جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4548

 خطيب جمعه تهران:
 استحکام داخلي، قوي‌ترين و ارزشمندترين سلاح در برابر دشمنان است 

آيت‌الله سيداحمد خاتمي در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران اظهار کرد: مقام معظم رهبري طي رهنمودهاي اخيرشان در اين چند ماه، چندبار روي بحث استحکام داخلي و استحکام درون‌زا تاکيد بايسته داشتند واقعيتش اين است که اين استحکام داخلي، قوي‌ترين و ارزشمندترين سلاح در برابر دشمنان است.به گزارش ايسنا، وي با بيان اينکه "با استحکام داخلي مي‌توان در برابر توطئه‌ها مقابله کرد"، به بيان مؤلفه‌هاي استحکام داخلي پرداخت و افزود: خداباوري از جمله اين مؤلفه‌هاست.

امام جمعه موقت تهران در ادامه، ظرفيت مردمي بويژه ظرفيت جوانان کشور را از ديگر عناصر استحکام‌بخش برشمرد و اظهار کرد: جوانان عزيز ما در طول اين سالها نشان دادند که شعار "ما مي‌توانيم" فقط شعار نيست و عمل است؛ چنانکه در اوج تحريم‌ها به فناوري‌هايي دست پيدا کردند که دشمن را خيره کرد و از جمله آنها، فناوري‌هاي هسته‌اي‌، هوافضا و فناوري در عرصه پزشکي بود. بنابراين ما سرمايه داريم و سرمايه ما جوانان مستعد هستند که مي‌توانند آنچه را که دنيا تصور نمي‌کند به عرصه عمل بياورند.سيداحمد خاتمي با بيان اينکه "تحکيم وحدت، از ديگر مولفه‌هاي استحکام داخلي است"، محور وحدت اين ملت را ولي فقيه دانست.

خاتمي، عنصر چهارم استحکام داخلي انصاف و شفافيت عنوان و با قرائت رواياتي از امير مؤمنان علي(ع) مبني بر اينکه انصاف دلها را به هم نزديک مي‌کند و با وجود چنين عنصري محبت در جامعه گسترش پيدا خواهد کرد، گفت: در بحث انصاف آمده که حب و بغض‌هاي شخصي را نبايد به کار گرفت.

وي در ادامه، به سفر هيأت ايراني به نيويورک اشاره کرد و گفت: مي‌بينيم هيأت ديپلماتيک ايران که به نيويورک مي‌رود، يک هيأت کوچک ولي کاري است و در طول مدت فعاليتش تلاش وسيع و تحرک وسيع ديپلماتيک دارد. رييس‌جمهور محترم نيز در سخنراني خود در سازمان ملل، مستند حرف مي‌زند و سيماي شفاف ايران را به دنيا نشان مي‌دهد و در برابر رژيم صهيونيستي موضع مي‌گيرد؛ اينها ارزش‌هايي است که نمي‌توان آن را ناديده گرفت و تکريم نکرد.

اين عضو هيأت رئيسه مجلس خبرگان خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبري فرمودند برخي از آنچه که در سفر نيويورک پيش آمد بجا نبود که اين خود يعني انصاف است و اينکه خوبي‌ها را ببينيد و نقاط ضعف را بگيريد. در واقع، آن مسئولي که شفاف به مردم بگويد اينکه بجا نبود چيست، نه تنها از چشم مردم نمي‌افتد بلکه محبوب مردم هم خواهد شد. مي‌گويند آفرين بر اين مسئول صادق و مسئولي که پيچيده نيست و حتي آنچه مربوط به خودش هم هست، مي‌گويد؛ پس بيمي از شفافيت نداشته باشيم.

خاتمي با بيان اينکه "ادبيات نقدپذيري و تحمل، از ديگر عناصر استحکام داخلي است"، اظهار کرد: اين دولت با شعار آزادي سر کار آمد و از نقد گفت و کار خوبي هم کردند، چراکه با فضاي باز نقد، جرقه‌ها‌، حرف نو و ابتکار نو پيدا مي‌شود اما منتقدان بايد منصف باشند. مسئولان محترم نيز بايد آغوش خود را در اين باره باز کنند و به رسانه‌هاي مربوط به خود و همچنين رسانه‌هاي علاقه‌مند خودشان بگويند خفگان رسانه‌اي به وجود نياوريد.خاتمي با تاکيد بر اينکه "نبايد شخصيت منتقد را هتک کرد"، يادآور شد: متاسفانه برخي قلم‌ها زهرآگين است. اگر مي‌خواهي بگويي اين خطبه‌ فلان انتقادات را داشت، بنويس، ما با آغوش باز از انتقادات سازنده استقبال و به آن عمل مي‌کنيم اما نيش زدن، در شأن يک مسلمان نيست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي