جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4549

 عضو کميسيون امنيت ملي:
 فردو، غني سازي و خروج اورانيوم از ايران خط قرمز است 

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اينکه تا زمانيکه چهار کشور آلمان، فرانسه، انگليس و آمريکا در چارچوب قانون عمل نکنند از اين مذاکرات نتيجه اي حاصل نخواهد شد، افزود: مذاکره روي خطوط قرمز هسته‌اي معنا ندارد.

اسماعيل کوثري عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با مهر، در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه آيا مذاکره کنندگان گروه 1+5 آمادگي و اختيارات لازم را براي به رسميت شناختن حق غني سازي صلح آميز ايران را در مذاکره پيش رو دارند، گفت: با توجه به اينکه حتي آقاي اوباما با تصميمات و نظراتي که دارد با ديدن نتانياهو نظرش تغيير کرد، بعيد مي دانم وزراي امور خارجه آمريکا، انگليس، آلمان و فرانسه بخواهند تصميم گيرنده نهايي باشند، لذا من زياد خوش بين نيستم اينها بتوانند تصميم نهايي را بگيرند هر چند بايد منتظر باشيم ببينيم روند مذاکرات چگونه پيش مي‌رود.

وي با بيان اينکه تا زمانيکه چهار کشور آلمان، فرانسه، انگليس و آمريکا در چارچوب قانون عمل نکنند از اين مذاکرات نتيجه‌اي حاصل نخواهد شد، افزود: آنها بايد تابع چارچوب و قوانين بين‌المللي باشند همان قوانيني که خودشان تدوين کرده‌اند.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اينکه بهتر است آنها بيايند در چارچوب قانون مسائل را مطرح و بررسي کنند افزود: آنها خواسته‌اي دارند فراتر از قانون در مقابل ما هم زير بار نخواهيم رفت.

کوثري دليل طولاني شدن مذاکرات هسته‌اي را نگاه از بالا به پايين کشورهاي غربي دانست و گفت: ما مي‌خواهيم در مذاکرات تعيين و تکليف شود ما نمي خواهيم فقط وقت بگذرد هر چند گذر زمان به نفع ما بوده چون اولا آژانس متوجه شده ما در چارچوب قانون عمل مي کنيم دوما اينکه تعداد سانتريفيوژهايمان را بالا برده ايم و يک کشور هسته اي شده ايم که اين روند علمي چه بخواهند چه نخواهند قابل برگشت نيست.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه طرف غربي در گذشته تعطيلي فردو، تعليق غني سازي اورانيوم و خارج کردن اورانيوم غني شده از کشور را خواستار شده گفت: مذاکره بر روي اين موارد معني ندارد، اورانيوم غني شده موجود در کشور هم قانوني هم صلح‌آميز است.

وي ادامه داد: ما اگر مي خواستيم زير بار زور برويم انقلاب نمي کرديم مقاومت نمي‌کرديم آنها اگر فکر مي کنند شرايط مانند زمان بعد از جنگ جهاني دوم است که با اسلحه و چپاول خواسته هاي خود را تامين کنند، بدانند اشتباه فکر مي کنند چون دوران اين سياستها تمام شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي