جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4537

 اولين گفتگوي سران ايران و آمريکا بعد از انقلاب؛
 «ظريف» و «کري» مأمور فراهم کردن زمينه همکاري  
 اوباما: من احترام خود به مردم ايران را ابراز مي‌دارم

رئيس جمهور کشورمان در بدو ورود به تهران با اعلام اين‌که در گفت‌وگوي تلفني با اوباما به مذاکرات ايران با 1+5 و اين‌که دريچه‌اي در اين زمينه گشوده شده و بايد از اين فرصت استفاده کرد، اشاره کرديم تصريح کرد که اوباما نيز گفت در اين ايده مشترک هستيم. به گزارش ايسنا، حسن روحاني در بدو ورود به تهران در جمع خبرنگاران ضمن تشريح نتايج سفر خود به نيويورک خبر داد که جام شير دال که مدت‌ها در آمريکا بود، به ايران بازگردانده شد. وي همچنين در مورد گفت‌وگوي تلفني خود با باراک اوباما، در آخرين لحظات سفرش به نيويورک گفت: درست در لحظه‌اي که آماده حرکت به سمت فرودگاه بوديم به من اطلاع دادند که کاخ سفيد با نماينده‌ي دائم ايران در سازمان ملل متحد در نيويورک تماس گرفته و اعلام کرده که آقاي اوباما مايل است که چند دقيقه‌ گفت‌وگويي با ما داشته باشد.

رئيس جمهور ادامه داد: ما نيز اين کار را انجام داديم و موافقت شد و آنهابا سفير ما تماس گرفتند و اين مکالمه انجام شد.وي در مورد مباحث مطرح شده در اين مذاکره تلفني گفت: از جمله مباحث مطرح شده در اين زمينه مساله‌ي هسته‌اي بود.

رئيس جمهور ادامه داد: در اين گفت و گو من بر حق ملت ايران در موضوع هسته‌اي تاکيد و از آن به عنوان غرور ملي ايرانيان ياد کردم.

وي در ادامه توضيح مکالمه تلفني خود با اوباما گفت: ما در اين گفت و گوي تلفني به مذاکرات ايران با 1+5 اشاره کرديم و اين که دريچه‌اي در اين زمينه گشوده شده و بايد از اين فرصت استفاده کرد؛ چرا که فرصت زيادي نيست و بايد در اين امر تسريع شود.

روحاني گفت: ايشان نيز گفتند که ما در اين ايده مشترک هستيم و به وزير خارجه خود دستور مي‌دهيم که در اين زمينه تسريع کند تا کار سرعت بيشتري پيدا کند. حسن روحاني تاکيد کرد: سياست خارجي دولت يازدهم مبتني بر منافع ملي ، مصالح ملي و در چارچوب عزت و مصلحت ايران و سياست‌هاي کلي است که مقام معظم رهبري ترسيم کرده‌اند. همچنين به گزارش سايت رسمي رياست جمهوري ايران، در اين گفت وگوي تلفني، دو طرف بر اراده سياسي براي حل سريع مساله هسته اي تاكيد كرده و زمينه را براي حل موضوعات ديگر و همكاري در مسائل منطقه اي مورد توجه قرار دادند.در اين گفت و گو که حدود 20 دقيقه طول کشيده، اوباما به روحاني گفته است: من احترام خود به شما و مردم ايران را ابراز مي‌دارم. معتقدم که روابط بين ايران و ايالات متحده، تاثير عميقي بر منطقه خواهد داشت. اگر ما بتوانيم در موضوع هسته‌اي به پيشرفت دست يابيم، مسائل ديگر و از جمله سوريه به نحو مثبتي تاثير خواهد پذيرفت.در پاسخ، روحاني هم به اوباما گفته است: در موضوع هسته‌اي به شرط وجود اراده سياسي، راهي سريع براي حل مساله وجود دارد. ما در مورد آن چه از 5+1 و به طور خاص دولت شما در هفته‌هاي آينده خواهيم ديد، اميدواريم. من تشکر خود از مهمان نوازي و تماس تلفني شما را ابراز مي‌دارم.

در اين گفت وگوي تلفني روساي جمهوري ايران و آمريكا، همچنين وزراي امور خارجه خود را مامور كردند تا زمينه همكاري هاي لازم را هر چه زودتر فراهم آورند. کاخ سفيد در صفحه توييتر خود نوشت: روحاني در پايان اين تماس تلفني به زبان انگليسي به اوباما گفته است: have a nice day و اوباما نيز به زبان فارسي گفته است: "خداحافظ".بلافاصله بعد از اين گفت و گو ، اوباما در کاخ سفيد گفت: «قبل از آنکه درباره وضعيتمان در کنگره و لايحه بودجه سخن بگويم، اجازه دهيد درباره فرصتي مهم در سياست خارجي‌مان صحبت کنم.»وي افزود: «من همين الان با پرزيدنت روحاني از جمهوري اسلامي ايران صحبت کردم. هر دوي ما درباره تلاشهاي مداوم براي حصول توافق بر سر برنامه هسته‌اي ايران گفت‌وگو کرديم.»

اوباما ادامه داد: «من به پرزيدنت روحاني چيزي که در نيويورک گفته بودم را مورد تأکيد قرار دادم. در حالي که مطمئناً موانعي مهم براي حرکت رو به جلو وجود دارد و موفقيت به هيچ عنوان تضمين شده نيست، من باور دارم که ما مي‌توانيم به راه حلي جامع دست پيدا کنيم.»اوباما افزود: «من جان کري را مأمور پيگيري اين مسير ديپلماتيک کرده‌ام. ما روز گذشته در نيويورک گفت‌وگوهاي سازنده‌اي با شريکانمان يعني اتحاديه اروپا، بريتانيا، فرانسه، آلمان، روسيه، چين و وزير خارجه ايران داشتيم. من و روحاني در مسير رو به جلو تيممان را مأمور کرده‌ايم تا به کار کردن سريع و همکاري با گروه 1+5 ادامه دهد و به توافق برسد. ما در سرتاسر اين فرايند ارتباط نزديکي با دوستان و متحدانمان در منطقه خواهيم داشت.»

اوباما همچنين خاطر نشان که اين اولين گفت وگوي يک رئيس جمهور ايراني و آمريکايي از سال 1979 بدين سو بوده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي