاي آن است

روحاني خطاب به نمايندگان مجلس اظهار کرد: بعد از طي مراحل قانوني و استقرار يازدهمين رييس‌جمهور، اکنون در يکي از حساس‌ترين مراحل جهت فراهم آوردن مقدمات اجراي برنامه‌هاي اعلام شده قرار داريم و آن، راي شما نمايندگان محترم به وزراي پيشنهادي است؛ شما که منتخب مردم هستيد و خواسته‌هاي آنهارا نمايندگي مي‌کنيد و انتظار اين است که اين فرآيند مهم با تفاهم و همدلي به صورت موفقيت‌آميز طي شود، با توجه به اينکه راي اعتماد شما به وزرا صرفا راي به افراد نيست بلکه راي به مجموعه دولت و برنامه‌هاي آن است.

کشور در شرايط دشوار اقتصادي و اجتماعي قرار دارد

رييس‌جمهور در ادامه به مشکلات اقتصادي در داخل کشور اشاره کرد و گفت: در بعد داخلي نيز برخورداري از درآمدهاي نفتي فراوان طي سال‌هاي گذشته مي‌توانست فرصت استثنايي براي ظرفيت‌هاي جديد به وجود بياورد تا از طريق اشتغال درآمدزا کشور را از مهم‌ترين گردنه هرم سني جمعيت عبور دهد. طي سال‌هاي اخير بودجه کشور رشد جهشي پيدا کرده و تعهدات دولت نيز با افزايش زيادي مواجه شده است و واردات نيز از محل درآمدهاي مستقيم و غيرمستقيم نفتي با رشد فزآينده‌اي مواجه شده است که ادامه آن نيازمند تداوم برخورداري از درآمدهاي سرشار نفتي بود.

مصارف سيستم بانکي بر منابع پيشي گرفته است

به گزارش ايسنا، رييس‌جمهور در ادامه با بيان اينکه "مصارف سيستم بانکي بر منابع پيشي گرفته و فاصله بوجود آمده با منابع بانک مرکزي پر شده است"، گفت: در مجموع امروز با سه‌گونه عدم تعادل مهم در تراز پرداخت‌ها، بودجه دولت و نظام بانکي مواجهيم که بايد براي رفع آنها بکوشيم.

رسيدگي به موارد ضروري و فوري، پرداختن به راه‌حل مشکلات

روحاني افزود: کسري بودجه و کسري تراز پرداخت‌ها و نظام چند نرخي ارز و عدم تعادل در سيستم بانکي، راه ناتمام هدفمندسازي يارانه‌ها و همچنين روش اجراي سياست‌هاي کلي اصل 44 قانون اساسي به عنوان پنج سرفصل اقتصادي در کنار مساله تحريم‌هاي بين‌المللي، سرفصل‌هاي اصلي مواردي را تشکيل مي‌دهند که دولت در برنامه‌هاي اقتصادي خود به آنها توجه ويژه‌اي دارد. برنامه‌ دولت براي مواجهه با شرايط دشوار موجود دو مرحله دارد؛ اول رسيدگي به برخي از موارد ضروري و فوري و دوم، پرداختن به مشکلات اصلي و راه‌حل اساسي آنها.

اقدامات ضروري در شش ماه اول کار دولت انجام مي‌شود

روحاني با بيان اينکه "اقدام اينجانب در معرفي زودهنگام کابينه به مجلس با توجه به همين ضرورت‌ها بوده است"، اظهار کرد: اقدامات ضروري اوليه در شش ماهه شروع به کار دولت با اين هدف انجام مي‌شود تا به برقراري ثبات و آرامش در اقتصاد کشور کمک کند.

وي با بيان اينکه "در رويکرد بنيادين به مسائل و مشکلات اصلي کشور دولت دو مسير را به موازات يکديگر دنبال مي‌کند"، توضيح داد: از يک طرف در عرصه ديپلماسي تلاش مي‌کنيم در چارچوب خواست استقلال‌طلبانه مردم در چالش‌هاي موجود بين‌المللي فائق آييم و بتوانيم روند نامطلوب موجود را متوقف کنيم و از طرف ديگر محدوديت‌هاي موجود منابع را به منزله فرصتي تلقي خواهيم کرد تا به بهره‌وري فعاليت‌ها بپردازيم و تلاش کنيم تا منابع اقتصادي را افزايش داده و همچنين تخصيص بهينه منابع موجود را بهبود بخشيم.

به بهبود فضاي کسب و کار خواهيم پرداخت

روحاني ادامه داد: در سطح بنگاه‌ها به طور جدي به بهبود فضاي کسب و کار خواهيم پرداخت تا از اين طريق فعاليت‌هاي توليدي جاذبه پيدا کند و با به دست آوردن بازده مناسب به جذب بيشتر منابع به امور توليدي کمک کنند که بازنگري سياست‌هاي کلي اصل 44 در همين راستا خواهد بود.

وي با بيان اينکه "اولويت ديگر دولت، کاهش رشد نقدينگي است تا از اين طريق شتاب تورم کنترل شود"، خاطرنشان کرد: کاهش تورم به رشد سرمايه‌گذاري و ثبات اقتصاد کلان کمک مي‌کند که نتايج مثبت آن قابل توجه خواهد بود.

فاز دوم هدفمندسازي يارانه‌ها بايد بسيار کاراتر اجرا شود

رييس‌جمهور با بيان اينکه "ما فکر مي‌کنيم فاز دوم هدفمندسازي يارانه‌ها بايد بسيار کاراتر و با تاکيد بر رفع عدم تعادل‌هاي اقتصادهاي کلان به اجرا درآيد"، گفت: اولين آزمون سخت دولت تدبير و اميد در بودجه سال 1393 خواهد بود که مطمئنا بر مبناي معيارها انضباط مالي، پولي،‌ شفافيت و حداکثرسازي منابع و افزايش کارآيي مصارف تنظيم خواهد شد و در اين چارچوب نقش وزراي بهداشت،‌ آموزش و پرورش، کشور، علوم، دفاع در مديريت هزينه‌ها و نوآوري در سازوکار مالي حوزه‌هاي تحت مديريت خود بسيار تعيين‌کننده خواهد بود.

اعتدال به معناي ايجاد توازن ميان آرمان‌ها و واقعيت‌هاست

وي در ادامه به تعريف اعتدال در زمينه سياست خارجي پرداخت و گفت: اعتدال به معناي ايجاد توازن ميان آرمان‌ها و واقعيت‌ها در مسير در نظر گرفته شده و در واقع جهت دادن واقعيت‌ها به سمت آرمان‌هاست.

رييس‌جمهور افزود: گفتمان عدالت در سياست خارجي حرکت واقع‌بينانه، خودباورانه، متوازن، هوشمندانه و تعامل سازنده و تفاهم به منظور ارتقاي جايگاه و منزلت ايران و توسعه کشور است.

تقويت و توان اقتدار فرهنگي از برنامه‌هاي دولت است

رييس‌جمهور در ادامه گفت: در بخش فرهنگ و هنر نيز از جمله برنامه‌هاي دولت، صيانت از فرهنگ و هويت ديني و ملي، تقويت و توان اقتدار فرهنگي، کمک به ارتقاي سطح فرهنگ عمومي، تقويت نهادهاي صنفي و تشکل‌هاي مدني در عرصه فرهنگ و هنر، تضمين آزادي‌هاي قانوني و ارتقاي منزلت آنها،‌ صيانت از تکثر فرهنگي، رونق اقتصادي فرهنگ و هنر، گسترش مبادلات در اين زمينه، بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي فناوري ارتباطي و اطلاعاتي جهت تحقق اهداف فرهنگي و ... است.

جامعه از افراط و تفريط به تنگ آمده است

روحاني افزود: جامعه از افراط و تفريط به تنگ آمده است و اعتدال راهي است که اين ملت به صورت گسترده از آن استقبال کرد و در نهايت مجموعه شرايط سياسي، همراهي و تاکيد بر اصول از سوي تمام ارکان سياسي کشور منجر به پيروزي شد. رييس‌جمهور گفت: اکنون نيز دولت تدبير و اميد با تدوين رئوس برنامه‌هاي خود و تقديم آن به مجلس و معرفي وزراي خود در تلاش است که به مطالبات مردم پاسخ دهد.

کابينه پيشنهادي حاصل خرد جمعي تعداد زيادي از نخبگان کشور است

روحاني با اشاره به مشورت‌هايي که براي انتخاب وزرا انجام داده و استفاده از تجربيات و تشکيل کارگروه‌هايي براي تدوين برنامه‌هاي دولت و همچنين انتخاب وزرا، گفت: به صراحت ادعا مي‌کنم که کابينه پيشنهادي حاصل خرد جمعي تعداد زيادي از نخبگان کشور است. در انتخاب وزرا به هيچ وجه عنوان سهم‌خواهي جناح‌ها، احزاب و تشکل‌ها در کار نبوده و هيچ حزب و جناحي در تصميم‌گيري در ارتباط با وزرا به من فشار نياورده و هيچ وزيري به عنوان سهم يک جناح مطرح نيست.

وي افزود: با تمام وزرا شرط شده است که افکار، عقايد و وابستگي گذشته آنها محترم است، اما آمدن آنها به دولت صرفا به خاطر دانش، تخصص، تجربه، تعهد و کارآيي آنها در اين مقطع زماني بوده است. با آنها شرط شده است که در انتخاب همکارانشان معيار جناحي و حزبي را به کار نگيرند و اصل بر شايسته‌سالاري، تکيه بر گفتمان اعتدال و فراجناحي بودن است.

وزرا و معاونان با معيارهاي فراجناحي انتخاب شده‌اند

رييس‌جمهور در ادامه صحبتهاي خود در مجلس، با اشاره به وزراي پيشنهادي خود براي کابينه يازدهم تاکيد کرد: وزرا و معاونان با معيارهاي فراجناحي انتخاب شده‌اند.

به شايستگي وزرايي که برگزيده‌ام اطمينان دارم

رييس‌جمهور همچنين افزود: من به شايستگي وزرايي که برگزيده‌ام اطمينان دارم و معتقدم وزرايي که در روز تحليف به مجلس شوراي اسلامي معرفي کردم، به خوبي از پس تحقق برنامه‌ها و اهداف دولت برمي‌آيند. دولت تدبير و اميد يک مجموعه واحد است من در انتخاب وزرا مشکلات کشور و توانمندي‌هاي افراد را مد نظر قرار داده‌ام و در سه زمينه اقتصاد زيربنايي، سياسي و امنيتي و فرهنگي و اجتماعي وزرايي را انتخاب کردم که توانايي کار گروهي و هماهنگ با دولت را داشته باشند.

اميدوارم همه وزراي پيشنهادي از اعتماد نمايندگان برخوردار شوند

رييس‌جمهور در پايان اظهار کرد: اميدوارم همه وزرايي که به مجلس شوراي اسلامي معرفي شده‌اند، بتوانند از اعتماد نمايندگان عزيز برخوردار باشند و دولت يازدهم بتواند پس از راي اعتماد هرچه سريعتر کار خود را آغاز و وعده‌هايي که به مردم داده است را يکي پس از ديگري عملياتي کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي