جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4541

 آغاز دور جديد مذاکرات گازي ايران - پاکستان 

 همزمان با مذاکره رئيس جمهوري ايران و نخست وزير پاکستان در حاشيه اجلاس سازمان ملل و آغاز دور جديد مذاکرات گازي ايران و پاکستان تا 18 مهرماه سال جاري در تهران، مديرعامل شرکت گاز از برگزاري اين نشست مشترک گازي اظهار بي اطلاعي مي‌کند.

به گزارش مهر، بيش از چهار سال از امضاي قرارداد اوليه قرارداد صادرات گاز ايران به پاکستان با حضور روساي وقت جمهوري دو کشور مي‌گذرد با اين وجود عزم اسلام آباد هنوز براي ساخت خط لوله واردات گازهاي ترش پارس جنوبي هنوز جزم نشده است.

در اين بين بارها مسئولان وزارت نفت در دولت دهم مکاتبه و نامه نگاري‌هاي متعددي با وزارت انرژي پاکستان بر تسريع در ساخت خط لوله گاز وارداتي از ايران انجام داده اند که اين مذاکرات و بعضا اولتيماتوم ها هنوز به نتيجه نرسيده است. بر اساس توافق تهران – اسلام آباد چنانچه تا پايان سال 2014 ميلادي ايران و يا پاکستان موفق به صادرات و يا دريافت گاز طبيعي نشوند، طرفي که تخلف و يا تعلل داشته باشد به ازاي هر روز بين يک تا سه ميليون دلار بايد جريمه پرداخت کند.

همزمان با تاخير و وقت کشي هاي گازي پاکستان در ساخت خط لوله واردات گاز ايران، هم اکنون ساخت خط لوله صادرات گاز ايران از مسير خط لوله هفتم سراسري به نقطه صفر و مشترک گازي دو کشور از پيشرفت مطلوبي برخوردار بوده به طوري که پيش بيني مي شود ساخت اين خط لوله تا حداکثر سه ماهه نخست سال 2014 ميلادي به پايان برسد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي