جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4541

 بداخلاقي‌ها کنار گذاشته شود؛
 دكتر روحاني: بايد جاي خالي لابي ايران را در آمريکا پرکنيم 

رييس‌جمهور در گفت‌وگوي خود با خبرنگاران در حاشيه جلسه هيات دولت تاکيد کرد که ملت عزيز ايران بايد بداند که مسائل سياست خارجي پيش‌رو راه همواري نيست و ما راه دشواري را پيش‌رو داريم و نمي‌شود، مشکلات هشت ساله و 10 ساله را در 10 روز حل و فصل کرد و فراز و نشيب‌هاي زيادي در دنياي سياست وجود دارد.به گزارش ايرنا، رييس‌جمهور در ادامه به دروغ‌افکني‌هاي رژيم صهيونيستي عليه ايران قبل و بعد از سفر به نيويورک و حين اين سفر اشاره کرد و گفت: ما مي‌خواستيم اين فضا را براي اسرائيل سخت کنيم و اين‌که افکار عمومي آمريکا را متوجه نادرست بودن ادعاهاي رژيم صهيونيستي کنيم.وي افزود:اسرائيل لابي قوي در آمريکا دارد و با استفاده از اين لابي فشار مي‌آورد و ما بايد جاي خالي لابي قوي ايران را در آنجا پر کنيم و کاري کنيم که برخي تلاش کنند که افکار و نظرات ايران را بيان کنند و به گوش افکار عمومي آنجا برسانند، البته در اين راستا ايراني‌هاي مقيم آمريکا مي‌توانند نقش بسيار مهمي داشته باشند و اولين قدم را بردارند؛ چرا که همه ايراني‌ها صدا و سيماي ما در ايران هستند و مي‌توانند واقعيت ايران را منعکس کنند.

وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با بيان اين‌که مقامات آمريکايي اصرار داشتند که بين دو رييس‌جمهور ايران و آمريکا ملاقاتي صورت بگيرد، تصريح کرد: از چند روز قبل از سفر به نيويورک پيام‌هايي را در اين زمينه ارسال کردند. اولين پيام روز جمعه قبل از سفر ارسال شد و پيام‌هاي بعدي تا قبل از آغاز سفر ارسال شد. در مجموع قبل از سفر پنج پيام در اين زمينه از سوي آمريکايي‌ها ارسال شدند و ما پاسخي به اين پيام‌ها نداديم و به دوستانم در وزارت خارجه گفتم که وقتي وارد نيويورک شديم در اين زمينه تصميم مي‌گيريم. در آنجا نيز اين پيام‌ها و صحبت‌ها وجود داشت، ولي فرصت توافق روي جزئيات تمام ابعاد و زواياي اين موضوع نبود.

روحاني ادامه داد: بحث‌ها در اين زمينه ادامه داشت و بعد از روز سه‌شنبه جوي در رسانه‌ها بخصوص رسانه‌هاي آمريکايي ايجاد شد مبني بر اين‌که ايران در اين سفر آمريکا را تحقير کرده است و يا اين‌که روحاني دست رد به اوباما زده است و کاخ سفيد تحقير شد. من از اين حرکت و روند رسانه‌ها که شايد بخشي از آن طبيعي بود و بخشي از آن را مخالفين و صهيونيست‌ها دامن مي‌زدند، خوشحال نبودم؛ چرا که اساسا بحث تحقير نيست و من در مصاحبه‌اي که انجام دادم به اين موضوع اشاره کردم. درخواست ملاقاتي بود، ما با ملاقات مشکلي نداشتيم، ولي مقدمات و شرايط لازم در اين زمينه فراهم نشد.

رييس‌جمهور در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود گفت: مردم بايد بدانند که مسائل سياسي خارجي پيش‌رو راه همواري نيست و ما راه دشواري پيش‌رو داريم و نمي‌شود مشکلات هشت ساله و يا 10 ساله را در 10 روز حل و فصل کرد. فراز و نشيب زيادي در دنياي سياست وجود دارد.روحاني گفت: آقاي اوباما در تماس تلفني که داشتند، گفتند که ما مشکلات فراواني در داخل آمريکا داريم و شما نيز همين‌طور و بايد فکري کنيم که از مشکلات عبور کنيم.

وي با بيان اين‌که معتقدم تلاش شد اولين قدم‌ براي بازگشت از راه اشتباهي که ديگران رفته‌اند برداشته شود، گفت: البته تاکيد مي‌کنم که همه مسائل با يک تلفن و دو جلسه حل نمي‌شود.

رييس‌جمهور خطاب به مردم ايران يادآورشد: به ملت ايران عرض مي‌کنم که استواري و استقامت آنها، نشاط، هوشياري و بيداري آنها و خلق حماسه سياسي توسط ايران و اعتماد بين دولت و ملت و يا به معناي ديگر بين نظام و ملت کار خود را کرده و فضا را عوض کرده و دنيا آمادگي جديدي دارد و ما تلاش مي‌کنيم که در اين فضا بتوانيم به اهداف خود برسيم.

روحاني گفت: ممکن است يک هفته يا دو هفته، يک يا دو ماه طول بکشد و به نتيجه نرسد، اما مسير براي رسيدن به نتيجه
روشن است.

رييس جمهور با اشاره به اينکه لحن اروپايي‌ها و لحن دبيرکل و رييس جمهور آمريکا در مذاکرات کاملا با گذشته تغيير کرده است، تصريح کرد: نامه اولي اوباما پس از انتخابات براي تبريک و مطرح کردن مسائل ديگر به من نوشت، در همان نامه لحن عوض شده بود و همچنين در مذاکره تلفني هم کاملا مشهود بود که لحن عوض شده است اما يادمان باشد اين قدم اول است.

رييس جمهور که در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران سخن مي‌گفت ، همچنين با تاکيد بر اين‌که بايد حواسمان باشد در ميان مردم انتظار قدم آخر را ايجاد نکنيم، تصريح کرد: رسانه‌ها حواسشان باشد و فکر نکنند با يک سفر ملاقات ، 35 سال مشکلات و يا 10 سال مشکلات هسته‌اي حل شده است و فکر نکنند همه مسائل تمام شده است.

رييس جمهور همچنين در جواب سوالي در مورد منتقدان مذاکره با آمريکا و اين‌که اين اقدام شما اشتباه تاکتيکي خوانده شده است، تصريح کرد : انتقاد از دولت آزاد است و افتخار ما اين است که انتقادپذير هستيم پس هر کس با هر لحني مي‌تواند انتقاد کند، البته ما دلمان مي‌خواهد لحن مودبانه‌ واخلاقي باشد و اعتراض در چارچوب قواعد بازي باشد.رييس جمهور در جواب سوال ديگري در مورد اتفاقات و حاشيه‌هاي فرودگاه مهرآباد در مراسم استقبال از وي در بازگشت از نيويورک گفت: در اين که با گروه‌هاي خودسر مقابله مي‌کنيم، هيچ ترديدي نيست، اما دولت دلش نمي‌خواهد در اين زمينه شبهه‌اي داشته باشد.

رييس جمهور همچنين در مورد طرح توقف غني‌سازي 20 درصد يادآورشد: مردم مطمئن باشند اصل فناوري و اصل غني‌سازي در ايران قابل گفت‌وگو نيست، اما در مورد ويژگي‌ها و خصوصيات بايد وارد بحث شويم ، اصول ما اين است که در برابر آژانس درهاي سايت‌هاي هسته‌اي را باز گذاشته‌ايم و آنها مي‌توانند نظارت کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي