جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/11/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4627

 معاون وزارت علوم خبر داد؛
 جزئيات و چگونگي سهم مصاحبه و سوابق تحصيلي در کنکور دکتري 

معاون وزير علوم، تحقيقات و فناوري از برخي جزئيات بخش مصاحبه آزمون دکتري 93 خبر داد و گفت: در آزمون دکتري مصاحبه تنها 20 درصد سهم دارد.

20 درصد مصاحبه؛ 50 درصد سوابق

سعدا... نصيري قيداري در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به حضور وزير علوم، تحقيقات و فناوري در جلسه کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در خصوص پاسخگويي به سوال نمايندگان درباره وزن کنکور دکتري سال 93، گفت: در اين جلسه توضيحات لازم ارائه و مباحث فني مطرح شد، نمايندگان نيز نظرات موافق و مخالف مفيدي در اين باره اعلام کردند.

وي ادامه داد: مقرر شد در جلسه ديگري که طي چند روز آينده برگزار خواهد شد، مباحث کارشناسي مطرح شود.

معاون حقوقي با يادآوري اينکه در کنکور دکتري 93، وزن آزمون 30 و وزن مصاحبه 70 درصد اعلام شده است، تاکيد کرد که براي برخي نمايندگان در ارتباط با وزن 70 درصدي مصاحبه، شبهاتي ايجاد شده بود. نصيري قيداري با ارائه توضيحاتي در اين باره، اظهار داشت: نبايد اين شبهه ايجاد شود که 70 درصد وزن براي کل مصاحبه در نظر گرفته شده است، بلکه 20 درصد، وزن مصاحبه و 50 درصد مربوط به سوابق علمي، آموزشي و پژوهشي داوطلب است.

به گفته معاون حقوقي وزارت علوم، اينکه دانشجو در دوران تحصيل خود چه سوابق آموزشي دارد و چه نمراتي کسب کرده، در وزن 50 درصدي سوابق علمي مي‌گنجد.

وي ادامه داد: استاداني که در کميته ارزيابي هستند با صرف وقت کافي داوطلب را با پرسش و پاسخ ارزيابي مي‌کنند تا توان و ديد علمي، سهم در نوشتن مقالات علمي و ساير موارد شناسايي شود و 20 درصد وزن مصاحبه در اين مرحله اعمال مي‌شود.

معاون حقوقي وزارت علوم، ابراز اميدواري کرد که اين نحوه سنجش و پذيرش دانشجو، به پذيرش دانشجويان شايسته در مقطع دکتري کمک کند.

نصيري قيداري همچنين درباره شيوه جديد پذيرش دانشجو در مقطع دکتري با برگزاري آزمون و مصاحبه، ابراز اميدواري کرد که اين شيوه هر سال کاملتر شود.

وي تاکيد کرد که کارشناسان هر ساله با توجه به آمارهاي سازمان سنجش نقاط قوت و ضعف اين شيوه پذيرش دانشجوي دکتري را بررسي مي‌کنند.

به گفته معاون حقوقي وزارت علوم، به زودي شيوه‌نامه برگزاري آزمون دکتري به دانشگاههاي کشور ابلاغ مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي