جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4548

 سرمقاله 

 انرژي خورشيدي و فرصت هاي از دست رفته

علي رمضاني

تامين انرژي دغدغه بزرگ جهان امروز است اما روال کنوني، يعني اتکا بر انرژي فسيل (نفت، گاز و زغال سنگ)، که از ابتداي قرن بيستم آغاز شده بود، در درازمدت غيرممكن است.

در اين بين بايد گفت علاوه بر تجديد ناپذير بودن منابع كنوني مورد استفاده انرژي در كشور عواقب نامطلوب اين استفاده است. اثرات توليد فزاينده دي اکسيد کربن بر تندرستي مردمان و محيط زيست انكار نشدني است. همين امر موجب شده است کشورهاي توسعه يافته، دست به بازبيني اساسي سياست انرژي خود بويژه بهره ‌گيري از انرژي خورشيدي بزنند.چنانچه آلمان در سال 2011 تصميم گرفت که انرژي هسته اي را تا سال 2022 کنار بگذارد و تصميم به سرمايه گذاري وسيع در انرژي هاي بديل (بادي و خورشيدي) گرفت. هدف کنوني آلمان اين است که تا سال 2020 سي و پنج درصد انرژي خود را از اين طريق تامين و سال 2050 صد در صد انرژي آلمان «پاکيزه» شود. در همين راستا هر چند ميزان متوسط تابش آفتاب در اروپا بسيار کمتر از كشور ما است اما اتحاديه اروپا برنامه اي بلند براي استفاده از انرژي خورشيدي در صحراي بزرگ آفريقا و انتقال آن به اروپا دارد.

حال اگر به كشور خود و جايگاه مصرف انرژي دقت كنيم در مييابيم كه مصرف سرانه نفت و بنزين در ايران بسيار بيشتر از ميزان مورد انتظار بر اساس رشد صنعتي کشور است.اگر مصرف گرايي کنوني در جامعه ادامه پيدا کند، در آينده اي نه چندان دور ايران وارد کننده نفت خواهد شد. اما همچنان از انرژي مهمي به نام انرژي خورشيدي غافليم. يعني در حالي كه بخش وسيعي از کشور ما روزانه بيش از 8 کيلووات ساعت بر متر مربع انرژي از خورشيد دريافت مي‌کند و برخي از داغ ترين نقطه سياره زمين در ايران قرار دارد چگونه است كه كشوري همچون چين( در چين 200 ميليون نفر از آبگرمکن خورشيدي استفاده مي کنند) موفق به رشد بهره گيري از خورشيد ميشوند و ما همچنان در انديشه نفت و گاز خويش هستيم؟

آنچه مشخص است گاز خيزي و نفت خيز بودن کشور و عدم توجه لازم و استراتژيک به بحث انرژي هاي نو نتوانسته جايگاهي متناسب در کشور بيابد اما کشورما بي شک داراي پتانسيل هاي گوناگوني در استفاده ار انرژي هاي نو و خورشيدي است چنانچه ايران با بهره مندي از 300 روز خورشيدي، دومين کشور دنيا از نظر داشتن پتانسيل اين انرژي است. اين پتانسيل در صورت بهره گيري ميتواند کمکي به پايدارسازي و تنوع‌بخشي منابع انرژي، توسعه ظرفيت‌ها و کاهش هزينه‌هاي درازمدت نظام توليد انرژي و صيانت از محيط ‌زيست و منابع انرژي‌ تجديدناپذير وفسيلي کشور بوده و عملا ايران را در اين حوزه با عقب ماندگي هايي روبرو نكند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي