جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/09/12 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4588

 تريبون اقتصادي 

 استخراج 64 ميليون تن سنگ آهن در سال 91

رئيس مرکز تحقيقات فراوري مواد معدني ايران از استخراج 64 ميليون تن سنگ آهن در سال 91 خبرداد و گفت: ميزان توليد کنستانتره کشور در اين سال 22 ميليون تن بوده که 18.5 ميليون تن آن فراوري شده است.به گزارش آفرينش ، حسين عسگرزاده در حاشيه بازديد خبرنگاران از مرکز تحقيقات فراوري مواد معدني گفت: در کشور ذخاير متنوع معدني وجود دارد که نبود واحدهاي مرتبط با آن منجر به طراحي مرکز فراوري مواد معدني شده است، اين در شرايطي است که آناليز نمونه هاي معدني و زيست محيطي و زير مطالعات آزمايشگاهي بر روي فراوري مواد معدني از جمله وظايف اين مرکز است.وي از انعقاد قرارداد جديدي ميان اين مرکز با ايميدرو خبرداد و تشريح کرد: تمامي تست‌هاي مرتبط با حفاري‌هاي کشور از اين پس در اين مرکز انجام خواهد شد.عسگرزاده در ادامه از برنامه هاي توسعه اي اين مرکز خبر داد و ادامه داد: نمايندگي هاي اين مرکز تحقيقاتي در سراسر کشور فعال خواهد شد و هم اکنون نيز برخي استان‌ها در اين زمينه اقدام کرده اند، ضمن اينکه بحث بازاريابي منطقه اي نيز در دستور کار قرار دارد تا بتوان با هماهنگي ايميدرو در کشورهاي همسايه و منطقه مشغول به فعاليت شويم.

عسگرزاده در ادامه با اشاره به نبود واحد هاي کنستانتره بخش عمده اي از سنگ آهن بدون ارزش افزوده از کشور خارج مي شود به نحوي که در سال 91، 64 ميليون تن سنگ آهن استخراج شد که 52 ميليون تن آن از طريق آن ايميدرو و 12 ميليون تن آن توسط بخش خصوصي استخراج شده است.وي ادامه داد: ميزان توليد کنسانتره کشور 22 ميليون تن بوده که تنها 18.5 ميليون تن آن تبديل به ماده فراوري شده است.

سكه تمام طرح قديم 869 هزار تومان

بهاي هر گرم طلا در ايران با توجه به کاهش اونس جهاني به 89 هزار و 130 تومان رسيد.به گزار ش آفرينش از سطح بازارسکه تمام طرح جديد با کاهش سه هزار توماني به 870 هزار تومان و سکه طرح قديم 869 هزار تومان در بازار معامله شد.بنا بر اين گزارش، نيم سکه 441 هزار تومان، ربع سکه 265 هزار تومان، سکه يک گرمي 170 هزار تومان و هر گرم طلاي 18 عيار 89 هزار و 130 تومان به فروش مي‌رسد و هر مثقال طلاي 18 عيار 386 هزار و 100 تومان معامله شد.

همچنين اونس جهاني با 11 دلار كاهش به 1244 دلار و 10 سنت رسيد و دلار امريكا با 7 تومان كاهش به 2950 تومان و يورو با 5 تومان افزايش به 4025 تومان رسيد.

ميزان دارايي‌هايي که آزاد مي‌شود مشخص نيست

يکسان‌سازي نرخ ارز در نيمه‌ دوم سال 93 محقق مي‌شود

رييس کل بانک مرکزي با بيان اين‌که نرخ ارز آزاد را بازار تعيين مي‌کند، گفت: يکي از مهم‌ترين اهداف ما يکسان‌سازي نرخ ارز است که در نيمه‌ دوم سال 93 محقق مي‌شود.

به گزارش آفرينش ، ولي‌الله سيف در سومين جلسه شوراي گفت‌وگوي دولت تدبير و اميد و بخش خصوصي در پاسخ به اين سوال که با توجه به نرخ حدود سه هزار توماني ارز در بازار آزاد نرخ دلار در بودجه چه ميزان خواهد بود، اظهار کرد: اين‌که نرخ ارز سه هزار تومان است تاييد يا رد نمي‌کنم، نرخ دلار آزاد را بازار تعيين مي‌کند و واقعيت اين است که اين نرخ تحت تاثير شرايط اقتصادي قرار مي‌گيرد.سيف ادامه داد :نرخ مورد تاييد بانک مرکزي نرخ مبادلاتي است که کالاهاي اساسي با آن وارد مي‌شوند.

سيف در پاسخ به اين سوال که وضعيت آزادسازي‌ دارايي بلوکه‌شده ايران به کجا رسيده است؟ گفت: اين دارايي‌ها به سرعت آزاد نمي‌شود اما آزاد‌سازي اين دارايي‌ها در شرف است و پيگيري‌ها در حال انجام است به‌طوري که کارگروهي نيز در اين زمينه هفته آينده کار را شروع مي‌کند.وي افزود: ميزان دارايي‌هايي که آزاد مي‌شود مشخص نيست و اکنون نمي‌توان در اين مورد اظهار نظر کرد.

در بودجه 93 پيش‌بيني شده است:

احتمال حذف پرداخت يارانه نقدي و دادن سبد کالايي به جاي آن

رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها در بودجه 93 پيش‌بيني شده و اجرا خواهد شد که احتمال حذف پرداخت يارانه نقدي و دادن سبد کالايي به جاي آن وجود دارد. به گزارش آفرينش ،غلامرضا مصباحي‌مقدم در حاشيه نشست اعضاي شوراي عالي گفت‌وگو در جمع خبرنگاران در خصوص چگونگي اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها در لايحه بودجه سال آينده کشور اظهار داشت: بحث هدفمند‌سازي يارانه‌ها در لايحه بودجه 93 دولت پيش‌بيني شده و مجلس نيز اين موضوع را به نتيجه رساند. وي در پاسخ به سؤالي مبني بر اينکه با توجه به کنترل نقدينگي و کاهش تورم، شيوه اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها در سال آينده چگونه خواهد بود، بيان داشت: در حال حاضر چيزي به صورت نهايي وجود ندارد و بايد سناريوهاي مختلف در اين راستا بررسي و در نهايت جمع‌بندي شود. رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به اين سؤال که احتمال جايگزين شدن سبد کالايي به جاي پرداخت يارانه نقدي در راستاي اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها وجود دارد، اظهار داشت: احتمال همه چيز وجود دارد و البته پيشنهادي به دست ما نرسيده و نمي توان داوري کرد و مسلم اين است که کنترل نقدينگي و کاهش تورم با پرداخت سبد کالايي امکان‌پذير تر است و بايد در اين راستا پيشنهاد دولت را به صورت شفاف دريافت کرد و بعد از آن تصميم‌‌گيري کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي