جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4541

 رئيس مرکز تحقيقات کشاورزي و منابع طبيعي استان اردبيل:
 مهار بحران منابع و افزايش توليدات کشاورزي؛ اولويت طرح‌هاي تحقيقاتي کشاورزي 

 اردبيل – خبرنگار آفرينش

يوسف جهاني در شوراي تحقيقات کشاورزي استان اظهار داشت: مسئله پژوهش و تحقيق يکي از مهم‌ترين مسائلي است که امروزه جوامع بشري براي توسعه و پيشرفت با آن روبه‌رو هستند.وي تصريح کرد: اگر يک کشور با هدف کم کردن فاصله صنعتي و تکنولوژي خود با ديگر کشورهاي پيشرفته باشد بايد با تکيه بر تحقيق و پژوهش حرکت کند چرا که در سايه تحقيقات راهکارهاي عملي در عرصه کار و فعاليت سازنده مهيا مي‌شود که در آن شکست و عدم موفقيت به حداقل ميزان خود مي‌رسد.

جهاني خاطر نشان کرد: از طرفي کشورهاي در حال توسعه با بهره‌گيري از تحقيقات و پژوهش‌هاي مورد نياز به يک برنامه‌ريزي صحيح اقتصادي، اجتماعي، توليدي و فرهنگي دسترسي پيدا مي‌کنند.

اين مسئول اضافه کرد: استان اردبيل در کشور به عنوان قطب کشاورزي مطرح بوده و اهميت تحقيقات براي ارائه برنامه‌ها و سياست‌هاي کاري که با شرايط اقليمي و آب و خاکي منطقه مطابقت داشته باشد بيش از پيش واضح‌تر مي‌باشد.

وي بيان کرد: با اشاره به فعاليت‌هاي شبانه‌روزي پژوهشگران و محققان که در تمامي گرايش‌هاي زراعي، باغي و دامي سعي و اهتمام مي‌ورزند تاکنون بيش از 17 رقم از محصولات زراعي در سطح ملي تهيه و به توليد‌کنندگان و کشاورزان معرفي شده که ويژگي‌هاي خاصي را در عرصه توليد به صورت منحصر به فرد به خود اختصاص داده‌اند.

رئيس مرکز تحقيقات کشاورزي و منابع طبيعي استان يادآور شد: البته نتايج طرح‌هاي تحقيقاتي با اطلاع‌رساني به موقع و آيتم‌هاي ترويجي و آموزشي به دست توليد‌کننده در سر مزرعه در کنار محصول مي‌رسد که در اين صورت مي‌توان اذعان داشت کار تحقيقات موفقيت‌آميز بوده و نقش سازنده و اساسي در توليد دارد. جهاني ادامه داد: در حال حاضر محدوديت‌هاي طبيعي و اقليمي را در منابع توليد به عنوان مثال در زمينه آب داريم و بايستي تلاش و نتايج طرح‌هاي تحقيقاتي بر روي محصولاتي که با کارهاي اصلاحي و به نژادي و به زراعي که در طول دوره رشد با دور آبياري کمتري و با مقاومت به کم آبي بيشترين محصول را توليد بکنند، معطوف شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي