جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4540

 وزير نفت خبرداد :
 امسال وسال آينده دشوارترين سالهاي تأمين سوخت زمستاني 

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران تأمين مطلوب گاز زمستان را مشروط به دو عامل ميزان سردي هوا و ميزان صرفه جويي مردم دانست.به گزارش عصرايران،بالاخره به زماني رسيديم که تأخيرهاي پي در پي پارس جنوبي موجب تنش زايي در تأمين گاز مصرفي کشور شد. موضوعي که کارشناسان امر پيش از اين نسبت به بروز آن هشدار داده بودند.

بي تدبيري دولتي ها در طي ساليان گذشته از شروع با تأخير پروژه هاي پارس جنوبي، سياست گذاري هاي نادرست در تخصيص منابع و عدم اولويت بندي ها و همچنين ضعف مديريتي در استفاده از تمام ظرفيت ها موجب شد تا در حالي به استقبال زمستان 92 برويم که هيچ افزايش توليدي در بهره برداري گاز از پارس جنوبي نداشته ايم.حميدرضا عراقي، مديرعامل شرکت ملي گاز ايران در خصوص وضعيت تأمين گاز زمستاني کشور اظهار داشت: ما هر سال در ارتباط با تأمين گاز کشور بايد کارهايي را انجام دهيم به طوري که مطابق با افزايش سطح مصرف، ظرفيت هاي توليد و انتقال نيز افزايش يابد.

معاون وزير نفت با بيان اينکه فاصله بين توليد و مصرف در زمستان خود را بيش از پيش نشان مي دهد، گفت: در زمستان به طور طبيعي 6 يا 7 برابر تابستان يا پاييز مصرف گاز افزايش مي يابد و تلاش مي کنيم براي زمستان سال جاري با تخصيص سوخت مايع به نيروگاهها و هدايت سوخت گاز به بخش مصرف خانگي که جايگزين ديگري ندارد، گاز واحدهاي مسکوني را در سراسر کشور تأمين کنيم.

وي افزود: اميدواريم در 2 تا 3 سال آينده توسعه پارس جنوبي به اندازه اي باشد که در زمستان مجبور به محدود کردن نيروگاهها به استفاده از سوخت مايع نباشيم.

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران با بيان اينکه از نظر خطوط انتقال و وضعيت فني نيروگاهها و تأسيسات گاز شهري براي زمستان آمادگي کامل داريم، تصريح کرد: اينکه بتوانيم به طور مطلوب امنيت انرژي را براي خانواده ها تأمين کنيم به دو عامل بستگي دارد، يکي اينکه هوا چقدر سرد مي شود و ديگري اينکه مردم تا چه اندازه بتوانند صرفه جويي کنند.

عراقي همچنين خاطرنشان کرد: واردات گاز از ترکمنستان بر اساس قراردادها و تفاهمنامه هاي دو کشور ادامه مي يابد و مشکلي در صادرات گاز به ترکيه نداريم.

معاون وزير نفت تصريح کرد: همچنين صادرات گاز به عراق تا پايان سال جاري آغاز نخواهد شد.

اين مقام مسئول در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه در صورتي که صادرات گاز ايران به پاکستان در ابتداي سال 2014 ميلادي (نيمه اول زمستان سال جاري) آغاز شود با مشکلي در تأمين گاز مواجه نخواهيم شد، گفت: وزير نفت به شدت به دنبال اين است که در سال جاري فازهاي 15 و 16 و فاز 12 پارس جنوبي به بهره برداري برسد و اين موضوع نيز مورد توجه ما قرار دارد تا در صورت آمادگي دو طرف در زمان مشخص شده صادرات گاز به پاکستان آغاز شده و مشکلي در تأمين گاز صادراتي و مصرفي کشور به وجود نيايد.

گاز امسال گران نمي شود

اين در حالي است که،بيژن زنگنه با اشاره به آمادگي تأمين کامل سوخت براي مصارف زمستاني سراسر کشور، افزود: هرچند آمادگي تأمين سوخت زمستاني را داريم اما امسال و اندکي کمتر از امسال در سال آينده دشوارترين سالها را در زمينه تأمين سوخت خواهيم داشت.

وزير نفت با اشاره به اينکه بيش از 4 سال است هيچ فازي از پارس جنوبي به مدار نيامده و هيچ توليدي اضافه نشده اما مصارف گاز بالا رفته است، گفت: امسال نيروگاه‌ها بيشترين ميزان سوخت مايع را مصرف مي کنند.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه امسال 17 تا 18 ميليارد دلار سوخت مايع در نيروگاه هايي که به شبکه گاز، وصل است، مصرف مي شود که رقمي فاجعه آميز است، تبيين کرد: اين ميزان مصرف سوخت مايع آثار زيست محيطي بدي به همراه دارد و اين نوع سوخت‌ها از جمله کالاهايي است که مي توانستيم صادر کنيم و درآمد داشته باشيم.

به گفته وي اگر گاز داشتيم اين 17 تا 18 ميليارد دلار را مصرف نمي کرديم و در مقابل آن، درآمدهاي حاصل از توليد ميعانات گازي، ال پي جي و اتان هم براي خوراک پتروشيمي ها داشتيم اما هم اکنون کمبود داريم.

اين عضو کابينه دولت امسال معادل 30 ميليارد مترمکعب کمبود گاز داريم که بايد به جاي آن فرآورده‌هاي مايع را فقط براي نيروگاه‌ها بسوزانيم، اظهار داشت: اين کمبود، با فرض اين است که روزانه 40 ميليون مترمکعب از ترکمنستان وارد و 7 تا 8 ميليون مترمکعب در روز از گاز ذخيره شده در ميدان‌هاي سراجه و شوريجه برداشت کنيم.

وزير نفت در باره اينکه قيمت گاز مصرفي خانگي چه تغييراتي خواهد کرد؟ گفت: افزايش قيمت گاز مصرفي خانگي براي امسال بعيد است اما در سال آينده بايد ديد دولت چه تصميمي خواهد گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي