جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/06/05 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4510

  "اسطوخودوس " در طب سنتي  

 قسمت دوم و پاياني

اسطوخودوس و استرس

براي مقابله با استرس نيز هيچ گياهي به اندازه اسطوخودوس موثر نيست.

دانيال فستي در کتابش مي نويسد: "اسطوخودوس اعصاب را آرام و عضلات را شل مي کند. اين گياه آرام بخش، دستگاه عصبي و تحريک پذيري آن را کنترل مي نمايد”.

بر اساس مطالعات متعددي که روي اسطوخودوس انجام گرفته، روغن اين گياه، استرس بعد از عمل را در بيماراني که عمل جراحي قلب انجام داده اند، کاهش مي دهد واضطراب زناني را که تحت همودياليز قرار مي گيرند، کم مي کند.

روش استفاده: 15 سي سي آب جوش را روي يک قاشق چاي خوري گل اسطوخودوس بريزيد؛ در ظرف را بگذاريد و اجازه دهيد به مدت 10 دقيقه دم بکشد؛ سپس محلول را از صافي رد کنيد و روزانه 2 تا 3 فنجان از اين دم کرده بنوشيد توجه: دکتر کريستين سي يور ترانکا خاطر نشان مي کند: "از مصرف بيش از اندازه اين دم کرده(بيش از مقدار ذکر شده) خودداري کنيد. در صورت زياده روي احتمال اين وجود دارد که اسطوخودوس تاثير معکوس داشته باشد و به جاي آرام بخشي باعث تحريک اعصاب شود.”

اسطوخودوس، بهبود دهنده زخم

اگر دچار جراحتي شده ايد يا جاي زخم و جوشي داريد که خوب نمي شود، وقت را از دست ندهيد و از اسطوخودوس کمک بگيريد. اين گياه اعجاب انگيز سرعت بهبودي زخم را به طور چشم گيري افزايش مي دهد و پوست را احيا مي کند.

روش استفاده: زخم را با آب و صابون تميز کنيد و روزانه 2 الي 4 قطره از روغن گياه اسطوخودوس را به مدت 10 روز روي زخم بماليد.

اسطوخودوس و دل درد

تحمل استرس در مواقعي مثل اسباب کشي، دغدغه ها يا درگيري هاي خانوادگي و … اغلب باعث ايجاد اختلالاتي در عملکرد روده ها مي شود و اسطوخودوس مي تواند درمان موثري براي اين قبيل ناراحتي ها باشد.

دکتر کريستين سي يور ترانکا مي گويد: ” اسطوخودوس به عنوان يک مُسکن و ضد اسپاسم روي اختلالاتي که منشا عصبي دارند اثر گذاشته و باعث کنترل و تسکين آن ها مي شود. ”

روش استفاده: 1 تا 2 قاشق چايخوري گل خشک را با 15 سي سي آب جوش به مدت 10 دقيقه دم کنيد و روزانه 2 تا 3 فنجان و 1 فنجان نيز موقع خواب از اين دم کرده ميل نماييد.

همچنين مي توانيد 2 الي 4 قطره از روغن گياه اسطوخودوس را با 1 قاشق سوپ خوري روغن گياهي رقيق کرده و مستقيماً روي شکم خود بماليد.

نواحي دردناک(روي دستگاه گوارش) را در جهت عقربه هاي ساعت ماساژ دهيد تا روغن جذب پوست شود.

اسطوخودوس، باز کننده مجاري تنفسي

اسطوخودس، براي مبارزه با التهاب نايژه يا همان برونشيت، سلاح خوبي است. دانيال فستي در کتاب خود مي نويسد: "گياه اسطوخودوس ضد عفوني کننده ريوي موثري است که ترشحات برونشيتي را کاسته و به خلط انداختن آن را آسان تر مي سازد”.

روش استفاده: 15 سي سي آب جوش را روي يک قاشق چاي خوري گل اسطوخودوس بريزيد، در ظرف را بگذاريد و اجازه دهيد 10 دقيقه دم بکشد.

روزانه 2 الي 3 بار يک فنجان از اين دم کرده ميل کنيد (بعد از غذا) البته توجه داشته باشيد که در صورت بيماري برونشيت، مصرف دم کرده اسطوخودوس بايد به عنوان درمان مکمل در کنار درمان مخصوص اين بيماري در نظر گرفته شود.

آيا اسطوخودوس ضد فشار خون است؟

روغن گياه اسطوخودوس قلب را آرام مي کند و مي تواند در کاهش فشار خون بالا موثر باشد.

به همين دليل توصيه مي شود براي مقابله با فشار خون بالا از اسطوخودوس به عنوان درمان مکمل استفاده کنيد.

روش استفاده: مي توانيد از دم کرده اسطوخودوس استفاده کنيد يا 2 قطره از روغن اسطوخودوس را با 20 قطره روغن گياهي رقيق کرده و روي ستون فقرات، انحناي کف پا و يا کف دست ها بماليد. اين کار را دو بار در روز انجام دهيد.

اسطوخودوس، ضد بيد

براي خلاص شدن از شر بيدها کافي است اندکي روغن گياه اسطوخودوس به کار بريد.

در قديم از اسطوخودوس براي از بين بردن بيد استفاده مي کردند.

دانيال فستي مي گويد: ” اسطوخودوس به اندازه ي گلوله هاي نفتالين و ديگر حشره کش هاي سمي براي از بين بردن بيدها موثر است”.

روش استفاده: 4 قطره روغن گياه اسطوخودوس را روي يک مکعب چوبي يا سنگ اسفنجي بريزيد و آن را در گوشه اي از گنجه يا کمد لباس ها قرار دهيد.

مرتباً اين کار را تکرار کنيد؛ به خصوص در ماه شهريور که زمان از تخم درآمدن بيدها است.

همچنين مي توانيد گل هاي اسطوخودوس را خشک کرده داخل کيسه هاي کوچکي بريزيد و بدوزيد.

کيسه هاي کوچک اسطوخودوس را در کمد لباس هاي تان قرار دهيد به اين ترتيب لباس هاي شما بوي مطبوعي خواهند گرفت و از آسيب بيدها در امان خواهد ماند.

اسطوخودوس مورچه ها را فراري مي‌دهد

دانيل فستي که استفاده از اسطوخودوس را براي از بين بردن مورچه ها توصيه مي کند، در کتاب خود مي نويسد: ” مورچه ها از عصاره و روغن هاي گياهي بيزارند و زماني که با روغن گياه اسطوخودوس از آن ها پذيرايي کنيد، پا به فرار مي گذارند”.

روش استفاده: براي استفاده ي بهينه از اسطوخودوس، 5 قطره روغن گياه اسطوخودوس، 10 قطره روغن(عصاره) نعناي تند و يک چهارم ليتر الکل 40 درجه را در يک آب پاش بريزيد و روزانه چندين بار به محل تجمع مورچه ها بپاشيد. چند روز اين کار ادامه دهيد خواهيد ديد که مورچه ها به جاي ديگري نقل مکان مي کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي