جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/08/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4565

 ميز خبر 

عراقچي: هرگونه راه‌حلي که متضمن لغو تحريم‌ها نباشد مورد پذيرش ما نيست

مذاکره کننده ارشد ايران با 1+5 در واکنش به اظهارات مذاکره‌کننده آمريکا در گروه 1+5 مبني بر اين‌که "هنوز هيچ پيشنهادي به ايران براي لغو تحريم‌ها داده نشده است" تاکيد کرد: هرگونه راه‌حلي که متضمن لغو تحريم‌ها نباشد، مورد پذيرش ما نيست.

معاون وزير خارجه و عضو تيم مذاکره‌کننده ايران با 1+5 در گفت‌وگو با خبرنگار انرژي هسته‌اي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در پاسخ به اين پرسش آيا مذاکرات کارشناسي ميان ايران و 1+5 در وين که 8 و 9 آبان برگزار شد به ويژه درباره تحريم‌ها مثبت بوده است؟ خاطرنشان کرد: در طول مذاکرات انجام شده در ژنو و مذاکرات کارشناسي ميان ايران و 1+5 در وين صرفا قابليت‌ها و امکانات هر طرف در جريان مذاکرات بحث و بررسي شد و هنوز هيچ توافقي درباره اين موضوعات بين دو طرف حاصل نشده است.

تاکيد وزراي خارجه مصر و آمريکا بر پايان تنش‌ها در روابط دو کشور

وزراي امور خارجه مصر و ‌آمريکا در کنفرانس مطبوعاتي مشترکي بر اهميت روابط استراتژيک ميان دو کشور و عادي شدن هر چه سريعتر اين روابط تاکيد کردند.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، جان کري، وزير امور خارجه آمريکا و نبيل فهمي، همتاي مصري‌اش در کنفرانس مطبوعاتي مشترکي که پس از مذاکرات دو طرف برگزار شد تاکيد کردند که روابط دو کشور هرچه سريعتر بايد به وضعيت عادي باز گردد؛ چرا که اين امر به نفع تمامي منطقه خاورميانه و نيز دو کشور است.

کري گفت: روابط ما با مصر بر اساس منافع ملي دو کشور است و ما بايد چالش‌هايي که در دو سال گذشته در اين زمينه به وجود آمده را پايان دهيم. ما به اينجا آمده‌ايم تا درباره آينده خاورميانه و روابط استراتژيک قاهره و واشنگتن گفتگو کنيم.وزير امور خارجه آمريکا ادامه داد: من به ملت مصر مي‌گويم که واشنگتن دوست و شريک مصر است و مصر يک شريک اصلي و حياتي ما در خاورميانه است.آمريکا دوست دارد در پيروزي ملت مصر شريک باشد. مصر به عنوان کشوري که يک چهارم اعراب جهان در آن سکونت دارند، نقش موثري در تحولات خاورميانه و جهان عرب دارد و آنچه که در مصر روي مي‌دهد براي آمريکا و خاورميانه اهميت بسيار زيادي دارد.

تلاش اسرائيل براي فروش گنبد آهنين به کره‌جنوبي

شرکت اسرائيلي رافائل در تلاش است تا سيستم ضد موشکي گنبد آهنين خود را به کره جنوبي بفروشد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري لنتا، رژيم صهيونيستي تلاش دارد تا با ارزان جلوه دادن سامانه دفاع موشکي گنبد آهنين، به نگراني مقامات کره جنوبي نسبت به افزايش هزينه‌هاي دفاعي براي مقابله با تسليحات غيرپيشرفته کره شمالي واکنش نشان دهد.

اين مباحث را توليدکنندگان اسرائيلي در جريان نمايشگاه فناوري‌هاي دفاعي و فضايي سئول آدکس 2013 مطرح کردند. در حالي که تعدادي از مقامات کره جنوبي در اين نمايشگاه ابراز نگراني کردند که افزايش هزينه‌هاي دفاعي ممکن است باعث ورشکستگي کره جنوبي شود، نمايندگان شرکت رافائل رژيم صهيونيستي، اصلي‌ترين مزيت توليدات خود را مقرون به صرفه بودن آن‌ها دانستند.

به گفته مقامات کره جنوبي، ساخت سيستم‌هايي که در مقابل آتش توپخانه يا موشک‌هاي غير هدايت شونده دفاع کنند، به مراتب گران‌تر از ساخت تجهيزات توپخانه، توپ و يا موشک‌هايي است که خود کره شمالي توليد مي‌کند.

خبرگزاري فرانسه: رهبر ايران از مذاکرات هسته‌ اي حمايت کرد

خبرگزاري فرانسه به انعکاس بيانات رهبر انقلاب اسلامي ايران پرداخت و گزارش داد که ايشان روز يکشنبه حمايتش از مذاکرات هسته‌اي با قدرت‌هاي غربي را بيان و در عين حال نسبت به آن‌ها ابراز بدبيني کرد.به گزارش ايسنا خبرگزاري فرانسه در گزارشي با عنوان «آيت‌الله خامنه‌اي خوش‌بين نيست، ولي از مذاکرات هسته‌اي حمايت مي‌کند» نوشت: آيت‌الله علي‌خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي ايران روز يکشنبه گفت که کسي نبايد تيم مذاکره‌کنندگان هسته‌اي ايران را سازشگر بداند.

اين خبرگزاري علاوه بر آن به بخشي از اظهارات ايشان درباره اين‌که نسبت به مذاکرات هسته‌اي خوش‌بين نيست، ولي اين مذاکرات ضرري هم ندارد اشاره کرد.

تمديد حالت فوق‌العاده در تونس

رئيس‌جمهوري تونس حالت فوق‌العاده در اين کشور را تمديد کرد.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، «منصف المرزوقي» حالت فوق‌العاده در اين کشور را به علت افزايش خشونت‌ها و درگيري نيروهاي امنيتي و ارتش با تندرو‌ها تا سال آينده ميلادي تمديد کرد.

در بيانيه دفتر رياست‌جمهوري تونس آمده است که المرزوقي حالت فوق‌العاده را در سراسر تونس تا پايان ژوئن 2014 تمديد کرده است. حالت فوق‌العاده در تونس از زمان انقلاب 14 ژانويه در سال 2011 برقرار شده و تا كنون بار‌ها تمديد شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي