جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/09/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4583

 ميز خبر 

احمدي نژاد در دادگاه حاضر نشد

سرپرست دادگاههاي کيفري استان تهران گفت: جلسه تحقيقات مقدماتي در رابطه با شکايت صورت گرفته از رئيس جمهور سابق بدون حضور احمدي نژاد برگزار شد.

به گزارش مهر، قاضي محسن افتخاري در جمع خبرنگاران گفت: اين جلسه دو ساعت به طول انجاميد و در آن شکات به طرح شکايات خود پرداختند.

وي افزود: سه قاضي دادگاه ظرف مدت قانوني که حداقل يک هفته است نظر خود را اعلام خواهند کرد. با توجه به اينکه پرونده در تحقيقات مقدماتي است احمدي نژاد مي تواند طي روزهاي آينده براي اداي توضيحات در دادگاه حاضر شود.

دفاع اوباما از توافق هسته‌اي 1+5 با ايران

باراک اوباما گفت که توافق اتمي قدرت‌هاي بزرگ با ايران، به سود امنيت آمريکا است. به گزارش دويچه‌وله باراک اوباما رئيس جمهور ايالات متحده از توافق ميان ايران و گروه 1+5 در ژنو دفاع کرد.

اوباما که در سانفرانسيسکو سخن مي‌گفت، اظهار داشت: «براي اولين بار در يک دهه گذشته، آمريکا توانست جلوي پيشرفت برنامه هسته‌اي ايران را بگيرد و بخش‌هاي کليدي آن را به عقب براند.»

رئيس جمهور آمريکا افزود که با مراقبت دقيق و بي‌سابقه‌ي ناظران بين‌المللي بر تاسيسات هسته‌اي ايران، از دستيابي ايران به تسليحات هسته‌اي جلوگيري خواهد شد.

باراک اوباما تأکيد کرد که در رسيدن به توافق کامل با جمهوري اسلامي هنوز موانع زيادي وجود دارد، با وجود اين، او توافق حاصله در ژنو را يک پيروزي براي ديپلماسي آمريکا ارزيابي کرد.

رئيس جمهوري آمريکا گفت که با راه‌حل‌هاي خشونت‌آميز براي حل مشکلات سياسي موافق نيست. او تصريح کرد: «موضع‌گيري تند و شاخ و شانه کشيدن براي ديگران شايد آسان باشد، اما امنيت ما را تامين نمي‌کند.»

برخي از مقامات آمريکايي، ناخرسندي خود را از توافق هسته‌اي با ايران ابراز کرده‌اند. شماري از سناتورهاي بانفوذ به دنبال تحريم‌هاي تازه‌اي عليه جمهوري اسلامي هستند.

مخالفان نتانياهو: اينقدر عليه توافق ژنو حرف نزن

رئيس حزب مخالف در اسرائيل (حزب کار) اقدامات بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل براي مقابله با توافق هسته اي اخير ميان ايران و 1+5 در ژنو را به "آژير هشدار" تشبيه کرد که نتانياهو آن را يکسره سر مي دهد.

به گزارش هشت صبح به نقل از سايت روزنامه الحيات چاپ لندن، "اسحاق هرتسوگ" با اين توصيف از نخست وزير اسرائيل خواست از شدت لحن اظهارات خود بکاهد و شيوه اي آرامتر نسبت به توافق ايران و غرب اتخاذ کند.

اظهارات هرتسوگ در سايه وجود اختلافاتي در اسرائيل نسبت به موضع نتانياهو نسبت به توافق ايران و 1+5 مطرح شده است. برخي از وزراي کابينه اسرائيل نيز مواضعي در حمايت از موضع نتانياهو اتخاذ کرده اند.وزراي حامي نتانياهو لحن تهديدات و هشدارهاي خود را شديدتر کرده و اعلام کردند که گزينه حمله نظامي به ايران هنوز روي ميز است.

از سوي ديگر مخالفاني هم در اسرائيل وجود دارند که نسبت به سياست هاي نتانياهو و اعضاي تندرو کابينه اش درباره توافق ژنو هشدار مي دهند. رهبر حزب کار اسرائيل توافق ايران و 1+5 را شکستي براي سياست خارجي اسرائيل خواند و از نتانياهو خواست در رفتار خود بازنگري کند و دليل شکست خود در جلوگيري از توافق هسته اي ايران و غرب را پيدا کند.

کرمانشاه ؛ وحشت از زلزله در شهرها

مردم شهرستانهاي قصرشيرين، سرپل ذهاب و گيلان غرب در استان کرمانشاه به علت زلزله و پس لرزه هاي 4 روز گذشته با استقرار 13 هزار تخته چادر در فضاي باز اسکان پيدا کردند.

به گزارش عصر ايران، شهروندان قصرشيرين براي چهارمين شب متوالي از بيم وقوع زلزله و در آمان ماندن از خطرات ناشي از آن را در پارک ها و فضاهاي باز به صبح رساندند هر چند تعداد زمين لرزه هاي ثبت شده از شب گذشته تاکنون بسيار کمتر از وقوع زلزله در شب هاي قبل بوده است.

مسکو: تصميم گيري درژنو2 بدون ايران سخت است

معاون وزير امور خارجه روسيه تصريح کرد: بدون حضور ايران در ژنو 2، اتخاذ تصميماتي که همگان به اجراي آن پايبند باشند، سخت خواهد بود. اين درحالي است که فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحاديه عرب به سوريه، اعلام کرد اححتمال حضور ايران و عربستان در کنفرانس ژنو 2 وجود دارد.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري روسيه اليوم، گنادي گاتيلف، معاون وزير خارجه روسيه در مصاحبهاي در ژنو با بيان اينکه هنوز توافق نهايي درخصوص مشارکت ايران در کنفرانس ژنو2 صورت نگرفته است، تصريح کرد: بدون حضور ايران در اين کنفرانس، اتخاذ تصميماتي که همگان به اجراي آن پايبند باشند، سخت است.

گاتيلف عنوان داشت: بايد براي توافق نهايي درباره فهرست کشورهاي شرکت‌کننده در ژنو2 از جمله ايران تلاش کنيم و اردن، عراق، لبنان و ترکيه در اين نشست شرکت مي‌کنند.

وي خاطرنشان کرد: ما معتقديم که مشارکت ايران در اين کنفرانس امري ضروري و لازم است چرا که ايران کشوري بزرگ در منطقه‌ است و با حوادث سوريه ارتباط دارد.

فرود اضطراري و واژگوني بالگرد ناجا در سراوان

مهارت خلبان بالگرد متعلق به نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران، از بروز حادثه در شهرستان مرزي سراوان جلوگيري کرد. معاون سياسي فرمانداري سراوان روز سه شنبه در اين خصوص به خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي گفت: بالگرد214پليس انتظامي هنگام بازگشت از ماموريت مرزي در آسمان شهر سراوان دچار نقص فني از ناحيه موتور شد.

حميدرضا وکيلي افزود: خلبان براي جلوگيري از سقوط احتمالي بالگرد بر فراز ساختمانهاي مسکوني و جمعيت ساکن در منطقه، به خارج از شهر تغيير مسير فوري داد و در فاصله 30 کيلومتري اقدام به فرود اضطراري کرد.وي گفت: با وجود تلاش خلبان، اين بالگرد هنگام نشستن از ناحيه ملخ عقب با ديوار گلي يک باغ اصابت کرد که باعث واژگوني بالگرد شد.

معاون فرماندار سراوان اظهار داشت: خوشبختانه به هيچيک از چهار سرنشين بالگرد صدمه اي وارد نشده و همگي آنها در سلامت کامل هستند.وي افزود: بالگرد نيروي انتظامي در اين حادثه صدمه جدي نديده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي