جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4541

 اعلام برنامه‌هاي فرهنگي ايران در جام جهاني برزيل  

 
ملا محمد رييس کميته فرهنگي فدراسيون فوتبال از نهايي شدن چهارچوب‌ برنامه‌هاي فرهنگي براي جام جهاني خبر داد و گفت: درخواست‌هاي زيادي داشتيم و پيش‌بيني مي‌کنيم حداقل 3 هزار نفر ايراني به برزيل بيايند که برايشان برنامه‌هاي ويژه خواهيم داشت.

ملامحمد در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: بر اساس سوابق گذشته و طرح‌هاي جديد ايده‌هايي را مشخص کرديم اما هنوز هيچ برنامه‌اي قطعي نشده است. کارهايي فراتر از حد مسووليت و توان فدراسيون انجام خواهد شد که اين موضوع حمايت و همکاري ساير دستگاه‌ها از جمله وزارت ورزش و جوانان را مي‌طلبد. وي افزود: برنامه کامل فرهنگي فدراسيون فوتبال براي جام جهاني را به وزير ورزش و جوانان خواهيم داد. در اين برنامه از تجربيات 8 سال پيش مسوولان فدراسيون در جام جهاني استفاده مي‌شود.

با انجام قرعه‌کشي جام جهاني و مشخص شدن شهرهايي که سه مسابقه ايران در مرحله گروهي در آنها انجام مي‌شود، مي‌توانيم کارها را نهايي کنيم. رييس کميته فرهنگي فدراسيون در بيان برخي رئوس برنامه‌ها براي جام جهاني، گفت: بخشي از کار ما تجهيز و سازماندهي ايرانياني است که از اقصي نقاط جهان به برزيل مي‌آيند. برزيل کشوري است که مشکلات خاصي براي صدور ويزا ندارد و پيش‌بيني مي‌کنيم حداقل 2 هزار نفر ايراني براي حمايت از تيم ملي به آنجا بيايند. همچنين از داخل کشور هم تماس‌ها و اعلام آمادگي‌هايي شده که مثلا در قالب تورهاي 200 و 300 نفره به برزيل اعزام شوند. وي ادامه داد: تهيه و ارسال انواع پرچم، شال‌، تي‌شرت، کاور، کلاه آفتابگير، دستک‌بازي و... را در برنامه داريم که مي‌تواند در يک‌دست و متحد کردن تماشاگران ايراني بيشترين تاثير را داشته باشد. تهيه و چاپ کتاب بازي‌ها، پوسترها و کارت‌پستال‌هاي تيم ايران را هم خواهيم داشت. در تجربياتي که از گذشته وجود دارد، متاسفانه برخي ناپختگي‌ها هم ديده مي‌شود که بايد تلاش کنيم در اين دوره پخته‌تر و کاملتر حرکت شود. ملامحمد از اعزام حداقل 50 نفر مشوق يا ليدر تيم ملي به برزيل خبر داد و گفت: از چند ماه قبل پرونده‌اي متشکل از 90 نفر مشوق يا ليدر داشتيم که از ميان آنها 50 نفر را انتخاب کرديم. اين افراد تا قبل از اعزام تحت نظارت کامل فدراسيون مورد آزمون قرار مي‌گيرند. عملکرد و رفتارشان در ليگ تحت نظر است و حتي در دوره‌هاي آموزشي ما هم شرکت مي‌کنند.

در حال حاضر هر ليدر پرونده جداگانه‌اي در فدراسيون دارد. به طور مثال براي بازي استقلال و اف‌سي سئول چهار نفر از ليدرها را انتخاب کرديم تا عملکردشان را در جريان اين مسابقه ببينيم.

رييس کميته فرهنگي فدراسيون در بيان يکي ديگر از رئوس برنامه‌هاي فدراسيون اظهار کرد: جام جهاني فرصت بروز، برجسته‌سازي و تعامل فرهنگي ميان کشورهاست. هر کشوري برنامه‌هايش را عرضه مي‌کند. بايد برنامه‌هايي فراتر از حد برنامه‌هاي فدراسيون در آنجا اجرا شود که نظير برگزاري نمايشگاه‌هاي عرضه محصولات فرهنگي و هنري ايران، گالري‌ها و عرضه صنايع دستي، جنگ‌هاي موسيقي در قالب برنامه شب‌هاي ايراني و... خواهد بود. وي خاطرنشان کرد: در جريان برگزاري جام ملت‌هاي آسيا در دوحه قطر حدود 2 تا 3 هزار نفر ايراني حاضر شده بودند و بعضا برنامه‌هايي برايشان ترتيب داده شد. در بخش جام جهاني هم ما نياز به بودجه‌اي از سوي وزارت ورزش و جوانان و همکاري ساير دستگا‌هاي دولتي از جمله وزارت امور خارجه و... هستيم.

ملامحمد درباره مراحل آماده‌سازي سرود تيم ملي در جام جهاني بگفت: هر کشوري سرود و کليپي براي تيم‌ ملي‌اش خواهد داشت که اين جدا از شعارهاي هر تيم ملي است. گزينه‌هايي در برخي جلسات داخلي مطرح شده که تمام آنها در حد حرف است. البته صحبت‌هايي هم با اين گزينه‌ها شده است اما نهايتا ما تصميم گرفتيم مسير منطقي را در اين باره طي کنيم؛ بدين صورت که ابتدا سفارش‌هايي به شعرا براي سرودن اشعار داده مي‌شود؛ سپس براساس آن شعر با موسيقي‌دان‌هايي براي ساخت بهترين موسيقي صحبت کرده و نهايتا طبق سبک ملودي ساخته شده بايد ببينيم با صدا و حنجره کداميک از خوانندگان ارتباط بيشتري دارد تا بعد از آن با گزينه‌ها به طور جدي مذاکره کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي