جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4548

 خبر 

 توقف کامل سدسازي‌ها دردرياچه اروميه قطعي شد

دولت ، 19 راهکار پيشنهاد شده از سوي کارگروه ويژه نجات درياچه اروميه را تصويب کرد و به وزير نيرو ماموريت داد تا هرچه سريعتر براي جلوگيري از بروز فاجعه زيست محيطي در اين درياچه دست به کار شود. توقف کامل سدسازي ها، از جمله راهکارهاي تعيين شده در دولت است.

به گزارش مهر، دو سه سالي است که موضوع خشک شدن درياچه اروميه بر سر زبان ها افتاده و تقريبا مي توان گفت از سال 87 به بعد سطح آب درياچه اروميه به شکل محسوسي افت کرده است. شايد چند سال قبل کمتر کسي به اين موضوع فکر مي کرد که ممکن است روزي درياچه اروميه از نقشه ايران حذف شود، اما امروز اين فاجعه به يک چالش اساسي تبديل شده است.

منحصر بفرد بودن درياچه اروميه، بزرگترين درياچه آب شور داخلي کشور، دومين درياچه شور جهان و تاثير آن بر اقليم و کشاورزي منطقه غرب کشور؛ از جمله مواردي است که باعث اهميت بالاي اين درياچه شده است. با اين حال، روند نابودي و خشکي بخش هاي وسيعي از آن در يکي دو سال اخير نمايان شده و دولت سابق برخي مباحث را درباره جلوگيري از خشکي اين درياچه مطرح کرد اما عملا کار خاصي انجام نشد و مواردي در حد طرح و حرف باقي ماند.

مسئله با اهميت نابودي درياچه اروميه، خطر وقوع طوفان هاي نمکي و از بين رفتن کشاورزي در استان هاي غرب کشور باعث شد تا دکتر حسن روحاني در زمان رقابت هاي انتخاباتي براي دور يازدهم رياست جمهوري به مردم غرب کشور وعده بدهد در صورت رئيس جمهور شدن موضوع فاجعه زيست محيطي درياچه اروميه را پيگيري کند.

دولت يازدهم پس از انتخاب دکتر حسن روحاني به رياست جمهوري در اولين جلسه هيئت وزيران دولت تدبير و اميد به وعده خود عمل کرد و فاجعه درياچه اروميه در هيئت وزيران مطرح و بر لزوم يافتن راهکارهاي جلوگيري از نابودي کامل اين درياچه تاکيد شد.

کارشناسان معتقدند اگر حتي دولت موفق شود از طريق انجام اقدامات موثر جلوي نابودي کامل درياچه اروميه را بگيرد، هيچگاه اين درياچه امکان برگشت به روزگار خوش خود را نخواهد داشت. با اين حال، دولت در اولين روزهاي فعاليت رسمي خود و در 28 مردادماه امسال کارگروه ويژه اي را مامور کرد تا همه راهکارهاي موجود براي نجات درياچه اروميه از مرگ را بررسي و نتيجه را براي تصميم گيري به دولت ارائه کند. اين کارگروه در مدت زمان 50 روزه بررسي هاي خود 24 راهکار را براي نجات درياچه اروميه پيشنهاد کرد که انتقال آب از رودخانه هايي مانند ارس، انتقال آب از درياي خزر، باروري ابرها، تغيير الگوي کشت، جلوگيري از ادامه برداشت هاي غيرمجاز آب در حوزه آبريز درياچه اروميه، متوقف کردن برداشت آب از طريق حفر چاه هاي غيرمجاز، متوقف کردن سدسازي و مطالعات آن در حوزه آبريز درياچه اروميه، لايروبي رودخانه هاي موثر بر درياچه اروميه، رهاسازي منابع آبي ذخيره شده در پشت سدها و مواردي از اين دست؛ از آن جمله است.

محمدباقر نوبخت؛ سخنگوي دولت اعلام کرد: اقدامات دولت در زمينه نجات درياچه اروميه در 3 بخش شکل خواهد گرفت که مي توان به توقف کامل سدسازي ها در حوزه درياچه اروميه به دليل ادامه بحران و فاجعه زيست محيطي اشاره کرد. وي تاکيد کرد: همچنين مطالعات و سرعت بخشيدن به انتقال آب به درياچه اروميه و رفع موانع ورود آب به درياچه اروميه نيز بخش ديگري از اقداماتي خواهد بود که قرار است انجام شود.

خروج نسبي بازار خودرو از رکود

رييس اتحاديه نمايشگاه‌داران و فروشندگان خودرو کشور از خروج نسبي بازار خودرو از رکود خبر داد.

حسن زماني افشار در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: هفته گذشته رکود در بازار خودرو کاهش يافته و معامله اين محصولات در حد قابل توجهي در مقايسه با هفته قبل از آن افزايش يافت.

وي با بيان اين‌که در اين هفته تمام خريداران مصرف‌کنندگان واقعي بودند که خودرو را نه به عنوان کالاي سرمايه‌اي که براي استفاده خريداري کردند، خاطرنشان کرد: البته در هفته گذشته علي‌رغم خروج نسبي بازار از رکود هيچگونه افزايشي در قيمت خودروهاي داخلي و وارداتي رخ نداد.

رييس اتحاديه نمايشگاه‌داران و فروشندگان خودرو کشور درباره آينده قيمت‌ها در بازار خودرو، اظهار کرد: پيش‌بيني مي‌کنيم در صورت تثبيت نرخ ارز و بنزين، قيمت خودروهاي داخلي و وارداتي تا پايان سال در سطوح فعلي باقي بماند.

زماني افشار با بيان اينکه در شرايط فعلي هرگونه افزايش قيمت خودروهاي داخلي و وارداتي تا پايان سال منتفي است، تصريح کرد: البته در صورت کاهش نرخ ارز و برخي تحريم‌هاي خارجي و همچنين افزايش توليد خودرو مي‌توان به کاهش قيمت خودروهاي داخلي و به‌ويژه وارداتي اميدوار بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي