جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4581

 رئيس جمهور:
  سازمان تحريم‌ها شکسته شد، نوبت فعالان اقتصادي است 

دکتر حسن روحاني رييس جمهوري گفت با توافق اخير تيم مذاکره کننده هسته اي ايران با کشورهاي 1+5 سازمان تحريم ها شکسته شد.به گزارش ايرنا، رييس جمهوري در نشستي خبري که با حضور خانواده هاي شهداي هسته اي برگزار شد، نخستين دستاورد توافق ايران با قدرت هاي غربي را تجلي کرامت و بزرگي ملت ايران عنوان کرد و گفت: فعاليت هاي غني سازي ايران همچون گذشته ادامه خواهد يافت.

شعار اين دولت تعامل سازنده با دنيا است

وي افزود: البته همانطور که بارها گفته شده اعتماد يک جاده دوطرفه است و ما هم بايد نسبت به ديگران و به ويژه کشورهاي غربي بتوانيم به اعتماد برسيم؛ البته براي دستيابي به اعتماد کامل راه طولاني در پيش است اما قدم هاي اوليه در اين زمينه برداشته شده است.

روحاني به تعامل با جهان اشاره کرد و اظهارداشت: شعار اين دولت تعامل سازنده با جهان است و اين تعامل سازنده در سايه اعتماد به وجود خواهد آمد که قدم هاي اوليه در اين راستا برداشته شده است.

فعاليت غني سازي ايران به همان صورت سابق ادامه دارد

رييس جمهوري با بيان اين که در متن توافق نامه به صراحت بر حق غني سازي ايران تاکيد شده، گفت: من به ملت ايران اعلام مي کنم فعاليت غني سازي ايران به همان صورت سابق ادامه مي يابد.دکتر روحاني اظهار داشت: اذعان قدرت هاي بزرگ به اين حق مسلم ايران از ديدگاه سياسي و برداشتن مشکلات پيش پاي ملت ايران بسيار ارزشمند است.

وي تاکيد کرد: دستاورد دوم حق غني سازي ملت ايران در خاک ايران است؛ هر کس هر تفسيري مي خواهد بکند. در متن اين توافق به صراحت آمده که ايران غني سازي خودش را انجام خواهد داد و به همين دليل هم به ملت ايران اعلام مي کنم فعاليت غني سازي ايران به همان صورت سابق ادامه مي يابد.

رييس جمهوري کشورمان افزود: در همين دوره شش ماهه توافق هم نطنز، فردو،اراک، اصفهان و بندر عباس به فعاليت خود ادامه مي دهند.روحاني خاطرنشان کرد: دستاورد سوم در اين توافق اين نکته است که قدرت هاي جهاني اعلام کرده اند با پايان يافتن مذاکرات جامع که بلافاصله از امروز به بعد آغاز خواهد شد و توافق جامع تمام تحريم ها برداشته خواهد شد.

وي ادامه داد: تحريم هاي سازمان ملل، تحريم هاي يک جانبه از سوي اتحاديه اروپا يا آمريکا؛ اين که در اين توافق اعلام شده که همه تحريم ها قدم به قدم با ادامه مذاکرات برداشته خواهد شد نکته ديگري است که در اين توافق بر آن تصريح شده است. رييس جمهوري کشورمان با بيان اين که سازمان تحريم با اجراي اين توافق شکسته خواهد شد گفت: چه ديگران از اين لفظ خوششان بياد چه بدشان آيد؛ ترک ها در سازمان تحريم از ديشب آغاز شده و هرچه زمان بگذرد فاصله اين ترک ها بيشتر مي شود.

روحاني تصريح کرد: در اولين قدم ها برخي از تحريم‌ها با اجراي اين توافق برداشته مي شود؛ تحريم‌ها که به صورت فزاينده ادامه مي يافت از امروز و از شروع اين توافق متوقف خواهد شد؛ بخشي از تحريم هاي بانکي در اجراي اين توافق شکسته خواهد شد و اين شش ماه آغازي براي يک تجربه جديد براي ملت ايران است.وي ادامه داد: اگر طرف هاي توافق ما در 1+5 به اين توافق به دقت عمل کنند ايران هم به اين توافق عمل خواهد کرد.

نتيجه اين توافق شروع مذکرات جامع است

رييس جمهوري کشورمان خاطر نشان کرد: نتيجه اين توافق و اجراي آن شروع مذاکرات جامع نهايي است.روحاني تصريح کرد: اين مذاکرات و توافق مذاکرات و توافق اوليه در مسير هسته اي بود و ما خوشحاليم که بعد از 10 سال يک توافق در اين سطح هرچند اوليه و براي شش ماه بين ايران و قدرت هاي بزرگ حاصل شد.

وي اضافه کرد: بلافاصله بحث و مذاکره براي توافق جامع و همه جانبه آغاز مي شود که اين مذاکرات در واقع مي تواند مذاکرات پاياني باشد.

ايران اراده جدي براي ادامه مذاکرات دارد

رييس جمهوري با بيان اين که از طرف ايران اراده جدي براي شروع و ادامه مذاکرات خواهد بود، گفت: اميدواريم طرف مقابل هم همين اراده جدي و صادقانه را داشته باشد.روحاني خاطر نشان کرد: ديديم وقتي احترام متقابل باشد، منافع متقابل باشد و وقتي از موضع برابر با هم سخن مي گوييم حرکت به خوبي به سمت جلو خواهد بود. اميدواريم با همين حصول بتوانيم مذاکرات بعدي را تا توافق کامل ادامه دهيم.

رييس جمهوري در ادامه اذعان داشت: ملت ايران دنبال سلاح هسته اي نيست، بعد از مذاکرات جامع و توافق نهايي و در يک سال ديگر کسي نيايد بگويد ما مانع شديم که ايران به سلاح هسته اي دست يابد؛ اين از آن جوک هاي خنده دار تاريخي است.روحاني اضافه کرد: ايران هيچگاه دنبال سلاح هسته اي نبوده و اين را آژانس در هر بار گفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي