جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/08/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4561

 لاريجاني در جمع دانشگاهيان چين:
 ايران در سياست‌هاي خود تحت تاثير بادهاي موسمي سياسي قرار نمي‌گيرد 

رئيس مجلس در دانشگاه مطالعات خارجي پکن گفت: تثبيت منافع ملي طرفين ايجاب مي کند به قلمروهايي توجه شود که دو کشور ريشه هاي تاريخي مستمري از نظر ارتباطات دوستانه و تجاري داشته اند.

به گزارش خانه ملت، دکتر علي لاريجاني در جمع استادان و دانشجويان اين دانشگاه با طرح چرايي پايدار ماندن دوستي ايران و چين در طول زمان و آن هم در شرايط پرتغيير جهان معاصر گفت که حفظ منافع ملي کشورها و پايداري آن به زمينه هاي استوار نياز دارد.وي افزود: به اين معنا روابط شکننده دولتها يا سستي و بي ريشگي دولتها در تصميمات، عواملي هستند که کشورهاي ديگر را از طراحي روابط درازمدت با آنها باز مي دارد.

منافع ملي، صرفا مادي نيست

وي اظهار داشت: منافع ملي يک کشور صرفا منافع مادي و اقتصادي نيست هرچند يک عامل مهم محسوب مي شود بلکه تاثير گذاري در منطقه، نقش آفريني در صحنه بين المللي، قدرت در ايجاد امنيت منطقه اي و بين المللي و قابليت ايجاد همگرائي در ساير کشورها، رشد دامنه نفوذ فرهنگي و سياسي همگي در نظريه منفعت ملي يک کشور ذي مدخل است.

رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: ايران و چين دو کشوري باريشه تاريخي و تمدني عميق هستند، آغاز تاريخ روابط ايران و چين به نخستين تماس ميان دو دولت به سال 140 يا 141 پيش از ميلاد باز مي گردد. آن زمان خاندان هان در چين و اشکانيان در ايران فرمانروايي مي کردند.

ورود ايران و چين به شرايط جديد

به گفته لاريجاني، در دهه هاي اخير، چين و ايران هر دو وارد شرايط جديدي شده اند، ملت ايران يک حکومت ديکتاتور وابسته به آمريکا را در 34 سال پيش سرنگون کردند و با انقلاب اسلامي حکومتي دمکراتيک را جايگزين آن کردند به گونه اي که امروز همه ارکان نظام جمهوري اسلامي ايران براساس آراي ملت شکل مي گيرد.

تقابل با نظريه بيمارگونه مديريت تک قطبي

رييس مجلس شوراي اسلامي در اين نشست به سياست خارجي پرداخت و اظهار داشت: ملت ايران راه مستقلي را پيگيري و از مظلومان دفاع کرد و در مقابل قلدري برخي کشورهاي غربي، نظير آمريکا ايستاد لذا نقش موثري در از بين بردن نظريه بيمارگونه مديريت تک قطبي برجهان داشت که اگر در زمان بوش و جنگ طلبي آنان در عراق و افغانستان و لبنان و فلسطين، اين مقاومت شکل نمي گرفت، امروز دنيا گرفتار يک ديکتاتوري بين المللي مي شد.

از طرف ديگر چين، در دهه هاي اخير با رشد اقتصادي ستايش برانگيزي حرکت کرد و با سياست خارجي مستقل خود توانسته در صحنه بين المللي به عنوان يک قطب تأثير گذار ظاهرشود و براي رشد آينده خود به انرژي نفت و گاز پايدار نيازمند است و همچنين براي نقش آفريني در آسيا نيازمند دوستاني همفکر در سياست خارجي است.

ايران يکي از ستونهاي موثر در تامين اين دو خواسته بوده و ممکن است برخي کشورها موقتا بعضي از نيازهاي چين را در زمينه انرژي برآورده سازند اما گذشته آنان و هم تحولات سياسي در وضعيت فعلي منطقه دورنماي پايداري را براي آنان تصوير نمي کند اما ايران نشان داده است که در سياستهاي خود پايدار و تحت بادهاي موسمي سياسي قرار نمي گيرد.

تبديل شدن آمريکا از قدرت برتر به يک بازيگر صحنه جهاني

به باور لاريجاني، در يک ارزيابي کلي آينده صحنه جهاني تلقي آمريکا به عنوان قدرت برتر جهاني چه از نظر اقتصادي و چه قابليت مديريت امنيتي و سياسي دچار بهم ريختگي شده و تنها مي توان آن را يکي از بازيگران صحنه جهاني پنداشت.

وي گفت: اروپا با تلاشهاي زياد نوعي همگرايي اقتصادي، سياسي و امنيتي براي خود دست و پا کرده که گرچه شکننده اما روي هم رفته از ظرفيت يک قطب بازيگر برخورد است.

رييس مجلس شوراي اسلامي افزود: روسيه در دو دهه اخير توانسته خود را تا حدودي بيابد و نقش سياسي و امنيتي خود را در صحنه جهاني بازسازي کند گرچه از نظر اقتصادي قدرت لازم را ندارد اما باتوجه به توانمنديهاي ديگر، اين کشور از ظرفيت تأثيرگذار خوبي برخوردار است.

وي خاطرنشان کرد: در دهه هاي اخير آسيا تنها قاره اي است که از رشد اقتصادي شتابان برخوردار بوده و چين يکي از ستونهاي مهم آن است، اکثر کشورهاي مهم منطقه داراي ظرفيتهاي خالي براي بالفعل شدن در قلمرو اقتصادي بودند و هستند و اين وضعيت، آينده قدرتمندي براي اين منطقه رقم مي زند.

شايد مهمترين ضعف آسيا در اين است که نتوانسته اين شتاب در قدرت اقتصادي را با همگرايي سياسي و امنيتي همراه کند و جايگاه جديدي در صحنه جهاني بيابد که عوامل زيادي در اين امر دخالت دارد.

درک مشترک ايران، چين و روسيه در دو سوي آسيا

اما ايران و چين و روسيه در دوسوي آسيا از درک مشترک بهتري در زمينه سياسي و امنيتي علاوه بر منافع اقتصادي برخوردارند و مي توانند پايه اين جايگاه بازيگري منطقه اي و بين المللي باشند. همانگونه که در مسأله جنگ افروزي در سوريه ، اين نقش آفرين تأثير بي بديل خود را در جلوگيري از يک بحران فراگير نشان داد و اگر نبود نقش موثر اين سه کشور، با تفکر ساده انگارانه غرب در اين ماجرا و نقش تخريبي برخي کشورهاي منطقه، شاهد جنگ وسيع و کشتار زياد مردم و گسترش انفجارآميز جريانهاي تروريستي در منطقه بوديم .

رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: با همه اين توانمنديهاي اقتصادي و سياسي و امنيتي نمي توان ادعا کرد که امروز از همه اين ظرفيتها بخوبي استفاده مي شود که اين نقص وجود دارد که بايد بانگاه راهبردي به آسيب شناسي اين نقايص پرداخت و علاج کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي