جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/08/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4568

 تريبون اقتصادي 

 رئيس کل بانک مرکزي:

من هيچ وقت نگفتم دلار 3 هزار توماني قيمت واقعي است

رئيس کل بانک مرکزي در جلسه کميسيون اقتصادي با تأکيد بر اينکه تغيير نرخ سود در شرايط فعلي به صلاح نيست، گفت: بانک مرکزي به شوراي پول و اعتبار پيشنهاد داده فقط نرخ اوراق مشارکت تغيير پيدا کند.ابراهيم نکو عضو کميسيون اقتصادي در گفت‌وگو با تسنيم به بيان جزئيات جلسه اين کميسيون با رئيس کل بانک مرکزي پرداخت و گفت: سيف در اين جلسه به بيان توضيحاتي درباره نرخ کف دلار پرداخت و گفت بنده در حاشيه صبحانه کاري اتاق ايران گفتم بعيد است نرخ دلار بيشتر از اين پايين بيايد، آن زمان دلار 2900 تومان بود من هيچ وقت نگفتم دلار 3 هزار توماني قيمت واقعي است.

نکو تأکيد کرد: رئيس کل بانک مرکزي همچنين اين را هم گفت که معتقدم پايين آمدن نرخ دلار بيش از اين منطقي نيست. چرا که وقتي بدون دليل و با خوشبيني قيمت به راحتي کاهش پيدا مي‌کند به سادگي مي‌تواند با يک خبر بد افزايش پيدا کند.وي تصريح کرد: سيف اعلام کرد که سياست بانک مرکزي حرکت به سمت يکسان‌سازي نرخ ارز است.

رئيس دفتر رئيس جمهور:

شرکت هاي اروپايي و آمريکايي براي بازگشت به صنعت انرژي ايران محدوديتي ندارند

رئيس دفتر رئيس جمهور با تشريح سياست‌هاي جديد دولت تدبير و اميد براي بازگشت شرکت‌هاي بزرگ اروپايي و آمريکايي به صنايع انرژي ايران اعلام کرد: با توجه به فعاليت هاي دستگاه ديپلماسي اقتصادي کشور تا چند سال آينده شاهد افزايش مشارکت شرکت‌هاي بزرگ جهان در اقتصاد ايران خواهيم بود.محمد نهاونديان گفت: در حال حاضر ظرفيت هاي اقتصادي و فني غيرقابل انکاري در کشور به وجود آمده است.وي با تاکيد بر اين که در چند سال گذشته تحريم هاي ظالمانه يک پرده اي بر روي توانمندي هاي فني و اقتصادي ايران به وجود آورده است تصريح کرد: با توجه به فعاليت هاي دستگاه ديپلماسي اقتصادي کشور فرصت هاي جديدي براي ايران براي ارتباط با جامعه جهاني به وجود آمده است و آن جو رواني گذشته شکسته شده است.

نهاونديان در پاسخ به اين سوال که آيا دولت تمايلي براي بازگشت شرکت هاي آمريکايي به صنايع انرژي ايران دارد توضيح داد: در نمايشگاه آب و برق مشارکت شرکت هاي اروپايي و آمريکايي حاکي از آن است که اين شرکت ها براي بازگشت به صنعت انرژي و اقتصاد کشور محدوديتي ندارند.

احتمال لغو تحريم هاي نفتي بر ضد تهران

احتمال لغو تحريم هاي اقتصادي و تجاري بر ضد ايران تا اوايل سال آينده و بازگشت ايران به بازار جهاني صادرات نفت کشورهاي رقيب در سازمان اوپک را به شدت نگران کرده است.

به گزارش تسنيم ،در شرايطي که رقباي ايران در اوپک سعي دارند تا با رقابت شديدي نفت سنگين خود را در بازارهاي جهاني عرضه کنند، بازگشت ايران به بازار جهاني صادرات نفت مي تواند جنگ قيمتي را در بين کشورهاي عضو اوپک تشديد کند.

بر اساس اين گزارش تحريم‌هاي بين‌المللي بر ضد ايران ميزان صادرات نفت اين کشور را از ابتداي سال 2012 ميلادي به نصف کاهش داده و به کمتر از يک ميليون بشکه در روز رسانده است. ولي اميدواري ها نسبت به حل و فصل موضوع هسته اي ايران موجب شده تا احتمال لغو تحريم هاي نفتي بر ضد تهران افزايش يابد.

استراتژيست هاي نفتي بر اين باورند که لغو تحريم ها بر ضد ايران و بازگشت اين کشور به بازار جهاني نفت مي تواند فشار زيادي را بر قيمت انرژي وارد کرده و جنگ قيمتي را در بين اعضاي اوپک افزايش دهد.

تحليلگران در اين باره مي گويند ، بازار نفت هم اکنون روزانه يک ميليون بشکه نفت ايران را از دست مي دهد که در شرايط کنوني عرضه و تقاضاي نفت در بازارهاي بين المللي نيز واقعا نيازي به آن ندارد. اگر تحريم ها لغو شود، ايران بايد براي فروش نفت خود امتيازاتي را براي کاهش قيمت در نظر بگيرد و اين مساله موجب رقابت با ساير کشورهاي عضو اوپک بر سر قيمت و افزايش سهم در بازار جهاني نفت خواهد شد.

يک موسسه مالي اعلام کرد، ايران 26 ميليون بشکه نفت در ذخاير شناور خود دارد. کاهش تنش ها در روابط ايران و آمريکا تاثير زيادي بر افت قيمت جهاني نفت در هفته هاي اخير داشته به طوري که قيمت نفت برنت درياي شمال طي ماه سپتامبر بيش از 7 درصد کاهش داشته است.

البته برخي از کارشناسان و تحليلگران انرژي نيز بر اين باورند که هرگونه اظهار نظر در خصوص لغو تحريم ها و بازگشت ايران به بازار جهاني نفت زودتر از موعد و زودهنگام است و بايد منتظر تحولات بيشتري در اين زمينه باشيم.

گران شدن نان فعلاً منتفي شد

هيات وزيران به منظور جلوگيري از افزايش قيمت‌ کالاهاي اساسي، يارانه مابه التفاوت ارزي خريد اقلام اساسي از جمله گندم را به دو برابر افزايش داد که با اين مصوبه، گران شدن نان فعلاً منتفي شد.در جلسه هيات دولت، نوبخت سخنگوي دولت يکي از مصوبات اين جلسه را دو برابر شدن يارانه دولت براي خريد اقلام اساسي از جمله گندم اعلام کرد و بر همين اساس پرداخت مابه‌تفاوت بابت ارز به اين کالاها به دو برابر افزايش خواهد يافت.

بر اساس اين گزارش، اين اقدام در راستاي جلوگيري از افزايش قيمت‌ کالاي اساسي با توجه به مصوبه مجلس براي اختصاص ارز 2477 تومان است. البته پيش از اين دولت مصوب کرده بود که گندم تنها کالايي است ارز 1226 تومان دريافت مي‌کند. پس از روي کار آمدن دولت جديد ابتدا مقرر شد کالاهاي اساسي با ارز 1226 تومان وارد شوند تا تغييري در قيمت‌ها ايجاد نشود و از تنش در بازار جلوگيري شود اما در مقابل برخي با استناد به بودجه سال 92 نسبت به اين موضوع معترض بودند و در نهايت ارز 1226 تومان براي کالاهاي اساسي حذف شد تا ارز مصوب دريافت کنند.

گزارش برنامه 100 روزه دولت به زودي از سوي رييس جمهور

وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اينکه گزارش برنامه 100 روزه دولت به زودي از سوي رييس جمهور اعلام مي شود، گفت: مشکلات اقتصادي کشور شناخته شده و راه حل هم در قانون براي آن انديشيده شده است.

علي طيب نيا در گفت و گو با خانه ملت، با تاکيد بر اينکه نرخ رشد نقدينگي به شدت کاهش يافته است، درباره ميزان تورم در کشور گفت: روند تورم نقطه به نقطه نزولي شده است و درمهر ماه سال 92 به 36.2 درصد رسيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي