جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/10/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4609

 ميزان سبد کالاي حمايتي و فروشگاه‌هاي توزيع‌كننده آن مشخص شد 

به دنبال ابلاغ مصوبه دولت در مورد اعطاي سبد کالاي حمايتي به اقشار کم درآمد جامعه که از سوي اسحاق جهانگيري، معاون اول رييس‌جمهوري صورت گرفت، همه کارگران مشمول قانون کار و قانون تامين اجتماعي و کليه شاغلان و بازنشستگان دولت و نيروهاي مسلح اعم از کارکنان رسمي، پيماني و قراردادي،‌ سرپرستان خانوارهاي تحت پوشش کميته امداد امام خميني(ره) و سازمان بهزيستي کشور، روزنامه نگاران، خبرنگاران و هنرمندان، دانشجويان متاهل و طلاب مشمول دريافت سبد کالاي دولت شدند.

درنمابري که از سوي روابط عمومي دفتررياست جمهوري به روزنامه آفرينش ارسال شده آمده است ، اين تصويب نامه براي اجرا به وزارتخانه‌هاي تعاون، کار و رفاه اجتماعي، امور اقتصادي و دارايي،علوم، تحقيقات و فناوري، صنعت، معدن و تجارت، فرهنگ و ارشاد اسلامي، بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس‌جمهوري ابلاغ شده است.

براساس اين گزارش ،هيأت وزيران در جلسه 20 آذر 92 بنا به پيشنهاد مشترک وزارتخانه‌هاي صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادي و دارايي، تعاون، کار و رفاه اجتماعي و معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس‌جمهور مصوب کرد که در راستاي سياستهاي حمايتي دولت از برخي اقشار جامعه، سبدکالايي شامل: 1.8 کيلوگرم روغن نباتي مايع، 10 کيلوگرم برنج، 4 کيلوگرم گوشت مرغ، 800 گرم پنير بسته‌بندي و 1.8 کيلوگرم تخم مرغ به افراد مشمول اين تصويب‌نامه طي دو نوبت تا پايان سال 1392 تحويل شود.

به موجب اين تصويب‌نامه، سبد کالاي حمايتي دولت به صورت رايگان و در ازاي بن تحويل و در بهمن و اسفند ماه سال جاري ميان گروههاي هدف توزيع خواهد شد.

اعتبار پيش‌بيني شده از سوي معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهوري براي اين منظور رقمي در حدود 1500 ميليارد تومان است که از محل رديفهاي متفرقه تامين و در اختيار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار خواهد گرفت.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي موظف شده است تا فهرست همه مشمولان بهره‌مندي از سبد حمايتي دولت به ويژه شاغلان و بازنشستگان دولت و نيروهاي مسلح و کارگران مشمول قانون کار و قانون تامين اجتماعي را از طريق دستگاههاي اجرايي مربوطه دريافت و پس از راستي‌آزمايي و پالايش به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کند.

فروشگاه‌هاي توزيع کننده سبد کالا

همچنين ،يک مقام مسئول در وزارت صنعت فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي و تعاوني مصرف براي توزيع سبد کالا را معرفي کرد.

اين مقام مسئول در وزارت صنعت اظهار داشت: منابع مورد نياز اين دو سبد کالايي در حساب يارانه اي افراد شارژ مي شود تا با مراجعه به فروشگاه هاي تعيين شده اقدام به دريافت سبدهاي کالايي که بسته بندي شده و آماده است، کنند.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا اين امکان وجود دارد تا اين مبالغ به اشکال ديگر مورد خريد و فروش قرار گرفته و يا قدرت نقد شوندگي داشته باشد، اظهار داشت: اعتبار اين کارت‌هاي بانکي فقط در فروشگاه هاي تعيين شده و فقط براي دريافت سبد کالايي کسر مي شود.

اين مقام مسئول گفت: فروشگاه هاي تعاوني مصرف کارکنان دولت(اسکاد)، فروشگاه هاي تعاوني مصرف روستائيان، فروشگاه‌هاي تعاوني مصرف فرهنگيان، فروشگاه هاي زنجيره اي سپه، فروشگاه هاي زنجيره اي اتکا، فروشگاه هاي زنجيره‌اي رفاه و چند فروشگاه و مجموعه ديگر از جمله زيرساخت هاي توزيع سبد کالايي هستند.

واريز مبلغ به حساب يارانه‌اي 15 ميليون سرپرست خانوار

يک مقام مسول در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: کارت‌هاي بانکي سرپرستان خانوار در جايگاه بن کارت الکترونيکي براي توزيع اقلام سبد کالايي قرار مي‌گيرد، ضمن اينکه براساس طراحي‌هاي انجام شده، هيچ امکاني وجود ندارد که فردي بتواند به جز بسته کالايي، پولي را دريافت کند. اين کارتها در 100 هزار نقطه توزيع در کشور قابليت اجرا خواهد داشت.

به گفته گودرزي، براساس بررسي هاي انجام شده، مقرر است تا در حال حاضر براي ارايه اين سبدهاي کالايي به مردم، استراتژي استفاده از کارت‌هاي بانکي سرپرستان خانوار که به منظور دريافت يارانه هاي نقدي هم اکنون رايج است، در دستور کار قرار گيرد.

وي تصريح کرد: اين بار به جاي توزيع وجوه نقدي ميان مردم که منجر به تورم مي شود، موضوع ارايه سبد کالايي در نقاط توزيع مختلف در کشور در دستور کار قرار گرفته است.

گودرزي، خاطرنشان کرد: براساس تغييرات نرم افزاري انجام شده بر روي شبکه کارت‌هاي بانکي مورد استفاده سرپرستان خانوار در دريافت يارانه هاي نقدي، شرايطي به وجود خواهد آمد که مبالغ سبدهاي کالا در حساب سرپرستان خانوار شارژ شده و با تغييراتي که بر روي دستگاه‌هاي کارت خوان فروشگاههاي منتخب توزيع کننده اين کالاها به لحاظ نرم افزاري صورت خواهد گرفت، قابليت دريافت سبد کالا بدون هيچ گونه نقل و انتقال وجه دستي صورت مي گيرد.

وي اظهار داشت: بر اساس طراحي هاي انجام شده، در واقع هيچ امکاني وجود ندارد که فردي بتواند به جز بسته کالايي، پولي را دريافت کند. اين کارتها در 100 هزار نقطه توزيع در کشور قابليت اجرا خواهد داشت.

به گفته گودرزي، در اجراي اين طرح، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي ماموريت دارد تمامي پالايش شده و راستي شده خانوارها را اطلاعات اقشار جامعه هدف که نزديک به 15 ميليون نفر هستند را در اختيار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي