جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4548

 ميز خبر 

"سازمان منع سلاح شيمايي" برنده جايزه صلح نوبل 2013 شد

سازمان منع سلاح شيميايي برنده جايزه صلح نوبل در سال 2013 شد.به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز، کميته اعطاي جوايز نوبل اعلام کرد سازمان منع سلاح شيميايي، برنده جايزه صلح نوبل در سال 2013 ميلادي شد.اين سازمان هم اکنون مسؤوليت نظارت بر نابودي سلاح شيميايي سوريه را برعهده دارد.کارشناسان سازمان منع سلاح شيميايي با حمايت سازمان ملل متحد براي نابودي انبارهاي بزرگ سلاح شيميايي سوريه در اين کشور مستقر هستند و فعاليت مي کنند.

پيش از اين نام تعدادي از افراد و سازمان ها از جمل ملاله يوسف زي، فعال پاکستاني در زمينه حق زنان براي تحصيل و وب سايت فيس بوک به عنوان گزينه هاي مطرح کسب جايزه صلح نوبل 2013 مطرح شده بود

پيام اوباما به نتانياهو براي کاهش تحريم هاي ايران

يك پايگاه خبري رژيم صهيونيستي نوشت: آمريكا تصميم دارد كه به زودي برخي از تحريم هاي اقتصادي وضع شده عليه ايران را كاهش دهد.به گزارش ايرنا از بيروت، پايگاه خبري دبكا رژيم صهيونيستي، به نقل از منابع ويژه خبري خود، با تاكيد بر صحت اين خبر ادامه داد: باراك اوباما رييس جمهوري آمريكا طي روزهاي اخير با ارسال پيامبي به بنيامين نتانياهو نخست وزير اسراييل اظهار داشته كه قصد دارد به شكل تدريجي تحريم هاي ايران را كاهش دهد.

به نوشته اين پايگاه، اوباما در اين پيام تاكيد كرده كه در اين برنامه برخي تحريم ها اساسي ايران، اما بدون اهميت در رابطه با برنامه هسته اي را كاهش مي دهد.

دبكا در اين باره نوشت: اسراييل به عنوان همپيمان مهم آمريكا در منطقه، اين پيام را به شكل ويژه و با تفصيل فراوان در خصوص تسويه حساب هاي ميان آمريكا و ايران دريافت كرده و پيام مشابهي براي كشورهاي عربي بويژه عربستان و كشورهاي اروپايي ارسال نشده است.اين پايگاه با اشاره به اينكه اين اقدام اوباما با خواسته هاي سران رژيم صهيونيستي در تناقض است، نوشت: كاخ سفيد هنوز ضمانت عملي به اسراييل ارائه نداده است.

راديو اسرائيل: اروپا براي کاهش تحريم هاي ايران آمادگي دارد

راديو اسرائيل به نقل از منابع آگاه و ارشد اعلام کرد آمادگي کاهش تحريم هاي ضدايراني در اروپا وجود دارد.به گزارش عصر ايران به نقل از خبرگزاري آلمان، راديو اسرائيل به نقل از منابعي که آنها را "مهم" توصيف کرد، گزارش داد: اين آمادگي در ميان اروپايي ها وجود دارد که براي کاهش تحريم ها عليه ايران به ويژه در بخش هاي مربوط به فعاليت هاي انسان دوستانه اقدام کند البته به شرطي که تهران نيز به خواسته هاي کشورهاي غربي مطرح شده در مذاکرات آلماتي، پاسخ مثبت بدهد.گروه 1+5 در مذاکرات آلماتي مجموعه اي از پيشنهادات را به ايران ارائه کرده بود.

مهمترين بخش اين پيشنهاد اين بود که 5+1 در صورت توقف غني سازي بالاي 5 درصدي ايران، تحريم ها عليه تجارت پتروشيمي و طلاي تهران را لغو خواهد کرد.ايران در آن مقطع که سعيد جليلي دبير شوراي عالي امنيت ملي، مسؤوليت گروه مذاکره کننده هسته اي اش را برعهده داشت، اين پيشنهاد را نپذيرفت.

اسرائيل از غرب خواسته است تنها در صورتي با ايران بر سر فعاليت هاي هسته اي اش توافق کند که اين کشور 4 شرط توقف کامل غني سازي، خروج کامل همه اورانيوم غني شده از ايران و برچيدن تاسيسات غني سازي فردو و آب سنگين اراک را عملي کند.

ادعاي جديد منافقين عليه برنامه هسته‌اي ايران

در آستانه مذاکرات ايران و 1+5، گروهک تروريستي منافقين سخن‌پراکني‌هاي جديدي را عليه برنامه هسته‌اي صلح‌آميز جمهوري اسلامي ايران آغاز کرده است. به گزارش فارس، رويترز گزارش داده که گروهک موسوم به «شوراي ملي مقاومت»، که اکثر اعضاي آن را تروريست‌هاي سازمان منافقين تشکيل مي‌دهند، ادعا کرده است که اطلاعاتي از يک مرکز هسته‌اي مخفي در ايران در اختيار دارد.

منافقين در ادعاي جديد خود گفته است که ايران يک برنامه نظامي هسته‌اي را به سايتي نظامي در 1.5 کيلومتري تهران منتقل کرده است.منافقين در ادامه ادعاي خود ابراز داشته‌اند که در حدود 100 کارشناس ايراني در حال انجام آزمايش‌هاي کوچک در اين سايت نظامي هستند.

تروريست‌هاي منافقين طي سال‌هاي گذشته همکاري گسترده‌اي را با محافل صهيونيستي عليه برنامه هسته‌اي ايران داشته‌اند و بخشي از پروپاگانداي هسته‌اي عليه جمهوري اسلامي ايران هستند. همچنين اعضاي اين گروهک در ترور دانشمندان هسته‌اي ايران نيز نقش داشته‌اند.منافقين از هر گونه تعامل احتمالي بين ايران و شش کشور نگران بوده و مستمرا دوستان غربي خود را به تشديد اقدامات عليه ايران تشويق مي‌کنند.

هشدار روسيه در مورد شکست کنفرانس ژنو 2 و عواقب آن

سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه هشدار داد، اختلال در کنفرانس ژنو-2 عواقب مخرب غيرقابل جبراني نه تنها براي سوريه، بلکه کل منطقه خواهد داشت و مهمترين مانع را عدم وجود تيم مذاکره کننده واحدي از سوي مخالفان سوري ناميد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري «ايتارتاس»، "الکساندر لوکاشوويچ" سخنگوي رسمي وزارت امور خارجه روسيه امروز، پنج شنبه در کنفرانس مطبوعاتي هفتگي خود اعلام کرد که اختلال در برگزاري کنفرانس بين‌المللي ژنو-2 منجر به بروز عواقب مخرب غيرقابل جبراني نه تنها براي سوريه، بلکه کل منطقه خواهد داشت.

اين ديپلمات بلندپايه يادآور شد که مباحثات ژنو براي آن بوجود آمده تا جايگاهي براي مذاکره دو طرف مناقشه در سوريه باشد، ولي ظاهرا ائتلاف ملي مخالفان سوريه نمي‌تواند چنين ادعايي داشته باشد که نماينده همه گروه‌هاي مخالف در اين کشور است.

الهام علي‌اف دوباره رييس‌جمهور آذربايجان شد

کميته مرکزي انتخابات آذربايجان با بيان اينکه بيش از 72 درصد از آراي راي‌دهندگان انتخابات رياست جمهوري شمرده شده است، اعلام کرد: الهام علي‌اف، با اختلاف زيادي توانسته بيش از 80 درصد آرا را به خود اختصاص دهد. به گزارش ايسنا به نقل از شبکه روسي‌اليوم، مظاهر باناخوف، رييس کميته مرکزي انتخابات آذربايجان) اعلام کرد: آراي بيش از 72 درصد از حوزه‌هاي راي‌گيري در سراسر آذربايجان شمرده شده است و بر اساس آن تاکنون الهام علي‌اف، رييس‌جمهوري کشور توانسته 84.72 درصد از آراي شرکت‌کنندگان در انتخابات رياست جمهوري را به خود اختصاص دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي