جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/08/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4568

 سرمقاله 

 همسان سازي امتيازها الويت مذاكرات هسته‌اي

حميدرضا عسگري

در آستانه برگزاري دور جديد مذاکرات هسته اي ميان ايران و گروه 1+5، بسياري از مطبوعات و رسانه هاي مختلف گمانه زني، اخبار و همچنين شايعات فراواني درباره محتواي مذاکرات پيشين و پيشنهادهاي احتمالي طرفين درنشست آتي، را مطرح كرده‌اند.

گفتارهاي گوناگوني دراين مدت مطرح شده كه هركدام مي‌تواند تحليلي از نوع نگرش غرب به برنامه هسته اي ايران باشد. چون تمامي تحليل‌ها و گمانه زني‌ها حاصل پارامترهايي است كه ازواقعيات موجود برداشت مي شود.

درچند وقت اخير اكثر اين تحليل‌ها و حتي برخي موضع گيري‌هاي مقامات رسمي غرب براين رويه بوده است كه تحريم‌هاي تصويب شده فعلي برعليه اقتصاد ايران دست نخورده باقي خواهد ماند و صرفاً برخي امتيازات تشويقي به ايران ارائه خواهد شد تا روند مذاكرات و بررسي صحت صلح آميز بودن برنامه هسته‌اي ايران مشخص گردد.

حلقه مفقوده در اين مذاكرات مولفه اعتماد است كه درطي چند سال گذشته به شدت مورد آسيب واقع شده و غلظت آن از سوي غرب بسيار بيشتر است.

ايران فعاليت‌هاي اتمي خود را تحت نظر سنگين ترين نظارت‌هاي شبانه روزي انجام مي‌دهد و به طورعلني ازسوي مقامات عالي رتبه كشورمان تاكيد شده كه ساخت و استفاده از سلاح هسته‌اي يك خط قرمز اخلاقي و شرعي است. اما نگرش سياسي و اميال خاص غرب در بزرگ نمايي خطر فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران اين بي اعتمادي به حسن نيت 1+5 را دچار ابهام ساخته است.

با اين حال استفاده از منطق ديپلماسي مي‌تواند راه‌گشاي اين بن بست باشد. همانطور كه به طور نسبي شاهد عملكرد بهتري ازسوي مذاكره كنندگان نسبت به دوره‌هاي قبل بوده‌ايم، احتمال توافق برسر رسيدن به يك روش مناسب گفتگو دور از ذهن نيست.

اما مسئله اصلي براي تيم مذاكره كننده و ملت ايران، تساوي و تعادل در نوع خواسته‌ها و رد و بدل شدن امتيازات مي باشد. بر اساس ادعاي بسياري از منابع، پيشنهاد جديد غرب براي ايران به اين منوال است كه اگر ايران در طول برگزاري مذاکرات هسته اي و تا زمان توافق بر سر جزئيات، فعاليت هاي هسته اي خود را تعليق کند، اجازه خواهد يافت به بخشي از درآمدهاي حاصل از فروش نفت خود در خارج از کشور دسترسي يابد!.

در حقيقت، غربي ها معتقدند با اين کار، مي توان ضمن حفظ ساختار تحريم ها، مشوقي اقتصادي به ايران ارائه كنند تا مذاكرات ادامه يابد و خواسته هاي غرب در حصول اطمينان از صلح آميزبودن برنامه هسته‌اي ايران ميسر گردد.

اين در حالي است که مقامات ايراني بارها به صراحت اعلام کرده اند موضوع ادامه غني سازي در خاک ايران، خط قرمزي است که عبور از آن به هيچ وجه و تحت هيچ شرايطي ممکن نيست. از سوي ديگر، خود غربي ها نيز به خوبي مي دانند که نخستين خواسته ايران در جريان مذاکرات، به رسميت شناختن حق ايران براي داشتن برنامه صلح آميز هسته اي، از جمله غني سازي اورانيوم است.

پر واضح است که اين پيشنهاد و امثال آن، مورد پذيرش تيم مذاکره کننده هسته‌اي و ملت ايران قرار نخواهد گرفت، بلکه به دليل ماهيت تحقير آميزش حتي مي تواند اصل مذاکرات را با خطر توقف روبرو سازد. اما نبايد فراموش كرد كه توقف و شكست احتمالي مذاكرات نيز خطرات و آسيب‌هاي جدي خود را به همراه خواهد داشت...

با اين حال آنچه گفته شد برپايه تحليل‌هاي موجود از برخي واقعيات و گمانه زني هاي سياسي بود، اما بايد ديد که آيا غرب مي تواند اين بار مسير واقع بيني در پيش گرفته و از ارائه پيشنهادات غيرمنطقي به ايران خودداري کند يا خير.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي