جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/09/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4599

 گفت‌وگوتلفني روحاني با مالکي به منظور رسيدگي به حمله تروريستي به تکنسين‌ها و کارگران ايراني 

رئيس‌جمهور، با نوري المالکي نخست‌وزير عراق تلفني گفت‌وگو کرد.به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در اين گفت‌وگوي تلفني که به منظور رسيدگي به حمله تروريستي اخير جنايتکاران به تکنسين‌ها و کارگران ايراني در استان دياله عراق صورت گرفت، گفت: هدف برنامه‌ريزي شده اين اقدامات نه تنها مردم عراق، بلکه جهان اسلام و کليه کساني هستند که به ملت عراق خدمت مي‌کنند.رييس‌جمهور با بيان اينکه اين اقدامات گام‌هايي است که در مسير تفرقه و تشتت و جلوگيري از توسعه و آباداني عراق و روابط رو به رشد دو کشور برداشته مي شود، اظهار داشت: ما بايد به صورت متحد با تروريسم مبارزه کنيم. اين اقدام نشانگر آن است که افراط‌گرايان و تروريست‌ها منافع مادي و معنوي اقوام و مذاهب مختلف مردم عراق را نشانه گرفته اند.

روحاني با اشاره به برنامه‌ريزي‌ها و طراحي‌هاي دولت عراق براي جلوگيري از اين‌گونه حملات، گفت: همانگونه که دولت عراق پيش از اين امنيت پيمانکاران و شرکت‌هاي ايراني را تضمين‌ کرده است، بايد در جهت حفاظت بيشتر آنان تلاش کند.

رييس‌جمهور در ادامه با اشاره به نزديک بودن مراسم اربعين اباعبدالله الحسين(ع) و حضور ميليوني زائرين حسيني از سراسر جهان اسلام و به ويژه ايران گفت: ما خواهان آنيم که تلاش و مجاهدت گسترده‌اي براي تامين امنيت زائران حسيني صورت پذيرد.روحاني با اشاره به کساني که از تروريسم و جنايتکاران حمايت مي‌کنند، گفت: کشورهايي که در اين قضايا دخيل‌اند مسئول بوده و بايد پاسخگو باشند.رييس‌جمهور کشورمان افزود: کساني که با ارسال سلاح، تجهيز و آموزش به تروريست ها، منطقه را بحراني کرده‌اند، سرانجام گرفتار تروريست‌پروري خود خواهند شد.

تسليت نوري مالکي

همچنين ،نوري المالکي نخست وزير عراق، در پيامي به حسن روحاني رييس جمهوري ايران، شهادت تعدادي از کارکنان و مهندسان ايراني شرکت نفت و گاز در استان دياله عراق را تسليت گفت. علي الموسوي مشاور رسانه اي نخست وزير عراق گفت: مالکي در اين نامه اين اقدام تروريستي را محکوم کرد و قول داد جنايتکاران را مجازات کند. روز جمعه گذشته 17 نفر از کارکنان و متخصصان بخش گاز و نفت در استان دياله عراق که 15 نفر از آنها ايراني بودند، در يک حمله مسلحانه تروريست ها کشته شدند.

دستگيري چند مظنون

فرمانده نيروي زميني ارتش عراق از دستگيري چند مظنون به دست داشتن در حمله ترورستي به کاروان مهندسان و کارگران ايراني دراستان ديالي خبر داد و گفت: تحققات براي دستگيري و مجازات عاملان اين حمله ادامه دارد.ژنرال علي قيدان تاکيد کرد: نيروهاي عراقي انتقام خون شهداي عزيزحمله روزجمعه را از تروريست ها خواهند گرفت.

جزئيات تازه

براساس اين گزارش ،مسلم جعفري و عليرضا عالي پور به عنوان نخستين مجروحان و يا به عبارتي تنها شاهدان عيني حادثه وارد کشور شدند و پس از معاينات اوليه در بيمارستان ابوالفضل العباس قصر شيرين به بيمارستان طالقاني کرمانشاه انتقال يافته و بستري شدند.

يکي از مجروحين اين حادثه اظهار داشت: من در اين منطقه کار کردم و بارها از مسيري که براي رفتن به محل استراحت طي مي کرديم عبور کردم اما تا به حال چنين فاجعه اي نديده بودم و 15 نفر از دوستان را ديدم که کشته شدند. نمي دانم چه طور شد که زنده ماندم.

مسلم جعفري گفت: با چند خودروي ون که همه سرنشينان آن کارگران شرکت گاز ايران بودند از محل کار به سمت استراحت گاه مي رفتيم که گلوله باران شديم. داخل اتومبيل هاي ما کارگران عراقي هم بودند و بعيد نيست که در ميان کشته شده هايي که قرار است به ايران بيايد اجساد عراقي نيز باشد.

جعفري گفت: در جاده ابتدا به يک ايست بازرسي يک نفره برخورد کرديم چيزي که تا به حال در آنجا وجود نداشت. بعد از آن هم يورش حدود 30 تروريست به وسط جاده و آن شليک هايي که همه را قتل عام کرد. تعداد آنها خيلي زياد بود و با روبند هايي از چفيه صورت هاي خود را پوشانده بودند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي