جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4541

 دغدغه‏هاي عاطفي؛ عمده‏ترين مشکل سالمندان 

رودهن - ايرج صادقعلي

مدير و صاحب امتياز مرکز توانبخشي و نگهداري از سالمندان رودهن گفت: مشکل عمده و اصلي سالمنداني که در اين‏گونه مراکز نگهداري مي‏شوند، دغدغه‏هاي عاطفي است.

فرشيد شمس‏لاهيجاني در گفت‏وگو با خبرنگار آفرينش اظهار داشت: هرچه سن سالمند بالاتر مي‏رود، بهانه‏گيرتر مي‌شود.

وي نگهداري از سالمندان آلزايمري و داراي مشکلات جسمي را در منزل سخت خواند و ادامه داد: در مراکز توانبخشي و نگهداري از سالمندان، نيروهاي متخصص سعي مي‏کنند تا بهترين خدمات را به اين عزيزان ارائه دهند.

شمس‏لاهيجاني، بيشترين علل پذيرش سالمند و سپردن آنان به اين مراکز را کهولت سن و آلزايمر خواند و اذعان داشت: سالمنداني داريم که فرزندش 70 سال سن داشته و خودش سالمند است.

وي، مسن‏ترين سالمند پذيرفته شده در مرکز خود را 100 ساله معرفي و اظهار کرد: کم‏سن‏ترين سالمندمان هم 50 سال سن دارد و به دليل معلوليت ذهني اندکي که دارد و مصرف دارو، نگهداري از او در منزل مشکلاتي داشت؛ به همين دليل به تشخيص کميته توانبخشي بهزيستي، وي را که زير 60 سال سن داشت، در اين مرکز پذيرفتيم.

مدير و صاحب امتياز مرکز توانبخشي و نگهداري از سالمندان رودهن در خصوص تيم پزشکي تصريح کرد: پزشک، روانشناس و فيزيوتراپ هر کدام دو يا سه بار در هفته به اين مرکز آمده و به ارائه خدمات به سالمندان مي‏پردازند.

شمس‏لاهيجاني دليل انتقال سالمند به تهران را نبود بيمارستان تخصصي در رودهن برشمرد و اضافه کرد: در گذشته، آمبولانس دولتي مي‏فرستادند که رايگان بود، اما در حال حاضر آمبولانس خصوصي اعزام مي‏شود که هزينه‏هاي مربوط به آمبولانس و بيمارستان بر عهده خانواده سالمند است.

وي درباره مشکلات موجود بر سر راه مراکز نگهداري از سالمندان توضيح داد: در حال حاضر، براي مکان و ساختمان مرکز مشکل داريم و پيدا کردن جايي که با استانداردهاي بهزيستي مطابقت داشته باشد، کار بسيار سختي است.

سالمندان ازمشکلات عاطفي رنج مي برند

مدير مرکز نگهداري و توانبخشي شبانه روزي سالمندان شيرين رودهن بابيان اينکه آلزايمر و مشکلات جسماني، بيشترين مشکلات شايع در بين سالمندان است گفت:بيشتر سالمندان از مسائل عاطفي و دوري از اعضاي خانواده نيز رنج مي برند. فرشيد بخشي لاهيجاني گفت بايد به مشکلات جسماني و عاطفي سالمندان بيشتر توجه شود.

وي افزود: هزينه هاي نگهداري سالمندان بالا است و نوسانات قيمتي مشکلات را افزايش داده است .مدير مرکز نگهداري و توانبخشي شبانه روزي سالمندان شيرين رودهن گفت: از ابتداي سال 91 تاکنون تعرفه نگهداري سالمندان افزايش نيافته است .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي