جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/11/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4627

 ساخت‌ و سازهاي غير اصولي در"سرزمين لرزان" 

بومهن - ايرج صادقعلي

در حالي که خطر زلزله شهر بومهن از شهرستان پرديس را به شدت تهديد مي کند، ساخت وسازهاي غيرمجاز، غيراصولي و فاقد تمهيدات ايمني همچنان در اين شهر ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار آفرينش، واژه "هن" يا همان "هند" در گويش محلي اهالي شرق استان تهران با کلمه لرزه مترادف است و اطلاق نام بومهند که بعدها به بومهن تغيير يافت نيز بي‌مسما با شرايط جغرافيايي و خصايص اراضي محل استقرار اين شهر از توابع شهرستان پرديس نيست و شنيدن خبرهايي درباره لرزشهاي ريز و درشت در اين نواحي مهر تأييدي بر اين مدعي است.

تاريخ نيز به واسطه همين وجه تسميه، نواحي مذکور را به عنوان بستري هميشه لرزان بر اثر رانشهاي پياپي ناشي از تحرکات گسل "مشاء" در طول دوران مختلف معرفي مي‌کند، شکستگي فعالي که لرزه‌هاي کوچک اما ترسناک آن همچنان لرزه بر اندام شهرهاي شرق استان تهران مي‌اندازد. از اين رو، بي‌راه نيست که بگوييم اين ديار به واقع يک شهروند بومي و قديمي به نام زلزله دارد، شهروندي که گويي سالهاست که وجود دردسرسازش فراموش شده و اين غفلت بزرگ در شيوه اتخاذي در ساخت و سازهاي بي‌رويه، غيرمجاز و غيراصولي آن به خوبي مشهود است.

بومهن؛ هفتاد و دو ملتي کوچک

از جمله وجوه تمايز بومهن نسبت به ساير شهرهاي استان تهران و حتي کشور مي توان به وجود تنوع فرهنگي به قدر همه آداب و رسوم اقوام مختلف ايراني اشاره کرد. بنابراين، پر بي راه نيست که بومهن را هفتاد و ملتي کوچک بخوانيم؛ اما نکته حائز اهميت در اين ميان وجود فضايي مملو از برادري بين اقوام مختلف ساکن در اين شهر است.

با توجه به منطقه جغرافيايي بومهن اغلب هموطنان راهي به نواحي شمالي کشور و بالعکس اين شهر را دست‌کم يک بار در همان مسير گذري خود ديده‌اند که چگونه خانه‌هايي نه چندان مقاوم با بافتي فرسوده در تپه ماهورهاي به هم پيوسته پشت به پشت يکديگر ايجاد شده‌اند و نگاهي گذرا به آنها وحشت را به دل هر انسان آينده‌نگري از جمله معاون امداد و نجات جمعيت هلال احمر استان تهران مي اندازد.

وحشت از بروز زلزله بزرگ در بومهن

موضوع ساخت وسازهاي غيرمجاز و بي‌رويه در بومهن و خطرات ناشي از آن يکي از مباحث آخرين نشست ستاد بحران شهرستان پرديس بود که برگزار شد. شاهين فتحي، معاون امداد و نجات جمعيت هلال احمر استان تهران در اين نشست با اشاره به وجه‌تسميه نام بومهن اظهار داشت: زماني که کمي جوانتر بوديم بيشتر از بومهن به عنوان مسير دسترسي به شمال کشور استفاده مي‌کرديم و با رسيدن به بومهن مردم از اين نامِ دو بخشي با عنوان موطن و سرزمين لرزش ياد مي‌کردند.

وي ادامه داد: با توجه به ساخت وسازهايي که در اين شهرستان وجود دارد، موضوع حو‌ادث غيرمترقبه انسان را به وحشت مي‌اندازد و بايد از نگاه امروز مديريت شهرستان پرديس در خصوص بحرانهاي تهديدکننده منطقه قدرداني کرد زيرا کمتر مدير اجرايي وجود دارد که به اين شکل به موضوع مديريت بحران اهميت قائل شود. اين مسئول اضافه کرد: مجموعه هلال احمر بنابر وظايف ذاتي خود امکاناتي حداقلي همچون پايگاه امداد و نجات جاده‌اي را در شهرستان پرديس ايجاد کرده که قطعاً کافي نيست.

علاوه بر آنچه از مديريت گذشتگان به عنوان ميراثي به واقع ناميمون براي مردم بومهن بر جاي مانده، معضل تداوم ساخت وساز برج و باروهاي چندين طبقه در معابري دو متري است که همچنان با وجود تغيير مديريت شهري و حضور اعضاي شوراي اسلامي شهر دوره چهارم نيز به چشم مي‌خورد؛ اين واحدهاي گاه بيش از 10 طبقه بدون توجه به هيچ عامل بازدارنده‌اي به کار خود ادامه مي‌دهند و گويي کسي جلودار آنها نيست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي