جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4581

 خبر پزشکي 

 چرا همراه غذا بايد پياز بخوريم

بسياري از ما بدون آنکه از خواص پياز مطلع باشيم به صورت سنتي و مداوم کنار غذا آن را مصرف مي‌کنيم غافل از اينکه پياز اثرات درماني زيادي مانند پيشگيري از سرطان، کنترل قند خون و نقش آنتي‌بيوتيکي قوي را دارد.به گزارش فارس شيوا فرجي در مورد خواص پياز و علت مصرف آن در کنار غذا گفت: پياز از ديرباز در غذاي ايرانيان چه به صورت سرخ‌کرده يا خام وجود داشته و گفته مي‌شود که از حدود 6 هزار سال پيش تاکنون به عنوان يک داروي سنتي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

وي با اشاره به اينکه پياز سرشار از ترکيبات گوگردي است و قادر به متوقف کردن روند تغيير شکل سلول‌ها است افزود: به همين دليل گفته مي‌شود که اين نوع ماده غذايي خطر ابتلا به سرطان از جمله سرطان سينه را تا حد زيادي کاهش مي‌دهد و کساني که با غذاي خود کمي پياز خام مي‌خورند کمتر به سرطان مبتلا مي‌شوند.

وي تصريح کرد: همچنين ماده‌اي به نام پروپيل‌سولفات در پياز وجود دارد که از ابتلا به سرطان معده و روده جلوگيري مي‌کند اما نبايد فراموش کرد که پياز خام تأثير بيشتري نسبت به پياز پخته شده بر سلامت بدن دارد.

به گفته اين متخصص تغذيه همچنين ترکيبات گوگرد‌دار در پياز عضلات صاف ريه را تحريک کرده و باعث باز شدن شريان‌هاي کوچک و ناژه‌‌ها مي‌شود و براي همين به آنهايي که دچار سرماخوردگي مي‌شوند مصرف پياز به صورت خام يا در کنار غذا توصيه مي‌شود.

فرجي با تاکيد بر اينکه پياز در تنظيم قند خون نيز بسيار مؤثر است تصريح کرد: در پياز ترکيباتي مانند يک نوع انسولين گياهي وجود دارد که قند خون را تنظيم مي‌کند.

ولي نبايد فراموش کرد که افرادي که دچار قند خون مي‌شوند نبايد بيش از حد پياز مصرف کنند.

عضو انجمن علمي تغذيه ايران گفت: شايد جاي سؤال باشد که چرا در کنار کباب يا غذاهاي بين راهي پياز خورده مي‌شود اما جالب اينجاست که اين ماده غذايي آنتي‌بيوتيک بسيار قوي بوده و در از بين بردن ميکروب‌هاي مختلف نقش مؤثري دارد به همين جهت معمولا در کنار غذاهاي گوشتي و پرچرب و مهمان‌خانه‌هاي بين راهي توصيه مي‌شود تا حتماً پياز در کنار غذا به صورت خام خرده شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي