جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/08/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4561

 در استان 

 زباله چشم‌اندازهاي طبيعي را براي گردشگران كم جاذبه مي‌كند

ساري- عبدالرحيم ديوسالار

انباشت زباله‌ها و توليد بوي نامطبوع از مواد آلي آن موجب زشتي محيط شده و چشم‌اندازهاي طبيعي را براي گردشگران كم جاذبه مي‌كند و همچنين توليد بوهاي نامطبوع از مواد آلي موجود در زباله‌ها در اثر نشو و نماي موجودات بيماري‌زاي ذره بيني از مشكلات ديگري هستند كه توسط زباله‌ها به وجود مي آيند. گردآوري زباله‌ها در فضاي آزاد طبيعي و سوزاندن آنها نيز باعث تخريب محيط زيست مي‌شود.

توجه به محيط زيست و از آن جمله مواد زائد جامد مسأله‌اي است كه در سالهاي اخير مورد توجه خاص جهانيان قرار گرفته است. انسان و بسياري از موجودات كره زمين به شيوه‌هاي مختلف زباله‌ساز هستند كه كنترل آنها نوعي تضمين در سلامت و بقاي محيط زيست به شمار مي‌رود.

انسان انواع مواد را با سختي از طبيعت به دست مي آورد و به آساني تبديل به زباله كرده و به طبيعت باز مي‌گرداند. در گذشته زباله در دوري تكويني ايجاد و تبديل مي‌شد، اما امروزه ديگر امكان چنين دوري وجود ندارد، زيرا ميزبان زباله‌ها و نوع آنها فراتر از آن است كه تجزيه و تبديل آن ها در يك دوره زماني مناسب ممكن باشد. در يك زيست بوم بكر و دست نخورده، مواد قابل تجزيه زباله‌ها به وسيله باكتريها تجزيه شده مجدداً توسط موجودات و گياهان مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اما يك اجتماع پرجمعيت انساني به اندازه اي زباله‌هاي گوناگون توليد مي‌كند كه تجزيه طبيعي آنها در محيط غير ممكن است.

بعضي از زباله‌ها نيز اصولاً در طبيعت غيرقابل تجزيه هستند ، بنابراين افزايش زباله‌ها باعث آلودگي زمين، هوا و آب مي‌شود

رودخانه‌ها و دريا به نحو روزافزوني با زباله و پسابهاي صنعتي در حال آلوده شدن هستند

محيط زيست ما در حال رويارويي با چالشهاي انساني است كه چنانچه با آن ها برخورد فوري و موثر نشود ، اثرات عميق در توسعه پايدار بر جاي خواهد گذاشت. واقعيت اين است كه جوامع نمي توانند به منابع طبيعي از قبيل رودخانه‌ها، چشم‌اندازهاي طبيعي و درياها به عنوان مكاني براي دفن زباله يا منبع نامحدود نعمت بنگرند. حقايق روشن هستند، رودخانه‌ها، درياها و كلاً طبيعت به گونه‌اي فزاينده به وسيله فاضلابهاي تصفيه نشده، آلاينده‌هايي كه منشأ زميني دارند ، ته مانده زباله و پسابهاي صنعتي كه باقي مانده آبريزهايي هستند كه به گونه‌اي مناسب مديريت نشده اند، در حال آلوده شدن هستند.

زباله هاي دريايي سالانه در حال كشتن قريب به يك ميليون پرنده و 100 هزار پستاندار دريايي و لاك پشت است، با بيش از 40 درصد جمعيت انساني كه در سواحل زندگي مي‌كنند و اين تعداد در حال ازدياد به نظر مي‌رسد، مشكلاتي را به وجود مي آورند.

کاهش حجم زباله با توجه به فضاي زيادي که دفع بهداشتي آن نياز دارد ضروري است

تجمع زباله‌هاي پلاستيكي در سواحل و آب هاي ساحلي كشورمان حيات آبزيان را كه از مواد غذايي همراه اين زباله‌ها تغذيه مي كنند به خطر انداخته است ، گزارشهاي تحقيقاتي حاكي از آن است كه پلاستيك بر خلاف مواد طبيعي در محيط زيست به سادگي تجزيه نمي‌شود. جريانهاي دريايي حجم عظيمي از زباله‌هاي پلاستيكي را به سواحل آورده و انبار مي‌كند. زباله‌هاي پلاستيكي در درياها و اقيانوسها حيات دست كم 267 گونه جانوري، از جمله مرغهاي دريايي، لاك‌پشتها، فكها و انواع ماهيها كه در پي خوردن مواد غذايي همراه با زباله پلاستيكي و يا گرفتار شدن درون آنها هستند را به خطر انداخته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي