جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/10/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4613

 با حمايت دکتر منتظري مدير کل صنعت ومعدن و تجارت گيلان وبا مديريت ويژه دکتر فرج پور رئيس دانشگاه آزاد اسلامي لاهيجان
 نخستين همايش علوم زمين و نقش معدن و صنايع معدني در توسعه ي اقتصادي گيلان در دانشگاه آزاد اسلامي لاهيجان برگزار گرديد 

نخستين همايش علوم زمين و نقش معدن و صنايع معدني در توسعه ي اقتصادي گيلان در دانشگاه آزاد اسلامي لاهيجان برگزار گرديد.اولين همايش علوم زمين و نقش معدن و صنايع معدني در توسعه ي اقتصادي گيلان با حضور مهندس اصغريان معاون برنامه ريزي استانداري و دکتر منتظري مدير کل صنعت معدن و تجارت و جمعي از صاحبان صنايع در دانشگاه آزاد اسلامي لاهيجان برگزار گرديد.گفتني است بعد از تلاوت چند از کلام الهب مجيد دکتر علي منتظري با قدر داني از برگزار کنندگان همايش گفت:مقدم همه حاضرين و دانشجويان عزيز و اساتيد دانشگاه و صاحبان صنايع را گرامي مي دارم و از دکتر فرج پور که دست به ابتکاري جالب و فراموش نشدني زده است، بايد حق شناسي به عمل آوريم و از همه کساني که با ارائه مقالات ارزشمند خود اين همايش وزين را پر بارتر کرده اند تشکر ميکنم.

دکتر منتطري در ادامه سخنان خود گفت:عدم وجود ارتباط مناسب بين صنعت و دانشگاه از مشکلات مهم جامعه ميباشد.پس در خصوص ايجاد ارتباط بايد بيشتر پيگير باشيم و همچنين در اين زمينه با بهره گيري از روش هاي جديد در حوزه اکتشافات معدن بايد تلاش شود هزينه ها را کاهش داد. اما سرعت عمل و دقت نظر در عمليات بابهره برداري از معادن افزايش چشمگيري را نشان دهد. دکتر منتظري در زمينه فروش مواد خام معدني اشاره داشت و گفت: اکنون حدود 25 ميليون تن محصولات پتروشيمي توليد و صادر مي‌کنيم که اگر همان مواد را در داخل تبديل به توليد کنيم، ديگر ناچار نيستيم مواد خودمان را 100 برابر از آنان خريداري کنيم. وي همچنين گفت:اگر جلوي صادرات مواد اوليه محصولات پتروشيمي و فولاد که براي تبديل فراوري آن از انرژي ارزان استفاده شده را بگيريم،در صنعت ميتوانيم رشد خوبي را شاهد باشيم.

دکتر منتظري در زمينه صادرات و نحوه صحيح آن يادآور گرديد و گفت:بايد تلاش شود تا حلقه هاي فراوري را به وجود آوريم و از ارزش افزوده و سود آن بهره ببريم و همچنين استفاده از فناوري هاي نوين براي توليد کالاي نهايي سرلوحه ي امور و صنعت مان قرار گيرد.

وي در ادامه گفت:جا دارد تا از جناب دکتر نجفي استاندار بومي و دلسوز گيلان که هميشه ياور صنعت و صنعت کاران ميباشد تقدير و تشکر نماييم و همچنين از مهندس اصغريان که خود يک چهره ي شاخص صنعتي است تقدير به عمل آوريم.در زمينه برگزاري اين همايش بزرگ که توسط دکتر فرج پور عاشق ارتباطات است .انشاالله شاهد ايجاد ارتباطي وسيع و تنگاتنگ بين صنعت و دانشگاييان در زمينه شکوفايي صنعت و علوم دانشگاهي مي‌باشيم.

مهندس اصغريان يکي از شخصيت هاي صنعتي استان رشته ي سخن را به دست گرفت و ضمن خير مقدم به همه ي مدعوين در خصوص اعتبارات مطالعاتي اشاره داشت و گفت: در اين زمينه به مبلغ 12 ميليارد ريال اعتبار جهت پروژه ي مطالعاتي تخصيص داشتيم که چند سال در دانشگاه گيلان استفاده نشده است،البته بايد عنوان با حظور دکتر فرج پور و دکتر منتظري که از مديران با تجربه و متخصص ميباشند انشاالله با وجود ارتباطات وسيع و محکم ميتوان به نتيجه مثبتي رسيد. سپس دکتر فرج پور نيز به ايراد سخنراني پرداخت و گفت:اولا" بايد از همه ي مدعوين که به پيشرفت علم و صنعت در گيلان علاقه زيادي دارند و افتخار داده اند تقدير به عمل آورم و همچنين از علاقه مندي مردم با فرهنگ گيلان در خصوص شکوفايي صنعت و علوم، براي اولين بار با توجه به اهميت ارتباطات در اين استان برگزار ميشود. دکتر فرج پور همچنين در زمينه فعاليت و بيوگرافي دانشگاه لاهيجان اشاره داشت و گفت: سال1367 را ميتوان نقطه عطفي در توسعه و گسترش آموزش عالي و نگاهي کلان در گيلان دانست.

خوشبختانه اين واحد دانشگاهي در گذر کمتر از 20 سال توانست به يکي از بزرگترين مراکز توليد دانش و علم آموزش در سطح کشور مطرح شود.

وي در ادامه افزود:اين دانشگاه با 360 دانشجو شروع به کار نمود و خوشبختانه در حال حاضر با ايجاد تنوع در مقاطع رشته هاي تحصيلي از کارداني تا دکتري با بيش از 10هزار نفر نقش عمده اي در بخش آموزش عالي کشور دارد و از سال 1385تا کنون روند رشد توسعه دانشگاه آزاد لاهيجان با شتاب بيشتري به جلو حرکت داشت،از جلمه تاسيس دانشکده علوم در سال 1385 و دانشکده منابع طبيعي در سال 1386 و علوم رياضي در سال 1389 وفني مهندسي در سال1390 و کشاورزي در سال 1391 يکي پس از ديگري تاسيس و راه اندازي شد و اکنون دانشگاه آزاد لاهيجان با بيش از يکصد مقطع رشته تحصيلي ، 5 دانشکده و يک مجتمع علوم انساني ،دو مرکز تحقيقات ، سه مجموعه ورزشي سر پوشيده و رو باز ، 86 آزمايشگاه و کارگاه آموزشي و پژوهشي، چندين مجله علمي پژوهش و کسب 5/2889 امتياز و برخورداري از امکانات علمي و پژوهشي و رفاهي يکي از بزرگترين و توانمند ترين دانشگاهاي آزاد اسلامي در منطقه 17 استان گيلان ميباشد دکتر فرج پور يکي از مديران با تجربه و خوش نام گيلان ميباشد و با کوله باري از تجربه ميخواهد راه جداگانه دانشگاه صنعت و معدن را به هم اتصال دهد تا زبان و فرهنگ آن را به هم نزديک تر نمايد.

دکتر فرج پور با تشکيل بيش از 14 کميته در دانشگاه که ماهيانه بيش از 1600 جلسه برگزار ميکند تا به همه ي مشکلات موجود رسيدگي شود و دانشجويان فارغ التحصيل با آموزش هاي فني و صنعتي همزمان با فارغ التحصيل شدن به يک مدير صنعتي هم تبديل شوند تا با اين اهداف شاهد ريشه کن کردن بيکاري نيزباشيم.

سپس مهندس توکل نيا معاون مدير کل صنعت معدن و تجارت گيلان و رئيس سازمان نظام مهندسي معدن به ايراد سخنان پرداخت و گفت:جا دارد از دکتر فرج پور در خصوص برگزاري اين همايش تقدير و تشکر کنيم.سپس در خصوص رشد و توصعه ي اقتصادي اشاره داشت و گفت:بدون ترديد يکي از مهم ترين شروط بقا و پويايي جامعه ي بشري توليد اشتغال ميباشد که در رشد و توسعه ي اقتصادي اثر گذار بوده و است. مهندس توکل نيا افزود: در کشور هاي توسعه يافته نظام اقتصادي موتور محرکه ي اصلي نظام اجتماعي و سياسي ميباشد و همچنين در زمينه اهميت و نقش نهاد هاي اجتماعي و اقتصادي در راستاي رفع نياز هاي ضروري اشاره داشت و گفت: هر کشوري با توجه به توانايي هاي بالقوه مسيرتوسعه را مشخص ميکند. مهندس توکل نيا افزود:از نظر صاحب نظران در کشور ما بهره وري سرمايه در بخش معدن از ساير بخش هاي اقتصادي در جايگاه بهتري قرار دارد و پتانسيل فراواني نيز در سرمايه گذاري وجود دارد.

وي در زمينه مقايسه با ساير کشور ها افزود:بخش معدن از جايگاه واقعي خود در اقتصاد برخوردار نيست.

وي همچنين در خصوص مقايسه آماري با بعضي از کشور ها،سهم معدن در توليد ناخالص داخلي در کشور کانادا را 4درصد در استراليا 6 درصد در شيلي 5/16 درصد و در ايران کمتر از 1 درصد عنوان کرد.

جاي تاسف است که تا کنون نتوانسته ايم از پتانسيل هاي خدادادي در جهت رشد و توسعه ي اقتصادي به درستي استفاده کنيم که البته در مقايسه با کشور هاي فوق بسيار عقب مانده ايم .

وي همچنين افزود:با اين وضعيت موجود باز هم موتور محرکه ي بخش اعظم صنايع در ايران از پيش قراولان صنعت در کشور ميباشند.و بايد اميدوار بود تا به زودي عقب ماندگي ها را باتوجه به توانمندي هاي موجود برطرف سازيم مهندس توکل نيا در خصوص صادرات غير نفتي، کارخانجات فولاد،مس، آلومينيوم و سيمان اشاره داشت و گفت:معدن و صنايع معدني غير نفتي بيش از 30 تا 33 درصدي از ارزش بازار بورس،سهم حدود 5درصدي ارزش افزوده را در توليد ناخالص داخلي نشان از پتانسيل بالاي بخش معدن و صنايع معدني دارد،اما اين ميزان با توجه به پتانسيل موجود بسيار کم است و نياز به يک عزم جدي در نظام حاکميتي و سياستگذاري لازم ميباشد تا اين بخش بتواند در جايگاه واقعي خود قرار گيرد. البته بايد عنوان کنم که در شرايط فعلي اقتصادي تکيه بر صنايع معدني يکي از مهمترين مزيت ها براي سپري کردن اين مقطع ميباشد.

انشاالله با همت مديران ذيربط هر چه سريع تر شاهد شکوفايي صنعت و رفع بحران بيکاري در استان گيلان باشيم.

سپس مهندس رئيسي در خصوص تاريخچه سيمان ونقش آن در زمينه عمراني اشاره داشت و گفت:اولين کارخانه سيمان در ايران در سال 1313 با ظرفيت يکصد تن در روز در شهر ري راه اندازي گرديد که بعد از گذشت 80 سال با تعداد 68 کارخانه سيمان توليد به 78 ميليون تن در سال رسيده است. در حال حاضر يکي از معضلات صنعت سيمان عدم رشد مصرف داخلي ميباشد به طوريکه با وجود 20 ميليون تن صادرات سيمان هم اکنون 11 ميليون تن سيمان در کارخانجات انباشت شده اميدواريم تا به اين نکته مهم اهميت داده شود و موانع صادراتي برطرف گردد تا شاهد شکوفايي صنعت باشيم کارخانجات انباشته شده و اگر موانع صادراتي برداشته نشود تعدادي از کارخانجات مجبور به توقف خواهند شد. در حال حاضر بخش ساختماني در داخل يکي از مصرف کنندگان عمده ميباشد در حالت رکود قرار دارد بطوريکه در همين شهر رشت طي 8 ماه گذشته حتي يک پروانه ساختمان 9 طبقه صادر نشده است. اگر مقامات استان در خصوص تسهيل براي صادرات ما را ياري نکنند به زودي از رمق خواهيم افتاد.

صنعت سيمان در آستانه ي هشتادمين سال عمر خود ميباشد و در اين صنعت در حال حاضر ساليانه 125 ميليون تن سنگ آهک و حدود 5 ميليون تن سنگ گچ، آهن و سنگ سليس مصرف ميشود و از اين بابت 80 ميليارد ريال حقوق دولتي پرداخت ميکنيم بنابر اين مي طلبد که وزارت صنعت معدن و تجارت نگاه ويژه اي به اين بخش داشته باشد.

مهندس منوچهر رييسي، رئيس سيمان خزر در ادامه افزود: بزرگترين معظل و مشکلات توليد و سرمايه گزاري در کشور عزيزمان عدم حمايت و باور ملي در اين حوزه ي موثر و استراتژيک مي‌باشد امروزه مشکلات توليد کننده گان فقط بانک و شهرداري ها و بيمه و دستگاه هاي اجرايي نيستند آنچه مشکل بزرگ ماست عدم باور ملي بعضي از مسئولان کشور به اين مهم است که بايستي با برنامه ريزي صحيح همه اجزاي کشور در خدمت توليد باشند نه بر عليه توليد و تمام مسير ها براي سرمايه گذاري داخلي و خارجي در کشور هموار گشته و تمامي موانع توليد به نفع اقتصاد کشور برداشته شود. اگر چنين مهمي اجرايي شود مطمئن باشيد مشکلي به نام فقر و بيکاري در اين کشور وجود نخواهد داشت.

با اعتماد به بخش هاي خصوصي و اصلاح قوانين دست و پا گير و هموار نمودن مسير هاي سرمايه گذاري بي شک ظرفيت هاي جامعه و روح همکاري نخبگان و جوانان اين مرز و بوم را آشکار ساخته و با اميد به خدا و با توکل بر او شاهد کشوري قدرتمند در تمامي ابعاد در دنيا خواهيم بود.

رشت:سيد اکبر خوشحال


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي