جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/08/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4568

 چرا سرما مي‌ خوريم؟  

شيپور استاش در کودکان کوتاه‌تر و گشادتر است، به همين دليل در سرماخوردگي کودکان بيشتر شاهد عفونت‌هاي گوش هستيم.‌ يکي از علامت‌هاي شاخص آمدن پاييز، برگريزان و کاهش محسوس دماي هواست.

به گزارش سيب ؛ اين تغيير اقليمي زيبا با خود بيماري‌هايي به همراه دارد. مهم‌ترين بيماري‌اي که تاکنون درماني کامل براي آن يافت نشده سرماخوردگي است. سرماخوردگي هر ساله هزينه زيادي را به اقتصاد کشور وارد مي‌کند؛ هزينه‌هايي مثل غيبت از محل کار يا رفتن به پزشک و خريد دارو. ويروس سرماخوردگي در مرحله اول به حلق و بيني و گاهي نيز به گوش حمله مي‌کند و مشکلاتي را براي فرد مبتلا به وجود مي‌آورد. دکتر ابراهيم رزم‌پا، فوق‌تخصص جراحي سر و گردن و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در اين باره بيشتر توضيح مي‌دهد.

چرا در فصل سرما، سرماخوردگي و آنفلوآنزا نسبت به ديگر فصول شدت مي‌يابد؟

يکي از ويژگي‌هاي فصل پاييز تغييرات آب و هوايي ناگهاني است. افت شديد دما در بدن هر فرد تغييراتي ايجاد مي‌کند، زيرا کاهش دما روي سيستم ايمني بدن تاثير مي‌گذارد و آن را ضعيف مي‌کند و در نتيجه بدن مستعد بيماري مي‌شود و ويروس وارد شده بسرعت عملکرد خود را آغاز مي‌کند. عامل مهم ديگري که به ويروس‌ها اجازه فعاليت بيشتري مي‌دهد محيط بسته‌اي است که افراد در آن زندگي مي‌کنند. در محيط بسته، ويروس‌ها قابليت جابه‌جايي ندارند و در يک مکان جمع مي‌شوند. در اين فصل از وسايل گرمايشي نيز استفاده مي‌شود. اين وسايل، خشکي هوا را زياد و خشکي نيز مخاط تنفسي و مخاط بيني را در مقابل عفونت‌ها ضعيف مي‌کند و خودبه‌خود شيوع بيماري‌هاي ويروسي دستگاه تنفسي فوقاني بالا مي‌رود.

با توضيحاتي که داديد مي‌توان گفت افرادي که دچار بيماري‌هاي زمينه‌اي يا نقص سيستم ايمني هستند بيشتر در معرض خطرند؟

کاملا درست است. بيماراني که سيستم ايمني ضعيف‌تري دارند مانند بيماراني که شيمي‌درماني مي‌شوند يا مبتلا به يکي از بيماري‌هاي خاص هستند، افراد مسن يا کودکان بيشتر در معرض خطرند. البته ويروس، همه افراد سالم يا بيمار را درگير مي‌کند، ولي طبيعي است شدت علائم بيماري به مقاومت بدن فرد بستگي دارد.

برخي افراد مدام سرما مي‌خورند. آيا به دليل ضعف در سيستم ايمني است؟

البته مي‌تواند به همين دليل باشد. ولي همان طور که اشاره کرديد برخي بخصوص کودکان دبستاني، چند بار در سال سرما مي‌خورند. قطعا کودک سيستم ايمني ضعيف‌تري نسبت به يک بزرگسال دارد، اما عامل مهم در سرماخوردگي کودکان محيطي است که کودک مدت طولاني در آن قرار مي‌گيرد. اين محيط‌ها بسته هستند و چند نفر در کنار هم قرار مي‌گيرند.وجود ويروس در بدن يک کودک بسرعت به ديگران انتقال مي‌يابد. اين چرخه بايد قطع شود، ولي در محيطي مانند مدرسه يا محل کار قطع اين چرخه کمي دشوار است.

عفونت ويروسي چگونه بدن را درگير مي‌کند؟

عفونت ويروسي از راه هوايي وارد بدن مي‌شود و علاوه بر بيني، سينوس‌ها، حلق و گوش را نيز درگير مي‌کند. سرماخوردگي يک بيماري سيستميک محسوب مي‌شود و فرد مبتلا ممکن است درد عضلاني نيز داشته باشد. خستگي و بي‌حالي مفرط نيز از ديگر علائم فعاليت ويروس در بدن است، زيرا بدن در اين حالت انرژي زيادي صرف مبارزه با ويروس مي‌کند. عفونت‌هاي ويروسي سرماخوردگي کمتر با تب همراهند، ولي آبريزش، سوزش گلو و گلودرد نشانه‌هاي واضحي است که تقريبا در همه بيماران مبتلا به سرماخوردگي مي‌بينيم. البته در برخي مواقع ممکن است عفونت در گوش ظاهر شود.

درباره عفونت‌هاي گوش بيشتر توضيح دهيد.

گوش از طريق شيپور استاش (لوله‌اي که از طرف عقب بيني به گوش راه پيدا مي‌کند و تهويه گوش مياني از طريق اين لوله انجام مي‌شود) درگير مي‌شود. وقتي عفونت به اين مجرا راه مي‌يابد، فشار منفي در گوش ايجاد مي‌شود و شيپور استاش عملکرد طبيعي خود را از دست مي‌دهد.شيپور استاش در کودکان کوتاه‌تر و گشادتر است، به همين دليل در سرماخوردگي کودکان بيشتر شاهد عفونت‌هاي گوش هستيم.

آيا سرماخوردگي به درمان نياز دارد؟

عفونت‌هاي ويروسي دستگاه تنفسي فوقاني اغلب مواقع خود به خود و بعد از يک دوره بيماري بهبود مي‌يابد و نيازي هم به درمان ندارد ولي گاهي ديده مي‌شود با پايين آمدن سيستم ايمني، عفونت ميکروبي نيز بر عفونت ويروسي سوار مي‌شود که در اين شرايط حال جسماني بيمار وخيم تر خواهد شد. اينجاست که يک سرماخوردگي ساده به يک گلو درد چرکي تبديل شده و تب و لرز و ساير نشانه‌ها بروز مي‌کند. در اين مواقع بايد از آنتي‌بيوتيک براي درمان عفونت باکتريايي استفاده شود. براي سرماخوردگي به دادن آنتي بيوتيک نياز نيست و متاسفانه به غلط براي اين بيماران آنتي‌بيوتيک تجويز مي‌شود. تجويز آنتي‌بيوتيک بدون دليل مشخص باعث مي‌شود مقاومت بدن در برابر آنتي‌بيوتيک‌ها افزايش يابد و اگر بيماري عفوني جدي پيش آيد براحتي نمي‌توان آن را کنترل کرد. در بدن ما ميکروب‌هاي طبيعي زندگي مي‌کنند که هيچ ضرري هم براي بدن ندارند. تجويز آنتي‌بيوتيک بي‌مورد اين ميکروب‌ها را از بين مي‌برد.

توصيه شما براي مبتلايان به سرما خوردگي چيست؟

سرماخوردگي حدود هفت تا ده روز طول مي‌کشد. در اين مدت بهتر است استراحت کافي داشته باشيد و از خوددرماني پرهيز کنيد. در صورتي که زمان بيشتر از اين باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنيد.

هنگام بروز علائم، مصرف مايعات گرم و غذاهايي مانند سوپ و آش را بالا ببريد. استفاده از آبميوه‌هاي حاوي ويتامين ث، سيستم ايمني بدن را تقويت مي‌کند. سعي کنيد رطوبت محل زندگي‌تان را بيشتر کنيد. اين کار را مي‌توانيد با استفاده از بخور انجام دهيد.

اگر دچار گلودرد يا سوزش گلو هستيد، مي‌توانيد يک قاشق غذاخوري نمک را در يک ليوان آب بريزيد، آن را هم بزنيد و سپس آب نمک را غرغره کنيد. اين کار براي تسکين گلو درد بسيار مفيد است.

گرچه ويروس در فضا پخش مي‌شود، ولي مهم‌ترين راه انتقال، دست‌هاي آلوده به ويروس است. سعي کنيد در اين ايام از دست دادن يا روبوسي با دوستان پرهيز کنيد يا به اشياي فردي که سرما خورده است، دست نزنيد.

مدام دست‌هاي خود را با آب و صابون بشوييد اين کار زنجيره انتقال ويروس را مي‌شکند.

دارويي گياهي به نام سرخارگل وجود دارد که سيستم ايمني را قوي‌تر مي‌کند. اين دارو براي پيشگيري از بيماري است و افرادي که سيستم ايمني ضعيف‌تري دارند در فصول سرد سال مي‌توانند از آن استفاده کنند.

در ضمن افرادي که سيستم ايمني ضعيف‌تري دارند مي‌توانند به پزشک مراجعه و با نظر او واکسن آنفلوآنزا دريافت کنند. بهترين زمان براي تزريق واکسن مهر و آبان است، البته در ماه آذر نيز مي‌توان اين واکسن را دريافت کرد، ولي اقدام سريع‌تر براي تزريق واکسن مي‌تواند در پيشگيري موثرتر باشد.

ورزش منظم را از ياد نبريد. ورزش سيستم ايمني بدن را تقويت مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي