جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/05/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4505

  خطر در كمين ناآگاهان  

 قسمت اول

به‌رغم تمامي پيشرفت‌هايي كه در عرصه پزشكي صورت گرفته، پذيرش اين نكته ‌كه هنوز هم برخي بيماري‌ها افسارگسيخته فعالانه عرصه‌هاي كلان بهداشت و درمان جهاني را به ستوه آورده، كمي سخت و دور از ذهن است.

به گزارش جام‌جم‌آنلاين، عموما انتظار ما اين است كه دست‌كم در كشورهاي توسعه‌يافته و پيشرفته، گلايه‌اي از ناآگاهي پزشكان و كادر درماني در مراقبت‌هاي بيمارستاني به گوش نرسد و احيانا در چنين جوامعي شاهد تاخت و تاز برخي بيماري‌هاي با سابقه نباشيم؛ اما ظاهرا واقعيت چيزي غير از اين است.

كليه در دام بيماري

بيماري‌هاي كليوي را عمدتا به دو دسته تقسيم ميكنند. بيماري‌هاي مزمن كليوي و آسيب‌ حاد كليه. عبارت بيماري‌هاي مزمن كليوي يا به اختصار CKD به مشكلاتي اطلاق مي‌شود كه دائم كليه‌ها را درگير مي‌سازد و ماهيتي پيش‌رونده دارد.

به عبارت ديگر اين دسته از بيماري‌ها به مرور زمان ممكن است بدتر شوند. اگر اين آسيب‌ها بيش از حد پيشرفت كند، خطر از كار افتادن دائمي كليه بالا خواهد رفت.

در اين صورت براي زنده نگهداشتن فرد بيمار به فراخور حال بايد از دياليز يا پيوند كليه كمك گرفت. بروز بيماري‌هاي مزمن كليوي روندي خاموش دارد و معلول بيماري‌هاي گوناگون ديگري است.

در اين ميان توجه به اين نكته بسيار مهم است كه مهم‌ترين علل بروز اين دسته از بيماري‌ها ديابت و فشار خون است.

تاريخچه بيماري

دسته دوم بيماري‌هاي كليوي، آسيب‌ حاد كليه يا به اختصارAKI است. اين بيماري پيش از اين به نارسايي حاد كليه معروف بود؛ اما سال 2005 از سوي جامعه نفرولوژي و ساير انجمن‌ها و سازمان‌هاي وابسته به مطالعات در زمينه كليه و بيماري‌هاي آن عبارت نارسايي حاد كليه عبارتي ناكافي و مبهم تشخيص داده شد.

به همين دليل تصميم بر اين شد كه براي پوشش تمامي طيف اختلالات عملكرد كليه، اين عبارت حذف و به جاي آن از عبارت آسيب حاد كليه استفاده شود. به اين ترتيب، عبارت جديد شامل تغييرات خفيف در كاركرد كليه تا شرايط وخيمي مانند نياز به دياليز مي‌شود؛ البته در صورتي ‌كه تحت شرايط خاصي بروز كند.

نشانه‌هاي بيماري

مهم‌ترين علامت سندرم آسيب حاد كليه كاهش سريع و ناگهاني عملكرد دفع از طريق كليه‌هاست. اگر كاركرد كليه ظرف 48 ساعت كاهش چشمگيري پيدا كند، فرد به اين نوع عارضه مبتلا شده است. اين بيماري در اصل از دو طريق قابل تشخيص است.

يكي اين‌كه ميزان انباشت محصولات نهايي سوخت و ساز نيتروژن‌(يعني اوره و كراتنين) در خون افزايش و ديگر اين‌كه ميزان خروج و دفع ادرار به ميزان قابل توجهي كاهش يابد. گاهي هم هر دو علامت در بيمار بروز مي‌كند.

بُرد بيماري

بيشترين مناطق بروز AKI كشورهاي درحال توسعه است. از آنجا كه اين طيف بيماري‌ها براساس تعريف جديدي ارائه شده‌اند، هنوز آمارهاي دقيقي از آنها در بسياري از كشورهاي جهان وجود ندارد. به همين دليل نمي‌توان برآورد دقيقي از وضع آنها در چنين كشورهايي ارائه كرد.

با اين حال مطابق تخمين منابع رسمي جهاني مانند فدراسيون بين‌المللي بنيادهاي كليه (IFKF) در اين كشورها كودكان، نوجوانان و جوانان در معرض خطر ويژه اين بيماري‌ها قرار دارند؛ زيرا اين مشكل بكرات در نتيجه التهاب معده و روده، مسموميت، مالاريا يا ساير بيماري‌هاي عفوني مسري در چنين كشورهايي بروز كرده است.

بعلاوه قربانيان بلاياي طبيعي مانند زلزله‌ نيز در چنين كشورهايي اغلب بر اثر آسيب‌هاي حاد كليوي (AKI) جان خود را از دست مي‌دهند.

هزينه‌هاي بيماري

مساله مهم ديگر در مواجهه با اين طيف بيماري‌ها، جنبه مالي و هزينه‌هاي درماني آن است. شايد باورش كمي سخت باشد اما هزينه‌هاي AKI در انگلستان از سرجمع هزينه‌هاي درمان سرطان‌هاي پروستات، ريه و سرطان‌هاي ناحيه شكم بيشتر است.

علاوه بر آن برآورد مي‌شود كه مي‌توان تا 30 درصد اين هزينه‌ها را از طريق تشخيص زودهنگام و نيز اقدامات موثرتر در مواجهه با اين بيماري كاهش داد‌ و مهم‌تر از همه اينها آن كه از اين طريق مي‌توان زندگي بسياري از افراد را از مرگ نجات داد.

تخمين زده مي‌شود فقط در كشور انگلستان مي‌توان تا 12 هزار زندگي را به اين ترتيب حفظ كرد.

ادامه دارد....


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي