جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/09/12 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4588

 کتابخانه عمومي دماوند فاقد زيرساختهاي مناسب جهت توسعه است 

 دماوند - ايرج صادقعلي

رييس اداره امور کتابخانه‌هاي شهرستان دماوند گفت: کتابخانه عمومي دماوند فاقد زيرساختهاي مناسب جهت توسعه و رشد جايگاه کتاب و کتابخواني است.محسن سلطان محمدي در گردهمايي انجمن دانش‌آموختگان و علاقمندان به عرصه کتاب و کتابخواني با اشاره به نقش کتابداران و رسالت آنان در ترويج فرهنگ مطالعه و کتابخواني، افزود: ترويج فرهنگ مطالعه در سطح جامعه يکي از مقوله‌هاي بسيار مهم با توجه به رشد و توسعه جوامع است که در کنار مشکلات و کمبودها، نيازمند توجه جدي است.

وي ادامه داد: آسيبهاي بسياري در حوزه کتاب و کتابخواني وجود دارد که مي‌توان اين آسيبها را به سه قسمت شهري، استاني و کشوري عنوان کرد.

رييس اداره کتابخانه‌هاي شهرستان دماوند يکي از آسيبهاي جدي در حوزه کتاب و کتابخواني را نبود زيرساختهاي مناسب دانست و خاطرنشان کرد: يکي از زيرساختهاي مهم در عرصه کتاب و کتابخواني داشتن کتابخانه مناسب است که شهرستان دماوند فاقد کتابخانه عمومي مي‌باشد.

سلطان محمدي به استانداردهاي حوزه کتاب در کشور اشاره کرد و گفت: طبق استاندارهاي بخش کتاب و کتابخواني براي هر 100 نفر، هشت متر فضاي کتابخواني وجود دارد و نيز با توجه به ميزان جمعيت در يک منطقه بايد 35 درصد از کل جمعيت، عضو کتابخانه باشند و سرانه هر نفر چهار عنوان کتاب است.

اين مقام مسوول ادامه داد: در شرايط کنوني شهرستان دماوند با داشتن 600 متر فضاي غير استاندارد با وجود کتابخانه عمومي کوثر که به صورت موقت در اداره ارشاد مستقر مي‌باشد و ديگر کتابخانه‌هاي منطقه که شرايط مناسبي را ندارند بدون درنظر گرفتن بحث توسعه شهري و درنظرگرفتن ميزان 50 هزار نفر جمعيت، بايد چهار هزارمتر فضا در اختيار داشته باشيم.

وي به سرانه هر نفر چهار عنوان کتاب اشاره کرد و گفت: کتابخانه کوثر دماوند داراي 16 هزار عنوان کتاب است و ماهانه از حدود 100 عنوان نشريه برخوردار مي‌شود، ولي اين سرانه نيازمند داشتن کتابهاي مناسب، استاندارد و به روز شده است که تنها کتابخانه عمومي دماوند با وجود داشتن 16 هزار عنوان کتاب بخش عمده‌اي از منابع آن قديمي است.

سلطان محمدي بيان کرد: کتابخانه عمومي دماوند 1200 نفر عضو فعال دارد که با توجه به جمعيت شهر تنها 3.5 درصد از کل جمعيت را با توجه به استاندارد 35 درصدي، برخوردار مي‌باشد که با توجه به سرانه موجود، يک دهم چشم‌انداز آتي حوزه کتاب کشور در دماوند ديده نمي‌شود.

وي در ادامه به آسيبهاي استاني و کشوري در حوزه کتاب و کتابخواني اشاره و خاطرنشان کرد: گراني کتاب در کشور و کم شدن حضور کتاب در سبد خانوار، انتخاب سليقه‌اي و تحميلي به کتاب با توجه به سهميه کتابخانه‌ها، عدم علاقه مسوولان به استفاده از کتابخانه‌ها، نبود تبليغ مناسب در سطح رسانه‌ها به مقوله کتاب، بي‌توجهي به متخصصين و تربيت‌شدگان عرصه کتاب و کتابخواني و استفاده از نيروهاي غير متخصص و... را مي‌توان از ديگر آسيبهاي عرصه کتاب و کتابخواني دانست که نيازمند همکاري بيشتر مسوولان است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي