جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4543

 ميز خبر 

کاخ سفيد: تعطيلي دولت آمريکا مانع اعمال تحريم‌ها عليه ايران و سوريه است

کاخ سفيد اعلام کرد که تعطيلي دولت آمريکا مانعي براي اعمال تحريم‌ها عليه ايران و سوريه است، زيرا کارمندان دفتر وزارت خزانه‌داري آمريکا که مسوول اعمال اين اقدامات تنبيهي هستند، به مرخصي رفته‌اند.

به گزارش ايسنا، جي کارني، سخنگوي کاخ سفيد با اشاره به يکي از آسيب‌هاي مناقشات مالياتي اخير و تلاش براي فشار به جمهوري خواهان براي کوتاه آمدن از موضع‌شان گفت که تعطيلي دولت باعث کاهش تعداد کارمندان دفتر کنترل دارايي‌هاي خارجي وزارت خزانه‌داري آمريکا شده است.

به گزارش خبرگزاري رويترز، اين دفتر در حالت عادي 175 کارمند دارد، ولي اکنون تعداد کارمندان آن به 11 نفر رسيده است.رويترز گزارش داد که کارني اين اظهارات را در حالي بيان کرد که تعامل ديپلماتيک دولت باراک اوباما، رييس جمهور آمريکا با دولت جديد حسن روحاني، رييس جمهور ايران توجهات را به تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران جلب کرده است.

کارني گفت که وظايف اين دفتر شامل "اعمال تحريم‌هاي جديد عليه نهادهاي کمک کننده به دولت ايران و سوريه و نيز سازمان‌هاي تروريستي، اشاعه دهندگان تسليحات کشتار جمعي، قاچاقچيان مواد مخدر و گروه‌هاي جرم و جنايت‌هاي سازمان يافته است.

آمريکا: در صورت پيشبرد پروژه خط لوله گاز با ايران، پاکستان با تحريم مواجه خواهد شد

يک ديپلمات عالي‌رتبه آمريکايي اعلام کرد که پاکستان اگر پروژه خط لوله گاز چند ميليارد دلاري ايران پاکستان را به پيش ببرد، با تحريم‌هاي شديد آمريکا مواجه خواهد شد.

به گزارش مهر، وندي شرمن، معاون وزير امور خارجه آمريکا در امور سياسي گفت که دولت باراک اوباما، رييس جمهور آمريکا در حال گفت‌وگو درباره اين مساله با پاکستان است.

به گزارش خبرگزاري هند، شرمن گفت: ما در زمينه پاکستان گفت‌وگو‌هايي درباره پروژه خط لوله گاز ايران پاکستان داشته‌ايم و خواهيم داشت. ارزيابي شخص من اين است که اين پروژه به اين زودي‌ها پيش برده نخواهد شد.

مقام‌هاي پيونگ‌يانگ: رزمايش آمريكا، كره‌جنوبي و ژاپن اعلان جنگ هسته‌اي است

مقام‌هاي كره‌شمالي رزمايش مشترك سه‌جانبه آمريكا، كره‌جنوبي و ژاپن را محكوم كردند.

به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، روزنامه «رودونگ سينمون» متعلق به حزب حاكم كره‌شمالي نوشت كه اين رزمايش مشترك به مثابه اعلان جنگ هسته‌اي بوده و تلاش‌ها براي مذاكره با پيونگ‌يانگ را ناكام مي‌گذارد.

كره‌شمالي همواره به واكنش‌هاي مشترك كره‌جنوبي با هم‌پيمانانش واكنش منفي نشان داده و آن را نوعي نقض تماميت ارضي اين كشور مي‌داند.

کري: تعطيلي دولت، نشانه‌اي از دموكراسي آمريكاست

وزير امور خارجه آمريکا تعطيلي دولت آمريکا را يک رويداد موقتي و زودگذر خواند و تاکيد کرد که اين رويداد تعهدات واشنگتن نسبت به آسيا يا هر جاي ديگر را تغير نمي‌دهد.

به گزارش ايسنا،‌ به نقل از خبرگزاري رويترز، جان کري، وزير امور خارجه آمريکا که به جاي باراک اوباما، رئيس جمهوري اين کشور رياست هيات آمريکايي در نشست سازمان همکاري‌هاي آسيا - اقيانوسيه در بالي اندونزي را برعهده دارد، گفت: به همه دوستان و دشمنان در سراسر جهان مي‌گويم: اين رويداد گذرا در سياست‌هاي آمريکا را با يک رويداد سياسي اشتباه نگيريد. اين نشانه‌اي از قدرت و استحکام دموکراسي ما است.

وي با اين حال افزود: اگر اين تعطيلي طولاني يا تکرار شود، توانايي و اعتبار آمريکا زير سوال مي‌رود.وزير امور خارجه آمريکا اذعان داشت که کمک‌هاي امنيتي به متحدان مهم آمريکا همچون اسرائيل ممکن است براثر تعطيلي دولت تحت تاثير قرار گيرد و دفتر کنترل دارايي‌هاي خارجي وزارت خزانه داري که وظيفه نظارت بر تحريم‌هاي اعمال شده بر کشورهايي همچون ايران و سوريه را برعهده دارد احتمالا مجبور مي‌شود تا تمامي نيروهاي خود را مرخص کند.کري با درخواست از کنگره براي توافق جهت پايان دادن به اين تعطيلي گفت که اين تعطيلي طولاني نخواهد بود.

کشته وزخمي شدن 45 اخواني در درگيري‌هاي قاهره

در پي تظاهرات گسترده طرفداران رئيس‌جمهوري مخلوع مصر در قاهره دست‌کم پنج تن کشته و 40 تن ديگر زخمي شدند.

به گزارش ايسنا،‌ به نقل از خبرگزاري رويترز، در جريان تظاهرات گسترده هواداران محمد مرسي،‌ رئيس‌جمهوري برکنار شده مصر در ميدان التحرير، نيروهاي ارتش مصر اقدام به تيراندازي با گلوله‌هاي واقعي کرده که طي آن پنج تن کشته شدند.

سخنگوي وزير کشور مصر با تأييد تعداد کشته‌ها در اين درگيري اعلام کرد: تمامي اين پنج تن از هواداران اخوان‌المسملين بودند. نيروهاي مصر براي متفرق کردن معترضان بارها از گاز اشک‌آور و تيراندازي هوايي استفاده کردند تا از ورود آن‌ها به ميدان التحرير جلوگيري کنند.

سازمان ملل متحد و آمريکا ضمن محکوم کردن کشته شدن اين افراد در جريان تظاهرات، اعلام کردند که مسئوليت حفاظت از تظاهرکنندگان بر عهده دولت انتقالي است.

طالبان: پس از سال 2014 افغانستان در کنترل ما خواهد بود

يکي از رهبران طالبان افغانستان در مصاحبه‌اي به يک روزنامه انگليسي گفت که اين گروه آماده است هنگامي که نيروهاي ناتو افغانستان را ترک کنند، کنترل اين کشور را در دست گيرد.

به گزارش مهر، به نوشته روزنامه ديلي ميرور، اين رهبر شبه نظامي طالبان افغانستان با نام مستعار "قاري نصرالله"، مدعي شد که اکنون بخش اعظم افغانستان تحت کنترل طالبان قرار دارد.

اين در حالي است که قرار است در پايان سال 2014 ماموريت نيروهاي ناتو در افغانستان به پايان رسيده و سربازان آمريکايي و انگليسي اين کشور را ترک کنند.همچنين اين مقام ارشد طالبان افغانستان به اين موضوع اشاره کرد که ممکن است اين گروه مذاکراتي با دولت افغانستان بر سر ورود به يک توافق اشتراک قدرت داشته باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي