جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4548

 تريبون اقتصادي 

آمادگي شرکت‌هاي بزرگ نفتي به منظور بازگشايي دفاتر نفتي خود در تهران

همزمان با آغاز دور جديد مذاکرات نفتي 8 شرکت بزرگ اروپايي با ايران، مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران از آمادگي شرکت‌هاي بزرگ نفتي جهان به منظور بازگشايي دفاتر نفتي خود در تهران خبر داد.

به گزارش مهر، پس از افزايش تحريم‌هاي بين‌المللي و حتي تحريم طلاي سياه ايران توسط 28 کشور عضو اتحاديه اروپا، دفاتر برخي از شرکت‌هاي بزرگ نفت و گاز جهان همچون استات اويل هيدروي نروژ، اني ايتاليا، شل انگليس، توتال فرانسه، پتروبراس برزيل و تعدادي از شرکت‌هاي اروپايي و آسيايي در تهران تعطيل و يا به حالت نيمه تعطيل درآمد.

همزمان با آغاز فعاليت دولت جديد، اقداماتي به منظور احياي ديپلماسي با محور انرژي با کشورهاي مختلف اروپايي و حتي آمريکايي در دستور کار قرار گرفت و همزمان وزارت نفت به عنوان وزارت خارجه دوم هم رايزني‌هاي ديپلماتيک را با کشورهاي اروپايي آغاز کرد.

در اين بين وزارت نفت ايران با تاکيد بر اينکه هيچ گونه محدوديتي و منعي به‌منظور مشارکت با شرکت‌هاي نفتي اروپايي و حتي آمريکايي در صنعت نفت مطابق با يک مشارکت " برد – برد" وجود ندارد از آغاز مذاکرات با برخي از شرکت‌هاي اروپايي و حتي آمريکايي خبر داد.

هم سو با آغاز مذاکرات ايران با غول‌هاي نفتي جهان، با ايجاد کارگروهي تخصصي، اصلاح و افزايش جذابيت اقتصادي قراردادهاي نفتي ايران در دستور کار قرار گرفته است که شرکت‌هاي خارجي هم از اين اقدام ايران به عنوان يک گام به جلو براي آغاز مشارکت‌هاي جديد نفتي ياد مي‌کنند.

محسن قمصري مديرامور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران با اشاره به تمايل چندين شرکت معتبر و بزرگ نفت و گاز جهان براي بازگشت به صنعت نفت ايران، گفت: در طول چند هفته گذشته تاکنون بارها نمايندگان شرکت‌هاي بزرگ نام آشناي نفتي با شرکت ملي نفت ايران مذاکره کرده اند.

اين ديپلمات وزارت نفت با تاکيد بر اينکه در اين مذاکرات شرکت‌هاي خارجي و خواستار راه‌اندازي مجدد دفاتر خود و آماده سازي زمينه فعاليت خود در طرح‌هاي توسعه ميادين نفتي و گازي شده اند، بيان کرد: شرکت‌هاي خارجي مترصد فراهم آمدن زمينه‌اي براي رفع يا کاهش تحريم‌ها و بازگشت مجدد خود هستند.

فرسودگي بيش از 10 درصد اسکناس‌ها

رييس سازمان توليد اسکناس و مسکوک بانک مرکزي با بيان اينکه بانک مرکزي ذخيره کافي براي تامين نيازهاي طلا و سکه دارد، تصريح کرد: بيش از هشت ميليارد قطعه اسکناس داريم که بيش از 10 درصد آن فرسوده است.

به گزارش ايسنا ،مجيد صنيعي با بيان اين‌که سال گذشته 9 ميليون قطعه سکه از سوي بانک مرکزي عرضه شده است، اظهار کرد: در صورتي که جامعه نياز به سکه و طلا داشته باشد بانک مرکزي هيچ مشکلي براي تامين آن ندارد.

وي با بيان اين‌که بانک مرکزي توان پاسخگويي به نيازهاي آني و همچنين نيازهايي که در طول زمان براي طلا وسکه ايجاد مي‌شود را دارد، خاطرنشان کرد: ذخيره طلاي بانک مرکزي براي پاسخگويي به نيازها کافي است.

صنيعي با اشاره به اين که در سال گذشته 500 ميليون قطعه اسکناس و در سال 90 حدود يک ميليارد قطعه اسکناس امحا شده است، گفت: در سال جاري نيز برنامه داريم 600 ميليون قطعه اسکناس را امحا کنيم.

وي با بيان اين‌که کشورهاي ديگر اسکناس را طي سه الي چهار سال جمع‌آوري و اقدام به امحا مي‌کنند، خاطرنشان کرد: از نظر ما اسکناس‌هايي که سه الي چهار سال از عمرشان مي‌گذرد قابليت امحا ندارند و اسکناس‌هاي ريز حداقل سه الي چهار و نيم سال و اسکناس‌هاي درشت هفت الي هشت سال در دست مردم مي‌چرخد.

قيمت شير تا پايان فروردين 93 افزايش نمي‌يابد

مديرعامل اتحاديه مرکزي دامداران از ثابت ماندن قيمت شير تا پايان فروردين سال آينده خبر داد و گفت:‌ دامداران مخالف افزايش قيمت شير هستند و براساس تفاهم‌نامه‌اي که با شرکت پشتيباني امور دام منعقد کرده‌اند در صورت افزايش قيمت نهاده‌ها، دولت بايد مابه‌التفاوت آن را به توليدکنندگان بپردازد.

سعيد سلطاني در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد:‌ براساس تفاهم‌نامه منعقده دامداران با شرکت پشتيباني امور دام که تا پايان فروردين سال آينده اعتبار دارد، قيمت فروش شير به کارخانه‌ها در ازاي تحويل نهاده‌، کيلويي 1110 تومان است اما اگر تا پايان سال به هر دليلي از جمله تغيير نرخ ارز براي واردات نهاده‌ها، اين کالاهاي اساسي با افزايش قيمت مواجه شوند دولت بايد مابه‌التفاوت آن را به دامداران بپردازد.

وي افزود: بنابراين دامداران مخالف افزايش قيمت شير در شرايط کنوني هستند و در صورت تغيير قيمت نهاده‌ها و هزينه‌هاي توليد، دولت مکلف است آن را در قالب يارانه براي توليدکنندگان جبران کند.

مديرعامل اتحاديه مرکزي دامداران ادامه داد: در شرايط کنوني آزادسازي قيمت شير و ديگر فرآورده‌هاي لبني به صلاح نيست اما بايد اين کار را گام به گام و به تدريج انجام داد و در کنار آن شرايط لازم را فراهم کرد.

وي با بيان اين‌که شير يک کالاي اساسي و استراتژيک در تامين سلامت و امنيت غذايي مردم است، اظهار کرد: کاهش مصرف شير و ديگر فرآورده‌هاي لبني به معني افزايش هزينه‌هاي درماني مردم و دولت است و سلامت جامعه را با خطر مواجه مي‌کند؛ بنابراين دامداران نمي‌خواهند قيمت شير افزايش يابد.

نيمه فعال شدن جايگاه‌هاي بنزين!

رئيس اتحاديه جايگاه‌داران سوخت کشور، دليل بدون استفاده ماندن بخشي از ظرفيت سوخت‌رساني جايگاه‌هاي بنزين در کلانشهرها را استفاده از قطعات بي‌کفيت و غيراستاندارد چيني عنوان کرد و گفت: جايگاه‌داران به دليل عدم حمايت شرکت پخش و بي پولي ناچار به استفاده از قطعات ارزان قيمت چيني هستند.

ناصر رئيسي‌فرد در گفتگو با مهر با اشاره به عدم پرداخت حق العمل فروش فرآورده‌هاي مختلف نفتي توسط جايگاهداران سوخت توسط شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي، گفت: هم اکنون اين بنگاه‌هاي اقتصادي با مشکلات متعدد مالي دست و پنجه نرم مي کنند.

رئيس اتحاديه جايگاه‌داران سوخت کشور با اعلام اينکه از ابتداي سال جاري و همزمان با رشد نرخ تورم هزينه‌هاي نگهداشت و راهبري جايگاه‌هاي سوخت هم افزايش چندين برابري پيدا کرده است، تصريح کرد: افزايش تورم و ثابت ماندن درآمدهاي جايگاه‌داران و عدم حمايت شرکت ملي پخش نفتي، منجر به وجود مشکلاتي در تامين قطعات يدکي جايگاه‌هاي سوخت شده است.

اين مقام مسئول با يادآوري اينکه هم اکنون طرح افزايش حق العمل فروش فرآورده نفتي در شوراي اقتصاد در حال بررسي است، اظهار داشت: با ارسال نامه‌اي به شرکت ملي پخش نسبت به ورشکستگي بخش عمده اي از جايگاه‌هاي سوخت هشدار داده ايم.

وي با بيان اينکه در اختيار نداشتن نقدينگي مطلوب مشکلاتي در تامين تجهيزات و قطعات يدکي جايگاه‌هاي سوخت ايجاد کرده است، بيان کرد: از اين رو جايگاه داران مجبور به خريد قطعات يدکي چيني که ارزان قيمت تر از ساير کالاهاي صاحب برند بوده، شده اند.

رئيسي فرد با تاکيد بر اينکه استفاده از قطعات يدکي و حتي نازل و پمپ‌هاي چيني مشکلات متعددي را در جايگاه‌هاي سوخت ايجاد کرده است، اظهارداشت: عمر و استاندارد اين کالاهاي چيني در مقايسه با ساير قطعات يدکي پائين و کيفيت ضعيفي دارند.

رئيس اتحاديه جايگاه داران سوخت کشور با يادآوري اينکه استفاده از نازل و قطعات يدکي چيني در جايگاه‌هاي سوخت منجر به خرابي سريع بسياري از پمپ‌ها شده است، تاکيد کرد: با توجه به اينکه شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي کوچک ترين خدمات فني هم به جايگاه‌هاي سوخت ارائه نمي کنند، خريد و نصب تجهيزات چيني منجر به خرابي سريع پمپ‌ها شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي