جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/08/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4561

 خبر 

 پيام تبريک سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي به وزير علوم، تحقيقات و فناوري

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي در پيامي به رضا فرجي دانا به مناسبت کسب راي اعتماد نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و به دست گرفتن سکان هدايت وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تبريک گفت.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاري آنا، متن پيام تبريک حميد ميرزاده سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي به رضا فرجي دانا وزير علوم، تحقيقات و فناوري به شرح زير است:

برادر ارجمند جناب آقاي دکتر رضا فرجي دانا! وزير علوم، تحقيقات و فناوري! با اهداء سلام و تحيت؛ لازم مي‌دانم کسب اعتماد نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي را در جهت به دست گرفتن سکان هدايت وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تبريک عرض نمايم.بي گمان، حضور جنابعالي که سابقه درخشاني در کارآمدي، خردورزي و اعتدال گرايي به همراه داريد نويدبخش آينده اي پراميد و روشن براي دانشگاه و دانشگاهيان است.توفيق روزافزونتان را در جهت تحقق آرمانهاي بلند انقلاب اسلامي و صيانت از منزلت رفيع جامعه علمي کشور و آراستن ساحت علم به فضايل اخلاقي که از توانائيها و ويژگي هاي بارز جنابعالي است از درگاه احديت آرزومندم.

معاون دانشگاه و رئيس سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامي منصوب شد

با حکمي از سوي سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي، معاون دانشگاه و رئيس سازمان سما منصوب شد.به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاري آنا، حميد ميرزاده سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي با صدور حکمي حجت الاسلام والمسلمين احمد قلي زاده را به عنوان معاون دانشگاه و رئيس سازمان سما منصوب کرد.ميرزاده از زحمات سعيد شفائي معاون سابق دانشگاه و رئيس سازمان سما تقدير کرد.

ملاباشي خبر داد؛

پرداخت کامل شهريه و مقرري دانشجويان بورسيه خارج از کشور

رئيس سازمان امور دانشجويان گفت: شهريه و مقرري تحصيلي دانشجويان بورسيه خارج از کشور عليرغم تگناهاي مالي پرداخت شد.دکتر محمود ملاباشي در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعيت دانشجويان بورسيه خارج گفت: بورسيه هاي خارج در حال حاضر هيچ مشکلي ندارند و سهميه آنها يعني شهريه ها و مقرري تحصيلي تا شب عيد به صورت کامل پرداخت شده است.

وي افزود: درحال حاضر حدود 400 دانشجوي بورسيه خارج از کشور مشغول تحصيل هستند.رئيس امور سازمان دانشجويان در خصوص اينکه آيا کمبود بودجه وزارت علوم تاثيري در بورس و ساير خدمات سازمان داشته است، گفت: سازمان از مصوبه مجلس که درآمد اختصاصي براي سازمان امور دانشجويان قائل شده، تا حدود زيادي محدوديت مالي موجود را با درآمد اختصاصي خود حل کرده است.وي ادامه داد: وقتي در تنگنا هستيم از اين درآمدهاي اختصاصي استفاده مي کنيم برهمين اساس هم حدود دو ماه پيش هزينه شهريه و مقرري دانشجويان بورسيه خارج از کشور با وجود مشکلات ارزي که وجود داشت پرداخت کرديم.

رئيس دانشگاه خبر داد؛

تصميم روساي سه دانشگاه براي بودجه دانشگاه "ايران"

رئيس دانشگاه علوم پزشکي ايران با اشاره به آخرين وضعيت بودجه اين دانشگاه پس از انتزاع از دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: بودجه تفکيکي از سوي معاونت نظارت راهبردي به وزارت بهداشت ابلاغ شده و روساي سه دانشگاه علوم پزشکي پايتخت در اين زمينه تصميم مي گيرند.دکتر مسعود اعتماديان در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: بودجه مراحل نهايي خود را مي گذراند و معاونت نظارت راهبردي رياست جمهوري هم بودجه را تفکيک کرده و به وزارت بهداشت ابلاغ کرده است و به زودي روساي سه دانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي، ايران و تهران در اين باره تصميم گيري مي کنند.

وي خاطرنشان کرد: بودجه دانشگاه علوم پزشکي ايران در رديف بودجه دو دانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي و تهران درنظر گرفته شده بود اما لازم بود که پس از انتزاع بودجه هم تفکيک شود که اين کار تا آخر آبان ماه اجرايي مي شود. اعتماديان اظهار داشت: به زودي معاون جديد دانشجويي و فرهنگي مستقل از تهران نيز براي دانشگاه معرفي خواهد شد. به گزارش مهر، دانشگاه علوم پزشکي ايران با سابقه سه دهه فعاليت در آبان ماه سال 89 با دستور کارگروه خروج دستگاه هاي اجرايي از پايتخت از سوي دکتر مرضيه وحيددستجردي وزير بهداشت وقت، منحل و بخش هاي آموزشي، دانشجويي و تحقيقاتي به دانشگاه علوم پزشکي تهران و بخش هاي بهداشتي و درماني به دانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي واگذار شد.

پس از عزل دستجردي از سوي احمدي نژاد، دکتر محمدحسن طريقت منفرد وزير بهداشت شد و در فروردين ماه سال 92 دانشگاه علوم پزشکي ايران را به حالت قبل بازگرداند. در حال حاضر به دليل مسائل ناشي از اين تغييرات دکتر مصطفي محقق مسئوليت معاونت دانشجويي و فرهنگي دو دانشگاه علوم پزشکي تهران و ايران را به طور همزمان برعهده دارد تا خللي در امور دانشجويي و رفاهي دو دانشگاه بوجود نيابد.

10 آبان؛ آخرين مهلت ثبت نام دانشجويان نمونه کشور

آخرين مهلت ثبت نام در فرايند معرفي دانشجوي نمونه کشوري، تا 10 آبان اعلام شد.محمد حسن يوسفي در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: مهلت ثبت نام در فرايند معرفي و تقدير از دانشجويان نمونه کشوري تا 10 آبان ماه جاري در سامانه خدمات آموزشي ادامه دارد.به گفته وي، تاکنون بيش از 3500 نفر در سامانه خدمات آموزشي ثبت نام کرده اند.وي درباره تعداد ثبت نام کنندگان در مقاطع، جنسيت و وضعيت تاهل، گفت: 2195 دانشجوي متاهل، 195 دانشجوي مجرد، 1500 دانشجوي زن، 1900 دانشجوي مرد، 190 نفر در مقطع کارداني، کارشناسي ناپيوسته 260 نفر، کارشناسي ارشد ناپيوسته 1026 نفر، کارشناسي ارشد پيوسته 70 نفر، دکتري تخصصي 647 نفر، دکتري حرفه اي دامپزشکي 15 نفر ثبت نام کرده اند.مديرکل دانشجويان داخل، اظهار داشت: در گروه فني مهندسي 1010 نفر، در گروه علوم انساني 127 نفر، در گروه علوم پايه 450 نفر، در گروه هنر 203 نفر، در گروه کشاورزي 341 نفر و در گروه دامپزشکي 341 نفر متقاضي شرکت در اين جشن هستند.به گفته يوسفي، 470 دانشجو از دانشگاه آزاد، 140 دانشجو از دانشگاه فني و حرفه اي، 242 دانشجو از دانشگاههاي غيردولتي و 492 نفر از دانشگاه پيام نور ثبت نام کرده اند.به گزارش مهر، جشن تقدير از دانشجويان نمونه کشوري دانشگاههاي وزارتخانه هاي علوم و بهداشت هرساله با حضور رئيس جمهور، وزراي بهداشت و علوم برگزار مي شود.

ابلاغ قانون اختصاص 30 درصد ظرفيت پزشکي به پذيرش بومي

جزئيات تعهد و حدود خدمت

قانون اصلاح بند 3 ماده واحد قانون برقراري عدالت آموزشي در پذيرش دانشجو در دوره هاي تحصيلات تکميلي و تخصصي که بر پذيرش 30 درصد دانشجوي بومي در رشته پزشکي و دستياري تخصصي باليني تاکيد داشت، ابلاغ شد.به گزارش خبرنگار مهر، قانون اصلاح بند 3 ماده واحد قانون برقراري عدالت آموزشي در پذيرش دانشجو در دوره هاي تحصيلات تکميلي و تخصصي پس از ابلاغ از سوي لاريجاني به رئيس جمهور، در نامه اي از سوي رئيس جمهور نيز به دو وزارتخانه بهداشت و علوم ابلاغ شد. در نامه شماره 44976/367 مورخ 22 مهرماه 92 از سوي علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي به حجت الاسلام دکتر حسن روحاني رئيس جمهور اعلام شده است در اجراي اصل 123 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران قانون اصلاح بند 3 ماده واحده قانون برقراري عدالت آموزشي در پذيرش دانشجو در دوره هاي تحصيلات تکميلي و تخصصي که با عنوان طرح دوفوريتي به مجلس شوراي اسلامي تقديم شده بود، با تصويب در جلسه علني روز چهارشنبه مورخ 10 مهرماه 92 و تاييد شوراي نگهبان به پيوست ابلاغ مي شود.

همچنين حسن روحاني رئيس جمهور در نامه اي به شماره 132683 مورخ اول آبان ماه 92 به دو وزارتخانه علوم، تحقيقات و فناوري - بهداشت، درمان و آموزش پزشکي اين مصوبه را ابلاغ کرده است.

قانون اصلاح بند 3 ماده واحد قانون برقراري عدالت آموزشي در پذيرش دانشجو در دوره هاي تحصيلات تکميلي و تخصصي

ماده واحد - بند 3 ماده واحد قانون برقراري عدالت آموزشي در پذيرش دانشجو در دوره هاي تحصيلات تکميلي و تخصصي مصوب 29 فروردين ماه 89 و تبصره آن به شرح زير اصلاح مي شود:

3 - وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي موظف است سي درصد (30 درصد) ورودي رشته هاي پزشکي عمومي، دستياري تخصصي پزشکي و ساير رشته هاي گروه پزشکي را از طريق جذب دانشجوي بومي با اولويت مناطق محروم و متناسب با نياز استانها و در چهارچوب نظام سطح بندي پذيرش کند.

تبصره 1 - تعهد اخذ شده از مشمولان اين بند براي خدمت در مناطق مورد تعهد سه برابر مدت تحصيل است و قابل خريد و جابجايي نيست.

تبصره 2 - ارائه مدرک تحصيلي مشمولان مذکور بعد از اتمام تعهد مورد نظر، مجاز است و نامبردگان در زمان تعهد مجاز به فعاليت پزشکي در ساير نقاط کشور نيستند.

تبصره 3 - تحصيل دانشجويان بومي موضوع اين بند در دانشگاه هاي استان مربوطه در اولويت است. در صورتي که داوطلب مذکور نمره لازم براي تحصيل در دانشگاه هاي ديگر را کسب کرده باشد، تحصيل او برابر مقررات اين بند منوط به موافقت وي خواهد بود.

تبصره 4 - ادامه تحصيل در مقاطع آموزشي بالاتر، پس از طي حداقل نيمي از مدت زمان تعهد مشمولان اين بند امکان پذير است.

تبصره 5 - نقل و انتقال مشمولان اين بند تابع مقررات اين قانون است.

قانون فوق مشتمل بر ماده واحده در جلسه علني روز چهارشنبه مورخ دهم مهرماه 1392 مجلس شوراي اسلامي تصويب شد و در تاريخ 14 مهرماه 92 به تاييد شوراي نگهبان رسيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي