جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/11/06 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4629

 خبرها از عالم علم 

 سنجش از دور چيست و چه كاربردهايي دارد؟

اعظم نوروزپوران

روح ا... عرب عامري

قسمت سوم و پاياني

با اعمال روش هاي گفته شده، تصاوير رنگي مختلفي ساخته مي‌‌شوند كه پديده هاي گوناگون را با توجه به اهداف مطالعه، شناسايي مي‌‌کنند. اين شناسايي بر اساس عوامل مختلف مانند رنگ، بافت، شكل، توپوگرافي، الگوي آبراهه، موقعيت ز مين‌شناسي و ... انجام مي‌گيرد. لازم به ذکر است حاصل مطالعات دورسنجي تشکيل تصاويري است که تشخيص پديده ها در آنها فقط به صورت بصري(Visual) بوده و بر اساس اهداف مطالعات بايد تفكيك آنها با لايه‌هاي وكتوري يا گرافيكي در رنگ‌هاي مختلف صورت گيرد.

عکسهاي هوايي

عکسهاي هوايي تصاوير حقيقي عوارض هستند و آنها را به شکل واقعي به ما نشان مي‌دهند. عکسهاي هوايي جديدترين و تازه‌ترين اطلاعات و تغييرات سطح زمين را نشان مي‌دهند. جزئيات عوارض و پديده‌هايي که در عکسهاي هوايي مشاهده مي‌شوند، در نقشه وجود ندارد. عکسهاي هوايي ساده‌تر، سريع‌تر و ارزانتر از نقشه‌ها تهيه مي‌شوند و از نقاطي که به علل جغرافيايي يا نظامي غير قابل دسترس بوده و نمي‌توان نقشه تهيه کرد، مي‌توان عکسبرداري نمود. مقياس عکسهاي هوايي در همه جاي آن کاملا ثابت نيست و از مرکز عکس به طرف حاشيه ، مقياس تغيير مي‌کند. بطور کلي عکسهاي هوايي بر اساس اين که محور دوربين عکسبرداري نسبت به سطح زمين عمود يا مايل باشد به چند دسته تقسيم مي‌شوند: قائم،کمي مايل و بسيار مايل. اندازه متعارف عکسهاي هوايي، معمولا 2323 x سانتيمتر است. براي شناسايي و تفصيل عکسهاي هوايي اطلاعاتي بر روي آنها درج مي‌شود که عبارتند از: شماره عکس و شماره خط پرواز، فاصله کانوني، ارتفاع پرواز، تاريخ و زمان عکسبرداري، تراز دوربين، شماره طرح يا شماره بلوک، شماره دوربين، علائم گوشه‌اي و حاشيه‌اي عکس.

آلودگي هوا باعث تشديد حملات ام اس و سکته مغزي مي‌شود

برخلاف اينکه همواره به بيماران ام.اس توصيه مي‌کنيم، ورزش کنند، اما متاسفانه ورزش در هواي آلوده يک اثر معکوس دارد و جذب آلاينده‌ها را افزايش مي‌دهد. اين هوا به تشديد سکته‌هاي مغزي نيز کمک مي‌کند.

دکتر عبدالرضا مقدسي، متخصص مغز و اعصاب، در گفت‌وگو با ايسنا، درباره تاثيرآلاينده‌هاي هوا بر سيستم مغز و اعصاب توضيح داد: اظهارات متفاوتي درباره اثرگذاري آلاينده‌هاي هوا بر بدن از جمله دستگاه عصبي وجود دارد اما مشاهده شده است آلودگي هوا مي‌تواند بر روي بسياري از بيماري‌ها اثرگذار باشد.

وي افزود: به عنوان مثال سردردهاي ميگرني در دوره افزايش غلظت آلاينده‌ها در هوا، افزايش پيدا مي‌کنند. همچنين سمومي که در زمان آلودگي هوا وارد بدن مي‌شوند، مي‌توانند يک حالت شبه آلزيمري ايجاد کنند. اين متخصص مغز و اعصاب با بيان اينکه همچنين مشاهده شده است آلودگي هوا شمار سکته‌هاي مغزي را افزايش مي‌دهد، درباره بيماري ام.اس و تاثير آلاينده‌هاي هوا بر آن، گفت: درباره ام.اس گفته مي‌شود چون يک بيماري التهابي است، آلودگي هوا مي‌تواند بر آن اثرگذار باشد و حملات ام.اسي را افزايش دهد. مقدسي ادامه داد: برخلاف اينکه همواره به بيماران ام.اس توصيه مي‌کنيم، ورزش کنند، اما متاسفانه ورزش در هواي آلوده يک اثر معکوس دارد و جذب آلاينده‌ها را افزايش مي‌دهد. بنابراين ورزش در هواي آلوده مي‌تواند درمان‌هاي کمکي چون ورزش را نيز براي بيماران ام.اس بي‌اثر کند. وي توصيه‌هايي براي بيماران ام.اس داشت و گفت: همه بيماران بويژه بيماران مبتلا به ام.اس تا حد امکان خروج غير ضروري از منزل نداشته باشند و اگر اين امکان براي آنها وجود دارد، دستگاه‌هاي اکسيژن‌ساز خريداري کرده و در منزل خود قرار دهند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي