جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4540

 خبر 

 97 درصد از مناطق مسکوني در معرض زلزله هستند

معاون سازمان ملي استاندارد گفت: 97 درصد از مناطق مسکوني کشور در معرض زلزله است و ايران ششمين کشور زلزله‌خيز در دنيا است.

به گزارش ايسنا فريدون بلغاري اظهار کرد: از 40 دليل شناسايي شده در وقوع زلزله، ايران 30 نوع از اين موارد را دارد.به گفته وي تهران که از جمله ششمين کشورهاي زلزله‌خيز است اما طي سال‌هاي گذشته با سير نزولي تلفات زلزله روبه‌رو بوده‌ايم.معاون سازمان ملي استاندارد افزود: از 21 ميليون خانوار و حدود 20 ميليون واحد مسکوني 30 درصد واحدهاي کشور آپارتماني و 70 درصد غير آپارتماني هستند.معاون سازمان ملي استاندارد با اشاره به ساخت هشت ميليون واحد مسکوني ساخته شده در طول اين مدت گفت: اين واحدها از کيفيت مناسبي برخوردارند و مي‌توان گفت 50 درصد مردم ساکن واحدهاي ساخته شده در اين مدت هستند.بلغاري با اشاره به سرشماري سال 85 گفت: تنها 40 درصد ساخت و سازها استاندارد و مورد تاييد بود و به طور متوسط سالانه 4000 نفر در حوادث زلزله و استاندارد نبودن ساخت وسازها جان خود را از دست مي‌دادند.وي افزود: در سرشماري سال 90 بهبود نسبي کيفيت ساخت و ساز ديده شده؛ به گونه‌اي که کيفيت ساخت و سازها به 53 درصد رسيده است.

عرضه چاي سنواتي به نام چاي خارجي !

در حالي که رييس اتحاديه چايکاران از عرضه چاي سنواتي در قالب چاي با بسته‌بندي خارجي در بازار ايران خبر داده، رييس سازمان چاي اعلام کرد: عرضه چاي سنواتي به نام چاي خارجي غيرممکن است.

به گزارش ايسنا ايرج هوسمي، رييس اتحاديه چايکاران ،صادرات چاي سنواتي به کشورهايي مانند هند و سريلانکا که بزرگترين صادرکننده چاي هستند باعث مي‌شود آنها اين محصول را دوباره فرآوري و به عنوان چاي خارجي به ديگر کشورها مانند ايران بفروشند. از سوي ديگر نيز برخي با خريد چاي سنواتي در داخل به همين کار مشغول هستند و اين محصول را با بسته‌بندي‌هاي شکيل روانه بازار مصرف مي‌کنند.علي محرر در اين باره گفت:‌ عرضه چاي سنواتي به نام چاي خارجي در بازار ممکن نيست و مصرف‌کنندگان به خوبي کيفيت چاي خوب و سنواتي را از يکديگر تشخيص مي‌دهند چراکه رنگ، بو و مزه چاي سنواتي بسيار متفاوت است و کيفيت آن از بدترين چاي داخلي يا خارجي پايين‌تر است که هر مصرف کننده‌اي به راحتي آن را تشخيص مي‌دهد.

وي افزود: در وادرات چاي خارجي نظارت‌هاي بسياري صورت مي‌گيرد و سازمان‌ها و دستگاه‌هاي نظارتي اجازه چنين تخلفي را به هيچ کس نمي‌دهند. همچنين بر عرضه آن در داخل کاملا نظارت مي‌شود اما سازمان چاي در صورت مشاهده به شدت با متخلفان برخورد مي‌کند.

قيمت چاي 25 تا 30 درصد افزايش مي يابد

اين در حالي است که،عضو كميسيون كشاورزي از افزايش بهاي 25تا30 درصدي چاي خبرداد.رحمت الله نوروزي نماينده مردم علي آباد کتول در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به سخنان معاون اول رئيس جمهور در صحن علني مجلس و همچنين تصميمات اتخاذ شده در جلسه قبل از تعطيلات مجلس کميسيون با وزير جهاد کشاورزي گفت: طبق اين جلسه قيمت تضميني گندم از 720 تومان به 800 تومان قيمت‌گذاري شد.وي همچنين از پيگيري نمايندگان مجلس براي پرداخت طلب گندمکاران و چايکاران خبر داد و افزود: طلب چايکاران و گندمکاران در دولت و وزارتخانه مربوطه بررسي شده و مجلس و به‌خصوص مجمع نمايندگان شمال کشور در زمينه پرداخت طلب چايکاران مجدانه پيگيري مي کنند.

وي گفت: با توجه به احتمال خشکي و باير شدن زمين هاي چاي شمال کشور حتما افزايش قيمت ها اعمال خواهد شد و مجلس بر اين ميزان افزايش پافشاري مي کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي