جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4551

  تا مي‌تواني مغزت را سرگرم کن 

بسياري از افراد با سرگرمي‌هاي فکري و ذهني ميانه خوبي ندارند و حتي آنها را کاري عبث و موجب وقت‌کشي به حساب مي‌آورند.

مثلا اگر کسي را ببينند که هر روز جدول حل مي‌کند ممکن است به طعنه بگويند فلاني معتاد جدول است!

به گزارش جام جم‌آنلاين، اما سکه اين سرگرمي‌ها روي ديگري هم دارد که با اين طعنه ها نمي توان انکارش کرد.

در واقع، مطابق يافته هاي علمي هر وقت جدولي حل مي کنيد يا با کتاب محبوبتان خلوت مي کنيد، مغزتان را وادار به ورزش مي کنيد و شادابي را برايش به ارمغان مي آوريد.

پژوهشي جديد به نقل از مجله پريونشن نشان مي‌دهد انجام چنين فعاليت هايي ـ البته اگر تداوم داشته باشد ـ مي تواند کمک کند شما حتي هنگامي که پا به سن مي گذاريد و وارد دوران سالمندي مي‌شويد سرحال بمانيد و مغز عملکردش را يکنواخت حفظ کند.

محققان شيکاگو توانايي شناختي يک گروه 294 نفره از بزرگسالان را که هفتاد تا نود ساله بودند مورد مطالعه قرار دادند.

اين کار از طريق ارزيابي ميزان فعاليت هاي مغزي و ذهني آنها براي جستجوي اطلاعات در طول سال هاي کودکي، بزرگسالي و سالمندي شان انجام شده است.

محققان اين افراد را به طور منظم در سال هاي پاياني عمرشان مورد بررسي قرار دادند و پس از مرگ نيز مغزهايشان را شکافتند تا ضايعات مغزي عمومي و علائم زوال مغز را در آنها بررسي کنند.

مطابق اين مطالعه که در مجله نورولوژي انتشار يافته است، ميزان زوال توانايي شناختي افراد سالمندي که در کل زندگي شان بسيار زياد به بازي هاي فکري يا خلاقانه مشغول بوده و نسبت به افرادي که بندرت چنين بازي هايي را مي کرده اند حدود 32 درصد کمتر بوده است.

به عبارت ديگر «عادت به فعاليت هاي ذهني» در سال هاي جواني بخصوص با بقاي حافظه در دوران سالمندي ارتباط دارد.

دکتر رابرت اس. ويلسون، استاد نوروسايکولوژي مرکز پزشکي دانشگاه راش توضيح مي دهد سرگرمي‌هايي مانند خواندن، نوشتن و بسياري از سرگرمي هاي ديگر از اين نوع، ساختار مغز را تغيير مي‌دهد تا عملکرد مناسب پايداري داشته باشد و به اين ترتيب با وجود آسيب هاي ناشي از افزايش سن، کارايي مغز را بالاتر خواهد برد.

دکتر ويلسون مي گويد: «نگاهي به سبک زندگي خود بيندازيد و ببينيد که آيا تا آنجا که مي توانيد ذهن خود را فعال نگه مي داريد؟

ما فعاليت هايي که مغز را به تحرک وامي دارند «سرگرمي» مي ناميم.

براي تغيير ساختار و عملکرد مغز، اين سرگرمي‌ها بايد هميشگي باشد و براي آن که هميشه خودمان را با آنها سرگرم کنيم، بايد تا حد ممکن لذت بخش و جذاب باشد.»

در اين پژوهش «خواندن» و «نوشتن» فعاليت‌هايي بودند که براي نمونه مورد بررسي قرار گرفتند و معلوم شده است اگر طي سال هاي متمادي البته مرتب و منظم خود را با آنها سرگرم کنيم فوايد بسياري براي مغز دارند، اما اين مساله فقط منحصر در خواندن و نوشتن نيست.

هر سرگرمي ديگري، مثلا عکاسي، که توام با خلاقيت باشد و ذهنتان را درگير کند نتايج مشابهي درپي خواهد داشت.

پس از همين حالا دست به کار شويد.

اگر سرگرمي فکري و خلاقانه خاصي هست که بسيار دوستش داريد و سال هاست به دنبال فرصتي براي پرداختن به آن مي گرديد و چون فرصت نداريد مدام امروز و فردا مي کنيد، همين حالا به سراغش برويد و خيلي هم سخت نگيريد.

سرگرمي هرچند نتايجي جدي در پي دارد اما خودش صرفا يک تفنن است. اين اصل را هرگز فراموش نکنيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي