جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4540

  ليزري که جلوي نابينايي را مي‌گيرد  

 قسمت دوم و پاياني

سوالي که اينجا مطرح مي شود، اين است که چرا براي بهبود چشم بيمار بايد به وسيله ليزر ابتدا به جنگ سلول هاي برون پوش رنگدانه شبکيه رفت. يک فرضيه اين است که اين سلول ها چنان محکم به هم چسبيده‌اند که هرگز تقسيم يا دوباره توليد نمي شوند و براي از بين بردن دروسن اثر کمتري دارند.

اگر ليزر از اين لايه شليک شود، مي تواند برخي سلول ها را نابود کرده و پيوند هاي محکم را بشکند و اجازه بازسازي سلول هاي برون پوش رنگدانه را بدهد. ليزر بايد بتواند اين کار را انجام دهد، زيرا به جاي يک اشعه يکسان از هزاران جرقه کوچک اشعه تشکيل شده است که به سمت هدفش نشانه مي رود و تعدادي سلول را به صورت پراکنده از بين مي برد.

اما در عين حال آنقدر سلول باقي مي گذارد تا بازسازي سلول‌هاي برون پوش رنگدانه شبکيه شروع شود.

اما اين کل داستان نيست، زيرا وقتي گويمر تحقيق خود را شروع کرد، فقط به درمان يک چشم از داوطلبان پرداخت و چشم ديگر را به عنوان کنترل، درمان نشده باقي گذاشت و بعد درکمال تعجب متوجه شد وقتي مقدار دروسن از يک چشم کم مي شد، هر دو چشم بهبود خود را به دست مي آورد. او مي گويد اين که هردو چشم تحت تاثير مکانيسم بازسازي قرار گرفت خبر از اتفاق ديگري مي دهد که موجب واکنش در هر دو چشم مي شود.

گويمر مي گويد احتمالا سيستم ايمني بدن مسئول چنين اتفاقي است. چشم براي حفاظت خود از تورم بالقوه مضر که براثر واکنش سيستم ايمني بدن به وجود مي آيد، خارج از رادار سيستم ايمني قرار مي گيرد. متاسفانه اين مساله نيز موجب مي شود که دروسن‌ها زير لايه هاي محکم سلول هاي برون پوش رنگدانه محفوظ و مصون بمانند.

وقتي ليزر برخي از اين سلولهاي محافظ را مي کشد، سيستم ايمني بدن از وجود دروسن آگاه شده و به پاکسازي اين زباله‌هاي سلولي با کمک سلول هاي احيا شده رنگدانه مي‌پردازد.

البته اين موضوع هنوز فرضيه است، اما محققي ديگر که نتايج اين آزمايش ها را بررسي کرده آن را کاملا منطقي مي داند.

از آنجا که آزمايش هاي گويمر نتايج فوق العاده‌اي به همراه داشته است او شروع به درمان فقط يک چشم از 300 داوطلب ديگر کرد تا دامنه آزمايش خود را افزايش دهد و تقريبا مطمئن است که هردو چشم به اين درمان، از خود واکنش مثبت نشان خواهد داد. گرچه اين نوع درمان در مراحل اوليه خود است، اما گويمر نويد روزي را مي دهد که با استفاده از ليزرهاي جديد در مورد افرادي که در خطر بالاي تخريب ماکولا قراردارند، اقدامات پيشگيرانه اي انجام دهند، مانند کساني که در معرض حمله قلبي قرار دارند و با درمان فشار خون، آن را کنترل مي کنند.

همچنين اگر والدين شما به اين بيماري مبتلا شده باشند، بايد آزمايش ژنتيک بدهيد و اگر ژن اين بيماري را داشته باشيد، مي توانيد از اين درمان ليزري استفاده کنيد تا از ابتلا به آن جلوگيري شود.

در واقع محققان قصد دارند به اين نقطه از پيشرفت دست يابند. به عنوان مثال کساني که به طور ژنتيکي در خطر هستند سالانه يک بار اين اقدام پيشگيرانه را انجام دهند، با اين روش در برابر اين بيماري براحتي واکسينه مي شوند.

درمان شبکيه با سلول هاي بنيادي

سلول هاي شبکيه چشم تان از بين رفته است؟ خوب سلول هاي جديدي توليد کنيد.

روش ديگر براي توقف تخريب ماکولا توليد يکسري سلول هاي برون پوش رنگدانه براي خودتان است. گروهي از محققان با استفاده از سلول هاي بنيادي جنيني اين کار را براي خود انجام داده اند، اما انجام اين کار به وسيله سلول هاي جنيني اين خطر را دارد که سيستم ايمني، آن را پس بزند.

براي برطرف کردن اين مشکل ماسايو تاکاهاشي، محقق ژاپني در نظر دارد از سلول هاي بنيادي نيرومند ـ ips ـ تحريک شده استفاده کند. اين سلول ها با مهار کردن سلول هاي خود داوطلب و بازپيچي آنها و تبديل‌شان به حالت سلول هاي بنيادي، توليد مي شود. اين روش سلول ها را قادر مي سازد به دور هر نوع بافتي بپيچند و از آنجا که از خود بدن داوطلب گرفته شده احتمال اين که پس زده شوند بسيار کم است.

18 ماه آينده ماسايو يکي از اولين آزمايش هاي انساني دنيا را با درمان سلول ips و تغيير سلول هاي پوست به سلول هاي برون پوش رنگدانه شبکيه و تزريق آنها به درون چشم شروع خواهد کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي