جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/09/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4583

 محدوديتها و ممنوعيتهاي کنکور دکتري و شرايط شرکت دارندگان مدرک معادل اعلام شد 

ثبت‌نام در آزمون دکتري نيمه متمرکز سال 93 از ساعت 16 سه شنبه 5 آبان آغاز شده سازمان سنجش آموزش کشور بر همين اساس جزئيات تغييرات، سهميه ها و محدوديتهاي شرکت در اين آزمون را اعلام کرده است.

به گزارش آفرينش به نقل از سازمان سنجش آموزش كشور، امسال با توجه به شوراي مرکزي بورس وزارت علوم در کليه رشته‌هاي امتحاني آزمون دکتري سال 93 به جز رشته‌هاي امتحاني: مجموعه علوم تاريخي 1و 2و 3 (کد 2107، 2108،2109) مجموعه الهيات 1و 2و 3و 4 (کد 2138،2139، 2140،2141) مجموعه کلام (کد 2143)، فقه شافعي (کد2144) از گروه آزمايشي علوم انساني و همچنين زبان و ادبيات فارسي (کد 2801) و زبان و ادبيات عرب (کد 2802) از گروه آزمايشي زبان پذيرش دانشجو براي بورس خارج از کشور انجام خواهد شد.

پذيرش دانشجو براي بورس خارج در کنکور دکتري

اعلام علاقمندي به شرکت در گزينش رشته‌هاي بورس خارج از کشور هيچگونه حقي در خصوص پذيرش براي داوطلبان ايجاد نخواهد کرد و رشته‌هاي قطعي داراي ظرفيت پذيرش براي اعزام به خارج از کشور، پس از بررسي هاي لازم و با توجه به نيازهاي آموزش عالي و نيز متناسب با اعتبارات پيش‌بيني شده متعاقبا توسط سازمان امور دانشجويان وزارت علوم تعيين و اطلاع رساني خواهد شد.

ممنوعيت شرکت کنندگان داراي معدل 14، پذيرفته شدگان سال 92 و اخراجي‌ها

هيچ يک از پذيرفته شدگان نهايي آزمون دکتري (Ph.D) سال 92 حتي در صورت انصراف قطعي از تحصيل حق ثبت‌نام و شرکت در اين آزمون را ندارند.

دانشجويان سال آخر و يا فارغ التحصيلان مقطع کارشناسي ارشد و دکتري حرفه اي (به جز فارغ‌التحصيلان کارشناسي ارشد پيوسته، دکتري حرفه‌اي دامپزشکي و دکتري پزشکي) که معدل آنان کمتر از 14 است، حق ثبت‌نام و شرکت در اين آزمون را ندارند.

مشمولان غايب مجاز به ادامه تحصيل نيستند و در صورت شرکت در آزمون و قبولي در دانشگاه معافيت تحصيلي براي آنان صادر نشده و دانشگاهها مجاز به ثبت‌نام از آنان نيستند.

دانشجويان اخراجي دانشگاهها تا پايان خدمت دوره ضرورت و يا اخذ معافيت دائم، مجاز به ادامه تحصيل نيستند. فارغ التحصيلان دوره دکتري (Ph.D) مجاز به تحصيل مجدد در اين مقطع نيستند.

مدت تحصيل در مقطع دکتري (Ph.D) حداکثر 6 سال است.

امکان شرکت اتباع غيرايراني داراي اقامت قانوني مجاز در کنکور

داوطلبان شرکت‌کننده اتباع غيرايراني بايد علاوه بر شرايط عمومي و اختصاصي اين آزمون روند ثبت‌نام خود را بر اساس مفاد شيوه نامه دانشجويان غيرايراني انجام دهند و تنها اتباع غيرايراني مقيم جمهوري اسلامي ايران و داراي اقامت قانوني مجاز به شرکت در آزمون ورودي دوره دکتري (Ph.D) سال 93 هستند.

اعلام سهميه هاي رزمندگان و مربيان در کنکور

سهميه رزمندگان : بر اساس شرايطي که در دفترچه اعلام شده 20 درصد ظرفيت در هر رشته محل به رزمندگان واجد شرايط که حد نصاب نمره علمي لازم را احراز کرده باشند، اختصاص مي يابد.

سهميه مربيان براساس قانون برقراري عدالت آموزشي در پذيرش دانشجو در دوره‌هاي تحصيلات تکميلي و تخصصي مصوب مورخ 29 فروردين 89 مجلس شوراي اسلامي، 10 درصد سهميه مازاد بر ظرفيت (حداقل يک نفر) براي مربيان رسمي قطعي و يا رسمي آزمايشي دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي وابسته به وزارت علوم به شرط کسب حداقل 80 درصد نمره آخرين فرد پذيرفته شده در گزينش آزاد اختصاص مي‌يابد.

جدول گروه آزمايشي و تعداد 246 کدرشته‌هاي امتحاني و ضرايب دروس و مواد امتحاني

به پاسخهاي غلط در کليه دروس تخصصي، زبان خارجي و استعداد تحصيلي نمره منفي تعلق مي‌گيرد.

داوطلبان متقاضي ثبت‌نام و شرکت در رشته‌هاي امتحاني حقوق بايد توجه داشته باشند که سئوالات اين رشته امتحاني بر اساس متن قانون جديد مجازات اسلامي مصوب اول ارديبهشت 92 طراحي شده و در مورد قانون حمايت از خانواده، قوانين سالهاي 53 و 91 ملاك خواهد بود.

شرايط دارندگان مدرک معادل براي شرکت در آزمون دکتري

شوراي گسترش آموزش عالي به منظور هماهنگي در اجراي مصوبات جلسه 432 مورخ 3 آذر 77 شورايعالي انقلاب فرهنگي، جلسات 221 مورخ 23 فروردين 90 و 252 مورخ 5 دي 91 شوراي معين شوراي عالي انقلاب فرهنگي و کارگروه مربوط و جلسه 748 مورخ 17 بهمن 88 شوراي برنامه ريزي آموزش عالي، با هدف کمک به ادامه تحصيل آن عده از دارندگان مدرک معادل که موفق به قبولي در آزمونهاي جامع دارندگان مدرک معادل نشده اند، طي آيين نامه شماره 2.77633 مورخ 28 مرداد 82 ابلاغ شده توسط معاون آموزشي وزارت علوم مقرر داشت :

1.آن عده از دارندگان مدرک معادل که قبل از تاريخ ابلاغ مصوبه جلسه 432 مورخ 3 آذر 77 شوراي عالي انقلاب فرهنگي (مبني بر ممنوعيت برگزاري دوره هاي معادل) در دوره هاي معادل پذيرفته شده اند، مشمول اين مصوبه قرار مي گيرند.

2.آن عده از دارندگان مدرک معادل که قبل از تاريخ ابلاغ مصوبه فوق الذکر در دوره هاي مدرک معادل شرکت کرده ولي قبولي آنان بعد از تاريخ ابلاغ مصوبه فوق الذکر اعلام شده، در شمول اين مصوبه قرار مي گيرند.

3.آن عده از دارندگان مدرک معادل که قبل از تاريخ ابلاغ مصوبه فوق الذکر در دوره معادل شرکت کرده و پذيرفته شده اند، به دليل ممنوعيت برگزاري دوره معادل در شمول اين مصوبه قرار نمي گيرند و با مدرک معادل حق شرکت در آزمون هاي ورودي دوره هاي بالاتر را ندارند.

4.آن عده از دارندگان مدرک معادل کارشناسي (مشمولين بندهاي 1 و 2) که در دوره هاي با مجوز شوراي گسترش آموزش عالي، برنامه هاي درسي دوره را برابر برنامه هاي مصوب وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گذرانده اند، اجازه دارند در آزمون هاي ورودي مقاطع بالاتر (که توسط سازمان سنجش و يا دانشگاه آزاد برگزار مي شود) شرکت کنند و در صورت قبولي در آزمون، ادامه تحصيل دهند.

5. آن عده از دارندگان مدرک معادل کارشناسي (مشمولين بندهاي 1 و 2) که در دوره هاي با فاقد مجوز شوراي گسترش آموزش عالي وارد شده اند، مشروط بر اينکه برنامه هاي درسي دوره مصوب وزارت علوم، تحقيقات و فناوري را رعايت کرده باشند، اجازه دارند در آزمون هاي مقاطع بالاتر شرکت کنند. اين عده از داوطلبان در صورت قبولي در آزمون ورودي مقطع بالاتر موظفند تا 20 درصد واحدهاي دوره را به تشخيص دانشگاه يا موسسه آموزش عالي پذيرنده، به عنوان دروس جبراني بگذارنند و در صورت قبولي و کسب حداقل ميانگين 12/00 در دروس مذکور، تحصيل خود را در مقطع بالاتر ادامه دهند.

6. دارندگان مدرک معادل کارشناسي ارشد (مشمولين بندهاي 1 و 2) که در دوره هاي با مجوز شوراي گسترش آموزش عالي و با برنامه درسي مصوب وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تحصيل کرده اند مي توانند در آزمون نيمه متمرکز دکتر شرکت کنند و در صورت قبولي ادامه تحصيل دهند.

7. دارندگان مدرک معادل کارشناسي ارشد (مشمولين بندهاي 1 و 2) که در دوره هاي فاقد مجوز از شوراي گسترش آموزش عالي با برنامه درسي دوره مصوب وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تحصيل کرده اند مي توانند در آزمون نيمه متمرکز دوره دکتري شرکت کرده و در صورت قبولي و کسب حد نصابي که تعيين خواهد شد، ادامه تحصيل دهند.

8. دارندگان مدرک معادل کارشناسي ارشد (مشمولين بندهاي 1 و 2) که در دوره هاي فاقد مجوز از شوراي گسترش آموزش عالي تحصيل کرده و برنامه هاي درسي دوره مصوب وزارت علوم، تحقيقات و فناوري را رعايت نکرده اند مجاز به شرکت در آزمون ورودي مقطع بالاتر نيستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي