جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/11/06 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4629

 رکورد ايران‌خودرو در توليد، گامي رو به جلو 

در خبرها خوانديم گروه صنعتي ايران‌خودرو به رغم مشکلات موجود در 100 روز اخير، رکورد جديدي در توليد انواع محصولات خود ثبت کرد.به گزارش آفرينش،ايران شرکت با بهبود زنجيره تأمين در 100 روز اخير، (از اول مهرماه تا پايان روز دهم دي ماه سال جاري)، در مجموع 128 هار و 871 دستگاه انواع محصولات را توليد و روانه بازار کرد که البته ثبت رکوردتوليد بدون تدبير مديران ارشد و تلاش کارگران خطوط توليد گروه صنعتي ايران‌خودرو غيرممکن بود.اين در حالي است که ايران‌خودرو در شش ماهه نخست امسال در مجموع 126 هزار و 698 دستگاه خودرو در اين باره زماني نشان مي‌دهد که تيراژ توليدات محصولات مختلف روند صعودي داشته و شتاب توليد همچنان ادامه دارد.همجنين به گفته، مهندس هاشم يکه‌زاع، ايران‌خودرو در مجموع طي دو ماه مهر و آبان امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 23 درصد افزايش تلويد داشته است.

وي با تأکيد براينکه افزايش ميانگين توليد تنها باتلاش تمام کارکنان اين گروه صنعتي و مجموعه قطعه‌سازان کشور محقق شده، گفت: در صورت دستيابي به ميانگين توليد يکهزار و 800 دستگاه آن را ثابت نگه خواهيم داشت تا اهداف سالانه محقق شود.

يکه‌زارع ايران‌خودرو را توليد سالانه 550 هزار دستگاه اعلام کرد و گفت: اين برنامه به طور ديق در ارتباط با افزايش قيمت‌ها اجرا مي‌شود که تيراژ را در اين نقطه بهينه مي‌سازد.

تمام اين مواردنشان مي‌دهد شرکت ايران‌خودرو توانست با استفاده از منابع داخلي در توليد از بحران‌هاي ايجاد شده عبور کرده وب خودکفايي کامل در زنجيره تأمين بينديشد. همچنين اين شرکت توانت در مدت کوتاهي با جايگزيني منابع خارجي شرايط قبلي خود را بازيابد، توفيقاتي که ايران‌خودرو در زمينه خودکفايي در توليد کسب کرد بر کسي پوشيده نيست، توليد در اين شرکت هم اکنون به روال عادي بازگشته و همچنان روبه افزايش است.

افزايش توليدات ايران‌خودرو

اسماعيل خليلي، عضو هيأت رئيسه کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني ما افزايش 53 درصد توليدات ايران‌خودرو در 100 روز دولت يازدهم را بسيار مثبت دانست و اظهار داشت: بايد توجه داشت که در شرايطي که کشور ما با تحريم‌هاي غرب دست و پنچه نرم مي‌کرد، ذرشد توليدات اتفاق افتاد، از اين رو اقدام ايران‌خودرو حرکت بسيار مثبتي در راستاي رشد بخش توليد است.

وي با بيان اينکه افزايش توليدات ايران‌خودرو بسيار خوشحال کننده است، مطرح کرد: اميدواريم که عموم قطعات خودروها در داخلي توليد شود تا شاهد سير صعودي قيمت خوردها باشيم.

عضو هيات رئيسه کميسيون برنامه وبودجه و محاسبات مجلس افزود: در سال گذشته به دليل نواسانات نرخ ارز با افزايش قيمت خودروها مواجه شديم چرا که بسياري از مواد اوليه مورد نياز خوردسازان از طريق واردات و کشورهاي ديگر تامين مي‌شد و در نتيجه همين امر موجب گراني خودروها شد.

رشد توليدات ايران‌خودرو در شرايط تحريم

همچنين ابراهيم نکو، عضو کميسيون اقتصادي مجلس با ابراز خرسندي از افزايش توليدات ايران‌خودرو به خبرنگار پارلماني ما گفت: اين رشدتوليدات ستودني است جرا که در شرايط تحريمي شاهد اين اتفاق مليت بوديم.

وي با خاطرنشان کردن افزايش قيمت ارز در سال گذشتنه اظهار داشت: متاسفانه مشکلات اين چنيني موجب ضرر خودروسازان شد و کاهش توليد و همچنين گراني خودرو را رقم زد.

نکو با اشاره به معوقات سنگين بانکي که در سال‌هاي اخير به خودروسازان تحميل شد، مطرح کرد: دولت بايد نسبت به اتخاذ سياست‌هاي اقتصادي در راستاي کمک به خودروسازان اقدام نمايد تا شاهد رشد و شکوفايي اين بخش توليد شويم.

عضو کميسيون اقتصادي تأکيد کرد: خودرسازان جز بخش خصوصي است و بايد غيرمستقيم مورد حمايت دولت قرار بگيرد چرا که اگر کمک‌هاي دولت به صورت مستقيم باشد، به جاري رشد و توسعه به تنبل شدن بيشتر اين صنعت منجر مي‌شود.

لزوم رشد توليد خودرو در شرايط فعلي

در ادامه گفت‌وگو ايرج نديمي، عضو کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينکه افزايش توليد خودرو در شرايط کنوني بسيار ضروري است تصريح کرد: موفقيت ايران‌خودرو در کسب اين افتخار بسيار خوشحال کننده و امر مثبتي است که چرا که اگر عرضه باتقاضا برابر باشد به نفع مصرف کننده است.

وي با خاطرنشان کردن اينکه در سال 2011 يک ميليون چهارصد خودرو توليد کرديم و اکنون که در سال 2013 هستيم توليدات ما با 50 درصد کاهش به 700 هزار خودرو در سال رسيده است، اظهار داشت: افزايش 53درصدي توليدات ايران‌خودرو با توجه به به تحريم‌ها شايسته تقدير است.

عضو کميسيون اقتصادي مجلس نهم با تأکيد برلزوم افزايش حمايت‌هاي دولت از خودروسازان گفت: اميدواريم صنعت خودروسازي که يکي از بخش‌هاي مهم توليد کشور است، با کمبودهاي مالي مواجه نشودو همين طور به رشد خود ادامه دهد.

فصل جديد در صنعت خودروسازي

در همين خصوص حسين گروسي، عضو کميسيون صنايع مجلس با مثبت ارزيابي کردن اقدام ايران‌خودرو در افزايش 53درصدي توليدات خودرو ابراز داشت: روند روبه رشد ايران‌خودرو با توجه به تحريم‌هاي موجودنشانه رسيدن به خوداتکايي است.

وي با شايسته تقدير دانستن افزايش توليدات ايران‌خودرو تصريح کرد: با اهتمام و تجربه مهندس يکه‌زارع مي‌توانيم آغاز فصل جديدي را در خوردسازي شاهد باشيم.

عضو کميسيون صنايع مجلس توفيقات ايران‌خودرو در ارتقاي کمي و کيفي محصولات را روند روبه جلو عنوان کرد و افزود: با توجه به اينکه در نتيجه توافق ژنو تحريم‌ها از صنعت خودروسازي رفع شد، اميدواريم با همت خودروسازان و همچنين حمايت هاي مالي غيرمستقيم دولت شاهد موفقيت‌هاي بيشتري در کم و کيف توليدات باشيم.

ايران‌خودرو به دنبال تعامل مبثت يا قطعه‌سازان

همچنين محمدرضا نجفي‌منش، عضو هيات مديره انجمن قطعه‌سازان گفت: متأسفانه ما در شش ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته با کاهش توليد خودرو مواجه شديم، به طوري که در بيمه نسخت سال نسبت به سال 90، 30 درصد کاهش توليد داشتيم.

محمدرضا نجفي‌منش، افزود: امام اکنون شرکت ايران‌خودرو با مديريت صحيح مهندس يکه‌زارع به نحوي برنامه‌ريزي کرده که سنبت به شش ماهه اول حدود 52 درصد افزايش توليد خودرو داشتيم که اگر چه اين افزايش توليد با هدف نهايي فاصله دارد، اما بهرحال قدمي درو به جلو بود.

وي با اشاره به آنکه در حال حاضر بيشتر از آنکه از تحريم‌هاي خارجي رنج ببريم،‌ موانع و محدوديت‌هاي داخلي به شرکتهاي خودروساز و قطعه‌ساز فشار مي‌اورد، ادامه داد: تحريم‌هاي بانکي مشکلات نقدينگي و قيمت‌گذاري همگي دست به دست هم دادند و باعث کاهش توليد خودرو شدند، اما اميدواريم که دولت کميته‌اي تعيين کند تا به بحث تحريم‌هاي داخلي رسيدگي شود و ما بار ديگر شاهد شکوفايي توليد خودرو باشيم.

به گفته وي، همچنين نبايد زحمات مهندس يکه‌زارع در افزايش توليدات ايران‌خودرو را ناديده گرفت و اگر شرايط بيروني اصلاح شود، صنعت خودرو بيشتر از اينها رشد خواهد داشت.

کارشناس صنعت خودرو و قطعه‌سازي با اشاره به برگزاري چندين جلسه مشترک خودروسازان و قطعه‌سازان گفت: تا به حال در چندين جلسه در مدت کوتاهي با مهندس يکه‌زارع به بررسي مسائل قطعه‌سازان و خودروسازان پرداخته و اين نشان‌دهنده آن است که مديريت جديد ايران‌خودرو به دنبال تعامل مثبت و سازنده با شرکت‌هاي قطعه‌ساز است اگر قطعه‌سازان به خواسته‌ها و مطالبات خود برسند، به مراتب شرايط همکاري و تعامل با شرکت‌هاي بزرگ خودروساز بيشتر فراهم مي‌شود.

افزايش توليد در گرو تأمين نقدينگي شرکت‌هاي خودروساز

دبير انجمن قطعه‌سازان نيز گفت: در جلساتتي که قطعه‌سازان با مسوولان ايران‌خودرو داشتند، از برنامه‌ريزي‌هاي اين شرکت براي افزايش توليد محصولات خبر دادند،‌ولي به گفته وي براي بالا بردن سطح توليد مسائلي وجود دارد که بايد بيشتر به آن اهميت داد، ساسان قرباني افزود: از جلمه اين مسائل نقدينيگ است که بايد حل شود که اگر قطعه‌سازان نتوانند به موقع قطعات را در اخيتار شرکت‌هاي خودروساز بگذريد، بديهي است که رسيدن به شرايط توليد مطلوب دشوار خواهد بود.

وي با اشاره به آنکه ايران‌خودور و قطعه‌سازان اين توان را دارند که توليد را به بالاي 2هزار خودرو در روز برساند چون در گذشته نيز اين کار را کرده‌اند مشکل اصلي را نقدينگي دانست و گفت: وقتي نقدينگي به حد کافي نباشد تأمين قطعه با مشکل روبرو مي‌شود.

وي ادامه داد: بحث افزايش قيمته اقطعات و خودرو و نيز اجتناب ناپذير است و اين در اراده ايران‌خودرو نيست. از طرفي اگر عرضه خورد هم کاشه يابد، اين نيز به نوبه خود به افزايش قيمت‌ها دامن مي‌زند بنابريان هدف ايران‌خودرو آن است که با افزايش توليد جلوي روند افزايش قميت‌ها را بگيرد و علت اينکه رشد قيمت ها مقداري کم شده، آن بود که عرضه خودرو متعادل شده است.

ولي به گفته وي براي آنکه عرضه متعادل نبود بايد قطعات خودرو تأمين شود و اين نياز به نقدينگي را ضروري مي‌کند، همچنين وورود نقدينگي نيز مسيرهاي خاص خود را مي‌طلبد که از آن جمله سيستم‌ بانکي، پيش فروش کردن و ليزينگ است. قرباني افزود مهمترين مسير ورود نقدينيگ بانک‌ها هستند که بايد درخصوص ارائه تسهيلات و همفکري کردن براي حل مشکلاتي از حمله معوقات و ثافق و سود بانکي بيشتر با خودروسازان همراهي کنند. البته قطعه‌سازان جلساتي نيز با مسوولان بانک مرکزي و شرکت‌هاي خودروسازي براي بررسي مشکلات داشته‌اند و قرار است مساعدتي شود و بانک‌ها و ولت اقداماتي براي تأمين نقدينگي شرکت‌هاي خودروساز انجام دهند، از صحبت‌هاي کارشناسان صنعت خودرو و قطعه اين طور بر مي‌آيد که سيستم بانکي کشور بايد رويکردش افزايش حمايت از توليد باشد و رويکرد چرخه صنعت، فقط افزايش ميزان توليد نيست بلکه مهمتر از آن بحث اشتغال و اقتصاد کلان و آسيب‌هاي اجتماعي است.

همچنين بررسي آمار و گزارش‌ها نشان مي‌دهد در چند ماه اخير ايران‌خودرو روند باثباتي را در برنامه‌ريزي‌ها طي کرد که اين خود حائز اهميت است و از طرف ديگر قطعه‌سازان به اين باور رسيده‌اند که بايد در شرايط سخت کمک کنند و ارسال قطعه به موقع انجام شود تا توليد کاهش نيابد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي