جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/06/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4528

 يک عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس:
 کاهش قيمت سکه و طلا پايدار نيست 

يک عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس، کاهش قيمت سکه و طلا در روزهاي اخير را به دليل سفر قريب‌الوقوع رييس‌جمهور کشورمان به نيويورک دانست و گفت که اين نوسان قيمت مبناي سياسي دارد و پايدار نيست.

عزت‌الله يوسفيان‌ملا در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: در گذشته هم وقتي هيات مذاکره‌کننده ايران عازم کشورهاي آسياي ميانه يا روسيه براي مذاکره مي‌شد قيمت ارز و طلا کاهش مييافت و بعد که مذاکرات به نتيجه نمي‌رسيد دوباره قيمت‌ها به وضع اول برمي‌گشت يا بدتر مي‌شد.

نماينده مردم آمل در مجلس با اشاره به سفر حسن روحاني به نيويورک براي شرکت در مجمع عمومي سازمان ملل متحد، يادآور شد: با توجه به اينکه اين سفر قرار است انجام شود، شايعاتي درباره مذاکره ايران با عالي‌ترين و تصميم‌گيرترين مقام غرب مطرح است که البته معلوم نيست اتفاق بيفتد يا نه و بر اين اساس نوسان قيمت‌ها را شاهد هستيم.

يوسفيا‌ن‌ملا با بيان اينکه افزايش و کاهش قيمت‌ها با مبناي سياسي نمي‌تواند پايدار باشد، اظهار کرد: زماني کاهش قيمت طلا و ارز مي‌تواند اميدوارکننده باشد که يک اتفاق سياسي و يا اقتصادي عملي بيفتد مثلا مذاکره‌اي شود و يا از طرف مقابل گامي برداشته شود يا تحريم لغو شود اما وقتي کاهش يا افزايش قيمت مبناي علمي،‌اقتصادي و سياسي نداشته باشد با يک پيش‌بيني و احتمال قيمت‌ها پايين يا بالا مي‌رود و اصلا قابل محاسبه نيست.

اين نماينده اصولگراي مجلس درباره احتمال سودجويي برخي افراد در جريان کاهش و افزايش قيمت‌ها نيز هشدار داد و گفت: شايد کساني اين قدرت را داشته باشند که در اين بازار سوء استفاده و سودجويي کنند و بتوانند خريدهايي داشته باشند و احتکارهايي کنند و بعد وضعيت به حالت اول برگردد. در شهرستان‌ها اين اتفاق زياد مي‌افتد که مثلا يک مقام مسئول و صاحب‌نظر در حوزه مسکن مي‌گويد که هزار قطعه زمين را مي‌خواهيم واگذار کنيم و با اين اتفاق يک مرتبه قيمت مسکن بيست درصد کاهش مييابد. وقتي اقتصاد کشور مبنا نداشته باشد وقوع اين اتفاقات هم متحمل است.

قيمت‌ها در بازار حبابي نيست

در همين رابطه ،رئيس اتحاديه کشوري فروشندگان طلا و جواهر، با بيان اينکه قيمت سکه در طي 6 ماه گذشته در سال 92 بيش از 638 هزار تومان با کاهش مواجه شده است، گفت: قيمت‌ها وضع شده در بازار حبابي نيست و کاملا منطقي تعيين مي‌شود.

محمد کشتي آراي ، با اشاره به اينکه قيمت سکه از فروردين ماه سال جاري تا کنون روند نزولي همراه با نوسان را طي کرده است، افزود: قيمت سکه از يک ميليون 400 هزار تومان در ابتداي فروردين ماه سال جاري به 962 هزار تومان در انتهاي شهريور ماه امسال رسيده است.

اين فعال و کار‌شناس بازار سرمايه تصريح کرد: کاهش 638 هزار توماني قيمت سکه نشان از تحولات بازار طلا در سطح جهان و رويکرد مثبت گرايانه اقتصاد کشور است.

کشتي آراي نرخ‌هاي فعلي را منطقي دانست و گفت: خوشبختانه واکنش بازارهاي داخلي به بازارهاي جهاني متعادل است و اميدواريم با رشد اقتصاد جهاني و اقتصاد ايران و کاهش قيمت طلا و سکه قدرت خريد شهروندان افزايش يابد که اين مساله باعث رونق تجارت همه کالا‌ها از جمله طلا خواهد شد.

قيمت طلا، سکه و ارز

جدول قيمت انواع سکه و ارز در بازار منتشر شد.

نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد در بازار 966 هزار تومان، طرح قديم 960 هزار تومان، نيم سکه 505 هزار تومان، ربع سکه 310 هزار تومان و گرمي 205 هزار تومان اعلام شد.همچنين نرخ هر گرم طلاي زرد 18 عيار در بازار داخلي 98 هزار و 500 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1320 دلار است.در همين حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را براي فروش 3 هزار و 80 تومان، هر يورو را 4 هزار و 120 تومان، هر پوند را 4 هزار و 950 تومان و هر درهم امارات را 861 تومان اعلام کردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي