جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/09/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4600

 انتصابات 

 معطل‌ماندن يک‌ماهه پول دانشجويان در بانک‌ها براي دريافت ارز دانشجويي

اگر چه با روي کار آمدن دولت تدبير و اميد و تصميم بانک مرکزي مبني بر بازنگري بخشنامه هاي ارزي، تغييري در روند ارائه ارز دانشجويي ايجاد نشد تا دانشجويان مانند سابق ارز خود را دريافت‌کنند، اما مدت زماني که معادل ريالي ارز مورد نياز بايد در بانک عامل بماند به يکي از مشکلات عمده دانشجويان تبديل شده است.

به گزارش ايسنا در حالي که به دليل نوسانات ارزي و همچنين کمبود منابع ارزي کشور در سال گذشته صحبتهايي مبني بر حذف ارز دانشجويي به ميان آمد و حتي اين موضوع در مجلس نيز مطرح شد، اما پيگيري دانشجويان مانع از اين اقدام شد، اما در نهايت ساز و کار ارائه ارز دانشجويي تا حدودي تغيير کرد.

براساس شرايط کنوني، معادل ريالي ارز موردنياز دانشجويان بايد مدتي طولاني در بانک باقي بماند که اين موضوع مشکلاتي را براي دانشجويان که عمدتا در شرايط مالي خيلي مناسبي قرار ندارند ايجاد مي‌کند، به گونه‌اي که به طور مثال براي دريافت شش هزار دلار ارز دانشجويي از بانک، متقاضي بايد مبلغي معادل 150 ميليون ريال را به مدت 10 روز تا يک ماه نزد بانک مسدود کند که اين مساله نگراني‌هايي را براي دانشجويان ايجاد کرده است.

دانشجويان خارج از کشور از اين موضوع گله‌مند هستند که در شرايط دشوار اقتصادي کنوني که بسياري از خانواده‌ها منابع مالي مازاد براي سرمايه‌گذاري يا بدون استفاده ماندن در اختيار ندارند و با توجه به هزينه‌هاي سرسام آور زندگي و تحصيل در خارج از کشور، چرا براي انجام کار ساده‌اي مانند دريافت ارز دانشجويي، بايد چنين پروسه طولاني و زمان‌بري را پشت سر بگذارند.

اين دانشجويان اين موضوع را مطرح مي‌کنند که اگر براي دريافت مجوزها يا انجام امور بانکي يا هر دليل ديگري نياز به طي مراحل اداري و صرف زمان زيادي است، اين اقدامات مي‌تواند پس از مطرح شدن درخواست دانشجو براي دريافت ارز انجام شود و پس از طي مراحل اداري، دانشجو با در دست داشتن معادل ريالي ارز مورد نياز خود، مبلغ درخواستي را دريافت کند و اساسا باقي ماندن پول دانشجويان در بانک بدون استفاده و به مدت طولاني هيچ توجيه منطقي به همراه ندارد.

ارز دانشجويي چگونه پرداخت مي‌شود؟

براساس مقررات بانک مرکزي، ميزان ارز قابل پرداخت به دانشجويان شاغل به تحصيل در خارج از کشور جهت شهريه، سالانه حداکثر 15 هزار دلار آمريکا و بابت هزينه اقامت ماهانه معادل هزار دلار آمريکا است.

بر اين اساس از سال گذشته فقط دو بانک سامان و تجارت وظيفه تامين ارز دانشجويان را به عهده دارند و دانشجو براي دريافت ارز ابتدا بايد در سامانه http://nesha.msrt.gov.ir/nesha/ ثبت نام و سپس درخواست خود را در سايت از قسمت مديريت درخواست‌ها تحت عنوان درخواست گواهي اشتغال به تحصيل ثبت و پي‌گيري کند.

دانشجو براي ثبت‌نام در اين سامانه بايد گواهي اشتغال به تحصيل مربوط به ترم جاري از دانشگاه مربوطه كه به تاييد نمايندگي جمهوري اس?مي ايران در كشور مربوطه رسيده باشد (ويژه دانشجويان شاغل به تحصيل) و يا پذيرش با شروع دوره معتبر كه منقضي نشده باشد، كارت معافيت از خدمت يا پايان خدمت ( ويژه آقايان) و يا برگه معافيت تحصيلي، صفحه اول گذرنامه و ويزاي دانشجويي با تاريخ معتبر از كشور مربوطه را در اختيار داشته باشد.

بر اين اساس درصورتي که درخواست دانشجو مورد تاييد قرار گرفته باشد بايد به موسسه انتخابي خود مراجعه کرده و نامه را دريافت کند. در اين نامه بايد قيد شود که دانشجو براي بازه چند ماهه مي‌تواند ارز دولتي دريافت کند. دانشجو پس از دريافت تاييديه وزارت علوم با در دست داشتن نامه معرفي به بانک، بايد به بانک مراجعه و ارز را دريافت کند.

اما يکي از مشکلات عمده دانشجويان براي دريافت ارز اين است که معادل ريالي ارز موردنياز بايد 10 روز تا يک ماه نزد بانک باقي بماند. شعبه‌هاي مختلف دو بانک سامان و تجارت بازه‌هاي زماني متفاوتي را براي نگهداري اين مبلغ اعلام و دليل آن را تعداد متقاضيان دريافت ارز از آن شعبه و زمان تامين ارز از سوي بانک مرکزي عنوان مي کنند.

در اين زمينه غلامرضا قاسمي، مدير اداره نظارت ارز بانک مرکزي در واکنش به انتقادات مطرح شده از سوي دانشجويان تصريح کرد: با توجه به اينکه شعب بانکهاي عامل جهت خريد ارز بايد درخواست‌هاي خود را به ادارت مرکزي خود ارسال کنند و سپس فروش ارز صورت مي گيرد، لذا پرداخت وجه قبل از خريد ارز اجتناب‌ناپذير خواهد بود.

با توجه به اين‌که از زمان روي کار آمدن دولت تدبير و اميد و ايجاد تغيير در بدنه بانک مرکزي، بخشنامه‌هاي ارزي اين بانک مورد بازنگري قرار گرفته است، به نظر مي‌رسد در اين روند معاونت ارزي اين بانک بايد ساز و کار ارائه ارز به دانشجويان را نيز مورد بازنگري قرار دهد.

انتظار مي‌رود مسئولان بانک مرکزي يا با صدور دستورهاي جديدي فرايند اداري دريافت ارز از دانشجويان را کوتاه‌تر کرده تا سرمايه آنها مدت طولاني در بانک بدون استفاده نماند و يا درصورتي که صدور بخشنامه‌هاي جديد براي تسريع در روند ارائه ارز دانشجويي آن قدر دشوار باشد، دريافت معادل ريالي ارز موردنياز دانشجويان را به مرحله پاياني روند طولاني اداري موکول کنند که دانشجويان نيز براي دريافت حق قانوني خود تا اين حد با مشکل مواجه نشوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي