جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/11/06 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4629

 تماشاي فيلم‌هاي ترسناک موجب اختلال رواني و کابوس کودکان مي‌شود 

 يک روانپزشک با هشدار درباره تماشاي فيلم‌هاي ترسناک در افراد به ويژه کودکان، تماشاي اين تصاوير را موجب بروز «اختلال استرس پس از سانحه» عنوان کرد که شدت آن در کودکان بيشتر از بزرگسالان است.

عباسعلي ناصحي در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به پرسش يکي از شهروندان درباره علت کابوس شبانه کودکان اظهار داشت: ‌هر حادثه استرس‌آور همراه با فشار رواني براي فرد است. وي افزود: ممکن است اين استرس براي فرد اتفاق بيفتد و خودش در آن حادثه باشد يا آن را تماشا کند يا حتي به صورت شنيدن خبر حادثه باشد.

وي ادامه داد: گرفتار شدن در آتش، تماشاي آنچه به صورت واقعي چه از طريق فيلم و شنيدن خبر وقوع آتش سوزي يا زلزله رخ مي‌دهد، مي‌تواند فرد را دچار استرس و فشار رواني کند.

ناصحي گفت: اگر حادثه شديد باشد و فرد مستعد ابتلا به اضطراب باشد، دچار «اختلال استرس پس از سانحه» يا PTSD مي‌شود. وي افزود: فرد مبتلا علائم متعددي از خود نشان مي‌دهد که مهمترين آن ترس و اضطراب است.

اين روانپزشک اظهار داشت: علائم جسمي «اختلال استرس پس از سانحه» با تپش قلب، سردرد، سرگيجه، گُر گرفتگي و تکرر ادرار همراه است؛ همچنين علائم رواني اين اختلال احساس اضطراب، نگراني و پريشاني است.

اين متخصص بهداشت روان گفت: فرد مبتلا احساس مي‌کند که آن حادثه قرار است دوباره رخ دهد و هر از چندگاهي اين احساس در او به وجود مي‌آيد. اين احساس تجربه يا وقوع مجدد در شب به صورت کابوس و خواب‌هاي وحشتناک خود را نشان مي‌دهد.

وي افزود: اگر کسي در طول روز فيلم‌هاي وحشتناک ببيند، شب‌ها با علائم کابوس و مشاهده آن اتفاق مواجه مي‌شود که ممکن است از خواب بپرد و دچار تپش قلب و بي‌خوابي شود.

وي ادامه داد: اين اختلال در بزرگسالان محسوس است و مي‌توانند آن را بيان کنند، اما بچه‌ها نمي‌توانند بين حادثه و بي‌خوابي ارتباط برقرار کرده و تنها گريه مي‌کنند و فرياد مي‌زنند. بنابراين مي‌توان گفت فيلم‌هاي ترسناک موجب «اختلال استرس پس از سانحه» مي‌شوند. وي خاطرنشان کرد: فيلم‌هايي که آتش‌سوزي و قتل را نشان مي‌دهند، علاوه بر «اختلال استرس پس از سانحه» با کابوس‌هاي شبانه و بي‌خوابي همراه هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي